46 yıldır tek uçak inmedi

46 yıldır tek uçak inmedi

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri tarafından 1930’lu yıllarda kurulmasının ardından 1974 yılına kadar Kıbrıs’ın ana havalimanı olan Lefkoşa Uluslararası Havalimanı sessiz sedasız çürüyor

Editor: Süperadmin
02 Ağustos 2020 - 11:57

En son 46 yıl önce Kaptan Pilot AdamosMarneros'un 9 yolcusuyla birlikte uçağını indirdiği Lefkoşa Uluslararası Havalimanı, bu gün çürümeye terk edilmiş halde kaderi ile baş başa kaldı.

Issız, kaderine terkedilmiş, harabeye dönüşmüş, hayalet görünümündeki Lefkoşa Uluslararası Havalimanı, 46 yıldır adadaki iki toplum arasında BM'ye bağlı tampon bölge görevini sürdürüyor. Tek umut tarafların anlaşmasıyla tekrar inşa edilip uçuşlara açılması.

Londra - Roma - Lefkoşa seferi

Havalimanından en son uçuşu, 20 Temmuz 1974'te büyük çatışmalar sürerken Kıbrıs Havayolları'na (CyprusAirlines) bağlı Hawker-Siddeley - Trident uçağı yapmıştı. En son uçuşta Kaptan Pilot AdamosMarneros, 9 yolcusuyla Londra - Roma - Lefkoşa seferini yapmış ve havalimanına inmişti.O gün bugün havalimanı kaderine terk edilerek iki toplum arasında sessiz sedasız tampon bölge kimliğine bürünmüştü.

Tarihçesi

Lefkoşa, 1930 'lı yıllarda Kraliyet Hava Kuvvetleri istasyonu KHK olarak ilk inşaatından itibaren Kıbrıs' ın ana havalimanıydı.

İniş şeridi 1939 yılında Shell Company ve Pierides&MichaelidesLtd tarafından inşa edilmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında havalimanının tesisleri ve pisti yerel müteahhitlerSteliosJoannou ve George Paraskevaides tarafından genişletildi.

1949 yılında ilk terminal binası 50,000 sterlin karşılığında tasarlandı ve o yılın Mayıs ayında açıldı. Bina 1968 yılında yeni terminalin açılmasıyla birlikte boşaltıldı.

27 Mart 1968 ' de Alman şirketi DorschundGehrmann tarafından tasarlanan ve Cybarco tarafından inşa edilen modern yeni bir terminal açıldı. Yeni terminalin maliyeti 1,100,000 KL oldu. Bu yeni binada tek seferde 800 yolcu konaklayabilir ve ayni anda 11 uçak park edebilirdi.

Haziran 1974 ' de terminalin genişletilmesi ve önlüğün genişletilmesi gereken 16 uçağa kadar genişletilmesi için planlar yapıldı. Ama bu asla gerçekleşmeyecekti...

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kesim  Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine Bildirimde Bulunacak
Kesim Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine...
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve Yardımcılarına Ücretsiz PCR Testleri Başladı
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve...