60 GHz ÖLDÜRÜR!

60 GHz ÖLDÜRÜR!

Ülkemizde internet hızını artırabilmek için gündeme gelen ve Dünya’nın hiçbir yerinde kullanılmayan 60GHz frekansının kullanılmasının tüm eko sisteme büyük zararları olacağı gibi kanser ve beyin tümörü vakalarını da artıracağı iddia edildi

Editor: Süperadmin
15 Nisan 2022 - 09:43
Reklam

Yeni Bakiş’a konuşan konunun uzmanı Mustafa Gürgen Demirağ, “Dünya standardlarında internet istiyorsak o zaman dünya ülkelerinde olduğu gibi her haneye fiber optik kablonun kurulup ülkenin ana internet şebekesi fiber altyapı üzerine kurulu olmalıdır” dedi

Demirağ, “Hızlı internet için düşünülen 60GHz sistemlerinin insanlar üzerinde kısa, orta ve uzun dönem biyolojik etkileri hiç kimse tarafından bilinmemekte, hatta bu sistemde kullanılan cihazların yaydığı radyasyonun insan cildi üzerinde termal ısınmalara, doku içerisinde termal ısınmalara ve uzun süreliğine bu frekanslara maruz kalınıldığında tüm biyolojik yapımızın hasar görebileceği konuları bilim insanları ve AB tarafından da uyarılarla duyrulmuştur” diye konuştu

Demirağ, “Geçtiğimiz sene Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı tarafından oluşturulan 60GHz’ü K.K.T.C.’ye kurmak için oluşturulan uzman komite systemin sakıncalı olduğuna karar vererek ret etmişti. Peki son 1 yılda ne değişti de bu sistem onaylandı?” diye sordu

Demirağ, “İnsan sağlığı üzerinde yıkıcı etkilerinin olduğu bilindiği halde kurulacak bu sistemden etkilenerek, kanser olacak, beyin tümörü veya diğer sağlık sorunlarına yakalacak olanların sorumlulusu Bakan Arıklı mı olacak, BTHK Başkanı Kadri Bürüncük mü olacak, yoksa tüm Bakanlar Kurulu bu sorumluluğu biz alıyoruz mu diyecekler?” diye sorarak tepkisini dile getirdi

 

Yeni Bakış Özel

İnternet Servis Sunucuları (ISS) tarafından ülke genelinde mevcut internet hızını ve kapasitesini artırmak amacı ile kablosuz haberleşme altyapı projesini Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumuna (BTHK) sunması sonucu, bu teklif BTHK tarafından olumlu olarak karşılandı.  Sorasında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı ile görüşülerek bu projenin onayı resmi olarak taraflarca alındı.

K.K.T.C.’nin teknoloji alanında geriden geldiği açık bir gerçektir. Ancak bunu bahane ederek sorunun kök nedenini çözmeden geçici, sağlık açısından tehdit içeren ve yüksek maliyeti olan bir sistemi ülkenin ana internet şebekesi olarak hayata geçirilmek istenmesi son derece hatalı bir karar olarak görülüyor.

Yangından mal kaçırırcasına gündeme taşınan 60GHz frekansının kullanımının ne kadar olası olduğunu, dünyada kullanılmayan bu frekansın niçin kullanılmadığını, eko sisteme etkilerini konunun uzmanı Mustafa Gürgen Demirağ’a sorduk. Konu ile ilgili verilen cevaplar şöyle oldu;

 

“Yavaş internet bahane ediliyor”

“Kimimiz halen dünyada tek 3G’yi kullanan ülke biz olduğumuzu bu yüzden internetimizin düşük hızda çalıştığını iddia etmektedir. Bu iddia doğrudur, ancak doğruluk payı mobil operatörler ve mobil haberleşme cihazları için geçerlidir! Yani bu sim kartınız ile cep veya tabletinizden mobil veriye bağlandığınızda yaşadığınız yavaşlıktır, ki bu yavaşlık kişilerin interneti hangi amaç ile kullandıkları ile ilişkilendirilebilir. Örneğin bu yavaşlık kişi telefonundan yüksek çözünürlüklü bir içerik izlediğinde veya internet üzerinden oyun oynadığında daha da belirgin bir hal alırken, bu durum herkes için yavaş olduğu anlamına gelmiyor.

Bu durum ülkemize kısa sürede yapılması planlanan 4. veya 5. nesil mobil haberleşme sistemleri ile yakın bir zamanda zaten telafi edilecektir. Burada geçen yavaş internet kaldıraç görevi yapmak için algısal olarak insanların üzerinde kullanılmaktadır.”

 

“Dünya standardlarında internet istiyorsak her haneye fiber optik kablo döşemeliyiz”

“Gelelim evlerde ve iş yerlerimizde kullanılan standard ADSL veya Wireless DSL hızı maksimum 20 Mbps’i geçemeyen ana internet şebeke bağlantımıza. Bu rezilliktir ve teknoloji anlamında Dünya’nın gerisinde kalmamızın en büyük nedeni ve açık kanıtıdır. Ancak bunu yine bahane ederek, hızlı internete geçilmesi kılıfı altında 60GHz yeni nesil kablosuz internet sistemini 2 seneliğine K.K.T.C.’nin ANA INTERNET ŞEBEKESİ olarak kullanılmak istenilmesi tamamıyla geçici ve hatalı bir girişimdir.

Çünkü bizim her şeyden ÖNCE FİBER OPTİK altyapımızın tamam olması, sonrasında ise diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi fiber optik altyapı üzerine dilediğimiz kablosuz sistemin entegrasyonunun tamamlayıcı olarak yapılması sorun teşkil etmemektedir.  Dünya standardlarında internet istiyorsak o zaman dünya ülkelerinde olduğu gibi her haneye fiber optik kablonun kurulup ülkenin ANA İNTERNET ŞEBEKESİ fiber altyapı üzerine kurulu olmalıdır”

 

“Zararsız olduğu henüz ispat edilmedi”

“Yeni nesil 60GHz haberleşme sistemini ısrarla kurmak isteyen bazı birey ve kurumlar. Kurulması planlanılan IEEE 802.11ay yeni nesil 60GHz sistemlerinin standard onayı 2017 senesinden Mart 2021’e kadar uzamış olup, daha geçtiğimiz sene Mart 2021’de onay almıştır. Bunun insanlar üzerinde kısa, orta ve uzun dönem biyolojik etkileri hiç kimse tarafından bilinmemektedir. Yine bu yeni nesil kablosuz haberleşmenin ZARARSIZ olduğunu ispatlayan çalışmalar bile yetkili kurumlar tarafından henüz gerçekleşmemiştir.”

 

“Yayacağı radyasyon kanser olaylarını patlatacak”

Milimetre dalga boyları 30GHz’den 300GHz’e kadar olan band dilimi içerisinde yer alan en tehlikeli frekans 60GHz frekansı olarak kabul edilir. Bunun nedeni ise 60GHz frekansı oksijen molekülleri tarafından absorbe, yani emildiği için hem oksijen molekülünün yapısını bozmaktadır, hem de frekansın uzak mesafeler gitmesi havadaki oksijen molekülleri tarafından engellenmektedir. Bunu dış mekanlarda gerçekleştirebilmek için cihazların kullandığı güç malesef iç mekanlarda kullanılan IEEE802.11ad tip cihazlara kıyasla kat ve kat daha yüksektir.

Bilim insanları iyonize olmayan milimetre dalga boyu kullanan cihazların yaydığı radyasyonun insan cildi üzerinde termal ısınmalara, doku içerisinde termal ısınmalara ve uzun süreliğine bu frekanslara maruz kalınıldığında tüm biyolojik yapımızın hasar görebileceği konularında Avrupa Parlamentosu başta olmak üzere daha pek çok kurum dikkatli olunması konusunda uyarılmıştılar

60GHz frekansı milimetre (mm) dalga boyunda olup, bu spesifik frekansın tüm dünyada oksijen molekülleri tarafından emildiği hatta bu bilgi cihazların satışını yapan firmalar tarafından bile kendi resmi sitelerinde yayınlanmaktadır. Bilimsel makalelerde ise bu konular daha da derinlemesine işlenilmektedir. 

Kurulumu Yüzbinlerce 60GHz frekansı ile yüksek veri alışverişi amaçlı kullanılması planlanılan Point to Multipoint (P2M) yeni nesil IEEE 802.11ay alıcı/verici cihazların tüm canlılar üzerindeki olumsuz etkilerinin bilinci ve algısı halk arasında bilindik ve duyuldukca BTHK’nın sitesinde yeni oluşturulan Telsiz (Değişiklik) Tüzüğünde belirtilen ‘E’ maddesinde geçmekte olan 57-66GHz  açık alanlarda resmi olarak kullanılacağı halkın sağlığı için fesh edilmesinin tüm canlılar ve biyolojik yaşam için en doğru seçim olacağı şüphesiz siz değerli okuyucular da anlaycaktır.

 

“Geçen yıl BTHK 60GHz projesini ret etmişti, bu yıl ne değişti?”

BTHK’nın web sayfasında önerisi yapılan Telsiz (Değişiklik) Tüzüğü o kadar hızlı gerçekleşmiştir ki 11 Mart 2022’de resmi BTHK sayfasından yapılan duyuru yalnızca iki hafta sonra 25 Mart 2022 tarihinde bu konu ile ‘Görüş Bildirim Formu’ kabul tarihi kapanmıştır. Resmi gazetede 60GHz’ün hızlı internetin önünü açmak adı altında tüm ülkede INTERNET ANA ŞEBEKESİ olarak kullanılacağı BTHK ve Sayın Bakan Arıklı ile resmi gazetede açıklanmıştır.

Geçtiğimiz sene Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı tarafından oluşturulan 60GHz’ü K.K.T.C.’ye kurmak için oluşturulan uzman komite sistemi incelemiş, bunun K.K.T.C.’de INTERNET İÇİN DOĞRU ALTYAPI olmadığından dolayı komite ve dönemin Sayın Bakan’ı 60GHz projesini ret etmişti.

BTHK’nın FIBER OPTIK altyapının en doğru seçim olduğunu bilmesine ve bunu geçtiğimiz sene kendilerinin bunu Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına yazılı olarak belirtmesine rağmen bu sene neden 60GHz üzerinde ısrarcı bir tavır sergiledikleri bilinmemektedir!

 

“BTHK başkanı ve üyeleri neden fikir değiştirdi?”

Sayın BTHK başkanı Kadri bey o dönemin uzman komitesinde yer almaktaydı! Ayni şekilde geçtiğimiz sene BTHK’nın Bayındırlık ve Ulaştırma bakanlığına sunmuş olduğu raporda K.K.T.C. için önce FIBER OPTIK ALTYAPI’NIN KURULMASI gerektiği, ilerleyen dönemlerde ise 60GHz sistemlerin değerlendirilebileceği kendi raporunda dile getirmişti.

Fiber optik kablo içerisinde bulunan kılcal cam kablolar tarafından ışık hızında yüksek veri iletebilmektedir. Bu nedenle hızlı veri için 60GHz’e gerek yoktur. Fiber optik insan sağlığına kesinlikle zararlı değildir. Ancak kablosuz haberleşen tüm cihazlar frekansının ne olduğunun önemi yok çevrelerine elektromanyetik radyasyon yaymaktadırlar.

Nedendir bilinmez bu sene ise Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığını yapmakta olan Sayın Arıklı ile masa’ya oturarak, geçen sene ret almış 60GHz haberleşme sistemini tekrar gündeme getirerek bu yeni nesil teknoloji’nin hayata geçmesi için kedisi başta olmak üzere tğm BTHK üst kurulu yetkilileri onay vermiştir.

Yakın bir zamanda BTHK’nın sitesinde yayınlanan ‘Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu Telsiz (Değişiklik) Tüzüğü fes edilmez ve 60GHz kurulumu point to multipoint olarak cihaz başına 10W’lık bir güç ile çalışacak şekilde tüm Kıbrıs’ın Kuzeyini elektromanyetik radyasyon ile kapsayacaktır!

K.K.T.C.’nin ana internet şebekesini oluşturacak olan bu sistem daha önce Point to Point (P2P) haberleşme cihazlarını 5GHz’e 2 sene olmak şartı ile yükseltilmiş bugün 14 sene oldu halen kullanılmaktadır, bahsi geçen 60GHz sistemleri de kanaatimce yalnızca 2 seneliğine değil, ileri dönemlerde de fiber optiğe alternatif olarak kullanılmaya devam edilecektir!

 

“Her 100 metreye bir alıcı/verici konacak, 24 saat elektromanyetik radyasyona maruz kalacağız”

Bu bizim en başta temiz ve sağlıklı OKSİJEN’e erişmemizi kısıtlamakla kalmayacak, Kıbrısta var olan yaklaşık 30’dan fazla İnernet Servis Sağlayıcıları (ISS) sokaklara, okullara, hastahane yanlarına ve apartmanlara 15 metre yükseklik olacak şartı ile bile olsa bu cihazları yasal olarak kurabileceklerdir. Basit bir hesap yapacak olursak 30 İnternet sağlayıcı şirketi’nin diyelim ki her bir tanesi 100-200 metre aralıklarla, sadece her bir şirket MİNİMUM 4 adet 60GHz alıcı/verici’si kuracak olursa, 30 (ISS) x 4 adet alıcı/verici, her 100-200 metreye MİNİMUM 120 adet alıcı/verici eder demektir.

Yani 24 saat ve 7 gün boyunca ortaya çıkacak olan çok güçlü elektromanyetik radyasyon çevrede bulunan tüm insanların ve canlıların üzerine durmaksızın yayılarak bedenlerine nüfuz edecektir.

Yan etkileri hiç bir dünya ülkesi tarafından bilinmemekte olan standard onayını ise 2017’den beri gecikerek daha geçtiğimiz sene Mart 2021 de almıştır. Bu standard IEEE802.11ay olup K.K.T.C.’de 60GHz alıcı/verici cihazlarında yer alacaktır.

 

“Beyin tümörü vakalarını tetikleyecek”

IEEE802.11ay standardı olarak 60GHz haberleşme sağlayacak olan yeni nesil sistem DÜNYA’da ucra köşelerde kalan fiber optik altyapının erişemeyeceği yerlerde sadece mevcut internet şebekesini TAMAMLAYICI olarak kullanılmaktadır, bunda bir sorun da yoktur.

60 GHz TAMAMLAYICI değil de ANA INTERNET ŞEBEKE olarak K.K.T.C’de kullanıma alınılırsa, bu hikayenin sonu hiçbirimiz için mutlu bitmeyeceği açık bir gerçektir!

Bugün cep telefonları’nın kullandığı frekans aralığı 1- 4GHz arasındadır ve tüm firmaların SAR değeri maksimum 2 Watt değerinde elektrik gücüne sabitlenmişlerdir. Saatlerce telefonda konuşan kişiler 2W/kg olmasına rağmen beyin tümörlerinden tutununz pek çok ölümcül düzeyde rahatsızlığa açık olmaktadırlar.  Bilim insanları tarafından yapılan cep telefonları üzerinde yapılan çalışmalar günde 17 dakika telefonda konuşmak beyin tümör riskini %60 artırdığı ispatlanmışken, BTHK’nın tüzüğünde belirtilen 40dbm yani 10W değerinde güç yayan alıcı/verici cihazın her 100-200metreye yüzlerce düştüğünü ve ortaya çıkan 60GHz milimetre dalga boyunun  24/7 insanlar üzerinde doğurabileceği yan etkileri tahmin etmek bu kadar zor mu?

 

“Sorular”

Bu ülkenin insanları adına ilgili kişilere yönlendirmek istediğim bir takım sorular olacaktır. Böylece konu hakkında bilgisi olmayan ilgili pek çok kişi mahallelerine veya apartmanlarının çatısına kurulacak olan 60GHz kablosuz haberleşme cihazları hakkında daha detaylı bilgi sahibi olma fırsatını yakalayacaklardır. 

Geçtiğimiz sene Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı yavaş internet hızını iyileştirme adına her eve hızlı genişband internet nasıl bir teknik ALTYAPI ile gidilmesi için kurduğu uzman komitede, BTHK başkanı Kadri bey de dahil, alanında pek çok uzman ve akademisyenin vardığı sonuç K.K.T.C.’de EN DOĞRU ALTYAPI YÖNTEMİNİN K.K.T.C.’DE HER EVE FİBER KABLO’NUN gitmesi önerisi dönemin Sayın Bakanı’na yapılmıştı. Nitekim Kadri bey daha sonra kendi imzası ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına ‘Fiber alt yapı tamamlanmadan sakın 60GHz kullanımına izin vermeyin önerisinde bulunmuştu!’. Çünkü işin doğrusu da bu şekil olup her şeyden önce FİBER OPTİK kablo ALTYAPISI’NIN kurulmasıydı.

- Tüm ülkeyi IEEE802.11ay standardı içeren yüzbinlerce alıcı/vericilerle donatarak ana internet şebekesi olarak kullanılması planlanılan böylesine dev bir kablosuz ağ Dünya’da bir ilk olacağından bunun insanlar ve canlılar üzerinde ortaya çıkacak yan etkileri ve daha potansiyel bilinmeyen kısa, orta ve uzun süreli yan etkilerin sorumluluğunu kim üstlenecektir BTHK başkanı Sayın Kadri bey mi? ISS Başkanı mı? Kıbrıs Türk Tabipler  Birliğimi? yoksa Sayın Bakanımız Arıklı bey mi? 

-  BTHK bu ülkenin insanlarını korumak için kurulan bağımsız bir devlet kuruluşudur! BTHK’nın web sayfasında da aynen bu şekilde açıklanmaktadır: 

Elektronik haberleşme sektörünü düzenleme ve denetleme fonksiyonunun bağımsız bir idari otorite tarafından yürütülmesi amacıyla 6-2012 sayılı Elektronik Haberleşme Yasası ile kurulan Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Kurumu yasa ile belirlenen kurallar uyarınca mali ve idari özerkliğe sahip bir tüzel kişi olup işlevlerinde bağımsızdır. Yani BTHK’nın kuruluş amacı K.K.T.C.’deki halkın sağlığını Elektronik Haberleşme alanı ile ilgili her tür insan sağlığını tehdit edici unsurları ortadan kaldırmak, tüm haberleşme sektörünü düzenleme ve denetlemektir!

Yani BTHK uygun bulmadığı takdirde Internet Servis Sunucusu (ISS) şirketine lisans vermeyebilecek güçtedir! Resmi gazetede 60GHz’ün kullanılmak istenilmesi tamamen Internet Servis Sağlayıcıları tarafından talepte bulunulmuş ve o nedenle ise BTHK’da K.K.T.C.’nin sözde hızlı internete erişmesi adına bu talebi fiber optik kurulumu yapılmadan yanlış olmasına rağmen onay vermiştir! Peki fiber optik alt yapının en iyi opsiyon olduğu bilinmesine rağmen BTHK neden bugüne kadar her haneye fiber optik alt yapı için herhangi bir aksiyon almadı ve sırf Internet şirketleri istediği için mi 60GHz kablosuz ağ sistemine geçiyoruz?

-BTHK’nın Sayın Başkanı Kadri bey geçtiğimiz sene dönemin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığına fiber optik alt yapının tamamlanmadan 60GHz kablosuz ağ sistemini kattiyen kurmayın yönünde yapmış olduğu açıklamadan sonra peki neden bu dönem Sayın Kadri bey 60GHz sistemini öncelikli olarak kurmak istiyor? Geçen sene öncelik olan Fiber optik altyapısını ise ileriki yıllarda yapılacağı yönünde açıklamalarda bulunuluyor?

- BTHK’nın Sayın Başkanı Kadri bey neden yeni nesil IEEE 802.11ay standardına uygun 60GHz kablosuz ağ sistemi tüm ülkenin ANA INTERNET ŞEBEKESİ olarak daha önce hiçbir yerde görülmemiş olmasına rağmen K.K.T.C.’de bu sistemin bilinmeyen risklerine rağmen kullanılmak istenilmektedir? Neden diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi her hane’ye fiber optik altyapı tamamlandıktan sonra 60GHz sistemini TAMAMLAYICI olarak kullanılmamaktadır?

- Kurulması planlanılan sistem dünyada daha geçtiğimiz sene Mart 2022’de standard onay almış olan IEEE 802.11ay standardı, hiç bir dünya ülkesinde ANA INTERNET ŞEBEKESİ olarak kullanılmamış olup, böylesine bir girişim gerçekleşirse bunun canlılar üzerindeki kısa, orta ve uzun dönem biyolojik etkileri halen bilinmemektedir? Bu proje insan sağlığını çok yakından ilgilendirdiği için Kıbrıs Türk Tabipler Birliği bu projeye onay verecek midir? Verecekse de hangi kriter ve geçmiş referanslara dayanarak verecektir?

- Yine BTHK’nın web sayfasında bulunan ‘BİZ KİMİZ’ kısmında Kurumun, yönetim ve temsil yetkisi Kurumun baş icra yetkilisi olan Kurul Başkanı, yani başkana aittir. Kurul üyelerinin görev süreleri 5 yıl olup, en fazla iki dönem görev yapabilmektedirler diye yazmaktadır. Bu durumda BTHK’da Haziran 2013 senesinden bugüne kadar başkanlık görevinde bulunan Sayın Başkan Kadri Bürüncük bey, 2013’ten itibaren BTHK’ya 10 senelik hizmetini tamamlamış tüm kurul üyeleri gibi sizlerde görev sürenizi dolduracaksınız. Peki neden geçtiğimiz dönemki Bakana önce fiber optik sonra 60GHz yönünde yaptığınız imzalı önergenizi, bu dönem değiştirerek tam da görevinizden ayrılmanıza kısa bir süre kala neden 60GHz sistemini K.K.T.C.’de sırf Internet Servis Şirketleri (ISS) istedi diye onayladınız ve Sayın Arıklı beye sunmuş olduğunuz raporlarla kendisini bu yönde ikna olmasını mı sağladınız?

