420 çalışan istifaya zorlandı

420 çalışan istifaya zorlandı

Bafra’da faaliyet gösteren Kaya Artemis Otel, 420 personelinin işine son vermek istiyor. Personele tazminat ödemek istemeyen Otel Yönetimi’nin personeli istifaya zorladığı iddia edildi. Çalışanlar dün Çalışma Dairesi’nin kapısına dayandı. Çalışma Dairesi’nin devreye girmesi sonucu otel yönetimi 200 personelin çalışma iznini 10 Ağustos’a kadar uzattı

Editor: Süperadmin
08 Temmuz 2020 - 11:58

Gamze PİR BAYKUR

Bafra’da faaliyet gösteren Kaya Artemis Otel, 420 personelinin işine son vermek istiyor. 14 Mart 2020 tarihi itibariyle pandemi yüzünden kapanan Kaya Artemis Otel, faaliyetlerini 2021 yılı Mart ayına kadar durdurma kararı aldı. Otelin 2021 yılı Mart ayına kadar faaliyetlerine ara verme kararı alması üzerine ise 420 personelini tazminat ödememek için bir takım evraklara imza atırıp istifaya zorladığı iddia edildi. Pandemi sürecinde maaşlarını alamayan ve önceki gün itibariyle istifaya zorlandığı iddia edilen personel haklarını öğrenmek için dün Mağusa Çalışma Dairesine gitti. İşten çıkarılmak istenen personel, otel yönetiminin önceki gün lojmanda kalan personele 10 Temmuz’a kadar lojmandan çıkmalarını ve adayı terk etmelerini söylediklerini ifade etti. Çalışma Dairesi yaşanan krizin ardından devreye girdi. Çalışma Dairesi yetkililerinin dün gün içerisinde Kaya Artemis Otel’e giderek bir takım görüşmeler yaptığı ve yapılan görüşme sonucunda uzlaşıya varılarak otelin, personelini 10 Ağustos tarihine kadar yarı maaş ile çalıştırmaya devam edeceği yönünde karar aldığı öğrenildi.

Kaya Artemis Otel Genel Koordinatörü Nihat Berkant:

“Çalışma izinleri uzatıldı”

Kaya Artemis Otel Genel Koordinatörü Nihat Berkant ise Yeni Bakış Gazetesi’ne yaptığı açıklamada personelin çalışma izinlerinin 10 Ağustos 2020 tarihine kadar uzatıldığını söyledi.

Çalışanlar ne dedi?

Uğur Sessizoğlu:

“Yasal haklarımız verilmiyor”

İşten çıkarılmak istenen personel adına Yeni Bakış’a konuşan Uğur Sessizoğlu, 420 personelin işten çıkarılmak istendiğini söyledi. 14 Mart 2020 tarihi itibariyle otelin pandeminden dolayı kapandığını dile getiren Sessizoğlu, lojmanda kalan 200 personele sadece günde 3 öğün yemek yeme hakkı verildiğini ve otel tarafından personele herhangi bir maddi yardımda bulunulmadığını söyledi. Sessizoğlu, devletin personele sunmuş olduğu 800 TL para yardımını da otelin vergi borcu olduğundan dolayı alamadıklarını kaydetti. Personele 6 Temmuz 2020 tarihi itibariyle otelin kapandığı ve 2021 Mart ayına kadar faaliyet göstermeyeceğinin kendilerine bildirildiğini söyleyen Sessizoğlu, 10 Temmuz itibariyle Mart, Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında çalışma izni biten personele bir an önce oteli terk etmeleri gerektiğinin söylendiğini ileri sürdü. Sessizoğlu “10 Temmuza 3 gün kaldı. Çoğu personel burada bir yaşam kurdu. Hepimizin ailesinden ve sevdiklerinden ayrılmasını istyorlar” şeklinde konuştu.

“Bize kimin yardım edeceğini bilmiyoruz”

“Biz ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bize kimin yardım edeceğini de bilmiyoruz. Bize gidin diyorlar ama nereye gideceğiz? Cebimizde 1 lira yok” şeklinde konuşan Uğur Sessizoğlu, Bangladeşli yaklaşık 50 personel olduğunu ve bu kişilerin ülkelerine dönmek için 2 bin Dolar bilet parasına ihtiyacı olduğunu ancak otel yönetiminin sadece 1500 TL para verdiğini ifade etti. Sessizoğlu, pandemi dönemi başladıktan sonra hiç bir şekilde maddi destek görmediklerini ifade ederek, yasal yıllık izinlerinin parasını bile alamadıklarını ileri sürdü.

Volha Sytsko:

 “Maaşlarımızı 4 aydır alamıyoruz”

“Belarus vatandaşıyım. Ülkeme gitmek için para lazım. Maaşımızı 4 aydır alamıyoruz. Devlet de para vermiyor. Lojmanda  kalıyoruz. Otel şimdi lojmandan çıkmamızı istiyor. Lojmadan 10 Temmuz tarihinde çıkmamız lazım. Lojmandan çıktıktan sonra sokakta kalacağız. Bilet paramı versinler ülkeme döneyim. Vizem de bitti, çalışma iznim de bitti.”

Ülkü Bozkurt:

“1500 TL vereceklermiş”

“22 Temmuz’da çalışma iznim bitiyor. Dün otelden çıkışımızı vermek için bizden imza istediler. Bu otelde 4 yıldır çalışıyorum ve tazminatımı istiyorum. Babam, ablam ve ben bu otelde çalışıyoruz ve hepimizi durdurmak istiyorlar. Çıkış için imza verirsek 1500 TL vereceklermiş ama inanmıyorum.”

Aiym Kyrbashova:

“Maaşlarımızı alamadık”

“Kırgızistanlıyım. Lojmanda kalıyorum. Uçak bileti çok pahalı. 4 aydır maaşımızı alamıyoruz. 2 yıldır bu otelde çalışıyorum. Bana bilet paramı versinler yeter. Ülkeme dönmek istiyorum.”

Çalışma Dairesi devreye girdi, süre uzatıldı

Otel personeli haklarını öğrenmek amacıyla dün Mağusa Çalışma Dairesine gitti. Personelin Çalışma Dairesine gitmesi üzerine devreye giren yetkililerin dün gün içerisinde Kaya Artemis Otele giderek bir takım görüşmeler yaptıkları ve uzlaşı sağladıkları öğrenildi. Otel yönetiminin 200 personelin çalışma iznini 10 Ağustos tarihine kadar uzattığı da öğrenildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Altyapı hazır değil"
"Denetimsiz özgürlük"