65 adet solunum cihazı var!

65 adet solunum cihazı var!

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, koronavirüs tedavi sürecinin en temel tıbbi malzemesi olan solunum cihazı ihtiyacının kısa sürede tedarik edilmesinin zaruri olduğunu belirtti

Editor: Süperadmin
08 Nisan 2020 - 16:03
Reklam

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, koronavirüs vakalarında hayati önem taşıyan solunum cihazının ülkede  sadece 65 adet bulunduğunu belirterek, bunun acı bir gerçek olduğunu söyledi. Amcaoğlu, istatistiki seyir rakamları dikkate alındığında  en kısa sürede  solunum cihazı tedarik edilmesi gerekliliğinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

 

Amcaoğlu, ülkede ilk pozitif vakanın ortaya çıkmasından sonra kaynakların derlenmesi,mali gelirlerin toplanmasıyla 72 milyon da dahil 937 milyon mali gelirin olduğunu belirterek,  ona göre adım atılmasının da bir gerçek olduğunu söyledi.

 

Amcaoğlu, herkesin  bankacılık sektörüne yüklendiğini, bankacılık sektörünün bu konular konuşulmaya başlandığı ilk günden bugüne kadar yaklaşık 540 milyon bir kaynak yarattığını belirtti.

 

Amcaoğlu, hükümet olarak  tüm tedbirleri alacaklarını belirterek, “ne varsa hep birlikte paylaşacağız. Özel sektör ve devlet tarafı hep birlikte paylaşacak. Daha çok sıkıntılı ortamların oluşmaması için  gereken adımları bıkmadan usanmadan atacağız” dedi.

 

 

Şükrü IRKIM

 

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu, Yeni Bakış Web TV’de yayınlanan Paralel Açı programına konuk olarak önemli açıklamalarda bulundu. Amcaoğlu, sağlıklı bir şekilde süreci tamamlayıp pandemi ortamından çıkmak zorunda olduğumuzu belirterek, ekonominin bundan sonraki süreçte ülkedeki insanların ihtiyaçlarını karşılaması için önemli olduğunu söyledi.

Amcaoğlu,  “Açıklanan paketlere bakdığımızda ekonomik açıdan açıklanan tedbirler herhangi bir yaraya merhem olamadı”dedi. Amcaoğlu,bu kadar küçük ülkede sağlık açısından atılacak olan adımları atmakta geri durulması halinde ekonomik anlamda  konuşmanın bir anlamı olmayacağını söyledi. Amcaoğlu, ekonominin  sağlıklı yaşayan insanlara lazım bir şey olduğunu söyleyerek, ekonominin hayatımızın  içindeki devrimlerimizi,özel sektör tarafındaki lokomotiv sektörlerin tekrardan kurulmasını,turizmi,yüksek öğretimi ve inşaat sektörü gibi onun altındaki bütün kobilerin desteklenmesi gibi konuların  pandemi ortamından çıktıktan sonra konuşulacak konular olduğunu kaydetti. Amcaoğlu, hükümetin bu ortamdan çıktıktan sonra ekonominin hızlandırılmasıyla alakalı adımları hep birlikte atmak için çareler üretmesi gerektiğini söyleyerek, “biz 14 mart tarihinden beridir 9 mart akşamı çıkan ilk pozitif vakanın hemen ardından bazı kararları üretmişsek bugün geldiğimiz noktada başarılımıyız  veya başarısızmıyız bunu dünyanın gerçeklerine bakarak bütün insanlarımızın değerlendirmesi gerekiyor” diye konuştu. Amcaoğlu,bundan sonraki adımlarla da bu göreceli başarılı olma kavramını daha sağlıklı bir şekilde yarınlara taşımak gerektiğini belirtti.

 

“Türkiye Cumhuriyeti’nin desteğine ihtiyacımız var”

Amcaoğlu,Türkiye Cumhuriyeti’nin  KKTC’nin yanında durmasına ihtiyaç yoktur diye birşeyin  söz konusu olmadığını belirterek,  KKTC’nin yarım asırlık süreden beridir var olmasının sebebinin Türkiye Cumhuriyeti’nin buraya yapmış olduğu katkılar sayesinde olduğunu söyledi. Amcaoğlu,

Türkiye Cumhuriyeti’nin buraya gönderdiği tıbbi malzemeleri biri söylediği için değil  bizim ihtiyacımız olduğu için gönderdiğini söyledi. Amcaoğlu, bu virüs ortamından çıkma koşullarının hiçbir ülke tarafından kesin tarihlerle belirlenemediği bir süreçten geçilmekte olduğunu belirterek,  “Aralık sonuna kadar bu durumun sürebileceğini düşünüyorum” dedi. Amcaoğlu,eğer Türkiye Cumhuriyeti olmazsa bu sürecin içerisinde sağlıklı olarak sürdürülebilir  bir yapıya kavuşma adına adım atılamayacağını ifade ederek,  “herkesin toplum sağlığı için seferber olduğu  bir dönemdeyiz” dedi. Amcaoğlu,bu süreçte ilk 3 aylık hazırlıklardan sonra hem özel sektör tarafında maaş desteği hem küçük ve orta büyüklükteki işletmelere  hem de turizm,yüksek öğretim ve inşaat gibi alanlara destekler olacağını  kaydetti.

 

“Gereken desteği en iyi şekilde vermeye çalışıyoruz”

Amcaoğlu, şöyle devam etti, “Mayıs ayından başlamakla beraber aylık 1500 TL maaş desteğiyle,  o gün işletme kredisi almış, o 3 aya denk gelen faiz oranlarının tamamen bu paketin içerisinde oluşturulan kaynakla ödenecek olması,  ve de o  döneme ait sosyal sigorta yatırımlarını işletme ödemeyecek durumdaysa 2021 Ocak ayından sonraki dönemlerde faizsiz ve gecikme zamsız olarak aktarılması ve bunun yanında yeni kredi alacak olan işletmelerin  çalışmalarına destek sağlayacak kredinin aldıktan sonra faiz desteği verilerek ödenmesine olanak sağlanması gibi pek çok durum var. Bütün dünya ülkeleri bu krizden çıkarken öngörüleni yapmak zorunda. Eğer bugün Maliye Bakanlığı kapılarını kapatmış olsaydı ekonomiyi konuşmaz ve bu konuda herhangi bir öngörüde de bulunamazdık. Hayat devam ediyor ve biz devletin idare edenleri olarak bu kadar sıkıntının içerisinde dünyanın üstesinden gelemediği bir salgının yarattığı pandemi ortamında bile gerekleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Önemli olan toplum sağlığıdır.  Ekonomik tedbirler çerçevesinde siyasi partilerle de görüşme yapacağız.

 ‘Elzem’ hizmetleri yerine getirenlerin maaşları birkaç gün içerisinde tamamlanacaktır.

 Bütçede tasarruf yaratarak bütçe olanaklarını en iyi şekilde yöneteceğiz. İlk önce sıkıntı yaşayan özel sektör tarafına kaynak yaratarak, durması olası sektörlerle ilgili de hareket yaratacak şartları yaratmaya çalışacağız.”

 

“Radikal tedbirler almaya zorunluyuz”

Amcaoğlu,hükümet olarak  tüm tedbirleri düşünüp alacaklarını belirterek, “ne varsa hep birlikte paylaşacağız. Özel sektör ve devlet tarafı hep birlikte paylaşılacak. Öncelikli konularımız sağlıktır. Daha çok sıkıntılı ortamların oluşmaması için de gereken adımları bıkmadan usanmadan atacağız” dedi. Amcaoğlu,birlikte hareket etmek zorunda olunduğuna dikkat çekerek, “Kendimize göre oranlayabildiğimiz kadar bu sıkıntının aşılmasında bireysel değil toplumsal faydayı ortaya çıkarabilecek hareketler ve taleplerde bulunmalıyız”dedi.