- BTHK nasıl olup da Sayın Arıklı’ya insan sağlığına zararlı olmadığına dair dünyada bilimsel veri yok iken, zararsız olduğuna dair bilimsel dosya sunuldu? Sunulan dosyada basitçe  bu konu hakkında ZARARLI OLDUĞUNU ISPATLAYICI BİLİMSEL BİLGİ MEVCUT DEĞİL Mİ DEDİNİZ ve böylece mi bu yeni nesil sistemin insan sağlığına ZARARSIZ OLDUĞU kabul mü edildi? 

- 60Ghz’ün ZARARSIZ olmadığını savunan herkesi yayınlanan resmi gazetede komplocu olmak suçuyla suçlayan Sayın Bakan Arıklı’ya Internet Servis Sunucuları (ISS) yöneticileri’nin sunduğu belge acaba Kıbrıs Türk Bilim adamı Doğan Aktan bey ve NTV Kıbrıs baş muhabiri olan Selim Sayari’nin ISS başkanına 60GHz hakkındaki endişelerini dile getirdikleri soruların cevabımıdır Sayın Bakan Arıklı’nın huzuruna sunulan bilimsel olarak zararsızdır diye isimlendirilen belge?  Bu belgeyi bizlerle de paylaşırsanız içeriği hakkındaki görüşlerimi belirtmekten memnun olurum?

- BTHK’nın içerisinde de yer alan üst düzey yetkililer geçen sene Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı tarafından kurulan uzman komitede yer almış olup K.K.T.C için en doğru INTERNET ALTYAPISININ her eve fiber kablonun gitmesi yönünde karara varılmasının ardından neden bu dönemin bakanı Sayın Arıklı bu konu hakkında doğru ALT YAPININ FIBER OPTIK olduğu hakkında neden uyarılmadı ve üstüne üstlük 60 GHz sistemin FIBER’den önce olması gerektiği bilgisi kendisine söylenildi?

- Son soru ise bu dönemin Bayındırlık ve Ulaştırma bakanı Sayın Arıklı bey’e sizler daha geçtiğimiz sene Mart 2021 tarihinde yeni standard onayını alan IEEE802.11ay standardı içeren 60GHz sistemlerin hiç bir kurum ve kuruluş tarafından bilimsel olarak insan sağlığı üzerinde zararlı veya zararsız olduğuna dair çalışma henüz yapılmamışken, böylesine yeni nesil bir teknolojiyi tüm ülkeye kurmak için verdiğiniz karar gerçekten uzman ve bağımsız danışmanlar tarafından almış olduğunuz bilgiler ışığında tarafınızdan değerlendirilerek ve onların sizi yönlendirmesine gerçekten güvenerek mi bu tüzüğe onay verdiniz?

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ahmet
  1 ay önce
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4997488/ Zararsız olduğuna dair yayınlanmış resmi bir makale. Lütfen bilmediğiniz konuda yalan yanlış yazılar yazareak insanları yanlış bilgilendirip, korku yaratarak pirim yapmaya çalışmayalım. Bunu yaparken de kendimizi rezil etmeyelim. Ayrıca 60 Ghz\'ın iç mekanlarda kullanımı yıllardır serbesttir. İc mekanda insan sağlığına zarar vermezken dış mekanda mı zarar verecek. Dış mekanda hava koşullarından etkilendiği için tavsiye edilmiyordu fakat son teknolojik gelişmelerle birlikte Avrupa birliği dahil olmak üzere dış mekanda kullanımına Mart 2022\'de izin vermiştir.
 • mehmet devrim
  1 ay önce
  Yaziklar olsun. Iste KKTC basininin geldigi son nokta. Tamamen spekulatif ve sacmaliklar dizisi. Hicbir tutar yani olmayan aciklamalar, bilimsellikten uzak populist bir yazi. Bir de konunun uzmani diye bir saklabani konusturmussunuz. Yazik..
 • Meltem Redif
  1 ay önce
  Bravo umarim yetkililer mesaji alir tebrikler Mustafa bey sizin gibi insanlara ihtiyacimiz var
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Akaryakıta zam geliyor
Akaryakıta zam geliyor
Polisin tutuklu kadınla hücrede ilişkiye girdi iddiası
Polisin tutuklu kadınla hücrede ilişkiye girdi iddiası