Amcaoğlu, kimsenin hiçbirşeye sahip olamayacağı mualefet yapıp iktidarlığını iddia edemeyeceği bir dönemden geçilmekte olunduğunu ifade ederek, “ne sendikaların sendikacılığını yapabileceği ne de hükümetin kendini düşüneceği dönemdir” dedi.

Amcaoğlu,  “Bu dönem birlikte olma dönemidir”diyerek, bu pandemi ortamından çıkarak,hep birlikte  halkın sağlığının ve  sağlıklı koşulların sağlanması için atılacak olan adımların sağlanması gerektiğini kaydetti.  Amcaoğlu, “her türlü ihtiyaca ve talebe imkanlarımız doğrultusunda yardımcı olmaya çalışıyoruz” diyerek, küresel bir salgın haline gelen koronavirüsün, tüm dünya ülkeleri ile birlikte ülkemizde de bazı radikal tedbirler alınmasını zorunlu hale getirdiğini söyledi. “Toplum sağlığını korumak adına alınan tedbirler yanında, ülkeler tıbbi açıdan da tedbir alma yoluna gitmişlerdir” diyen Amcaoğlu,  “Özellikle, solunum cihazları üreten ülkeler, aldıkları tedbirler kapsamında, koronavirüs tedavisinde kullanılan solunum cihazlarının ihracatını yasaklamıştır.  Koronavirüsten hem korunma, hem de tedavi süreci aynı tıbbi cihaz ve araç gereci gerektirmektedir. Ne acıdır ki bu malzemeler tüm Dünya’da kıt hale gelmiştir ve en basit anlatımıyla koronavirüs için elzem olan tıbbi malzemeler karaborsaya düşmüştür”dedi.

 

“Salgının bulaşma hzını dengelersek en az yarayla atlatırız”

Amcaoğlu, salgının ülkemizdeki seyri ile ilgili olarak, Tabipler Birliği’nin geçtiğimiz günlerde ortaya koyduğu istatistiki verilerin  hükümet olarak gözden kaçırılmaması gereken bir tespit olduğunu belirterek,  ülkede  sadece 65 adet solunum cihazı bulunduğunu ve bunun acı bir gerçek olduğunu söyledi. Amcaoğlu, bu istatistiki seyir rakamları dikkate alındığı takdirde, tedavi sürecinin en temel tıbbi cihazı olan solunum cihazı ihtiyacının  zaruri olduğu kadar da en kısa süre içerisinde tedarik edilmesi gerekliliğinin kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Amcaoğlu, ülkenin ilk pozitif vakasından sonra kaynaklarının derlenmesi,mali gelirlerin toplanmasından sonra ortaya çıkan 72 milyon da dahil 937 milyon  mali gelirle, sigorta fonundaki kaynaklarla,kredi garanti fonundaki kaynaklarla  önümüzdeki süreçte  937 milyonun olduğunu bilerek ve de  başka kaynak gelmediğini hesaplayarak adım atılmsı gerektiğinin altını çizdi. Amcaoğlu, herkesin  bankacılık sektörüne yüklendiğini, bankacılık sektörü bu konular konuşulmaya başlandığı ilk günden bugüne kadar yaklaşık 540 milyon bir kaynak yarattığını belirtti.

 

“Kozlarımızı gerekirse sonra da paylaşırız”

Amcaoğlu,bugün alınan kararlara bakılırken kararların sonuçlarını bir tabloda değerlendirmek gerektiğini belirterek, atılması gereken en önemli adımın salgının yavaşlatılması olduğunu kaydetti. Amcaoğlu,”Salgının bulaşıcılık hızını dengeleyebildiğimiz sürece bu toplum en az yarayla bu dönemden çıkacaktır” diyerek,  “boyumuzu aşan bir salgınla uğraşırken bu konudaki alt yapımızı bilerek gerekirse ekonomimizi %80’e yakın kilitlememiz gerekiyorsa bunu yapacağız” dedi. Amcaoğlu,birlik ve beraberlik zamanı olduğunu belirterek, “kimsenin kimseye üstünlük sağlayacağı bir dönem değil ve gerekirse bu salgın sonrasında herkes kozlarını paylaşır” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x