"8 MART’TA AÇIYORUZ"

"8 MART'TA AÇIYORUZ"

Restorancılardan sivil itaatsizlik kararı:

Editor: YeniBakış Editör
01 Mart 2021 - 10:31 - Güncelleme: 01 Mart 2021 - 10:44
Reklam

Restorancılar, hükümetin almış olduğu pandemiye yönelik tedbirlerin kabul edilebilir olmadığını belirterek, kararlardan dönülmemesi durumunda sivil itaatsizlik uygulayarak 8 Mart’ta  restoranlarını açacaklarını duyurdu.

Birçok işletmenin birtakım tedbirlerle açıldığını, ancak restoranların sadece paket servis vermeye devam edecek olmasından şikayetçi olan restoran işletmecileri, Başbakan, Sağlık Bakanı ve Turizm Bakanı ile bugün bir görüşme yapacaklarını, hükümetin tavrının değişmemesi durumunda 8 Mart’ta sivil itaatsizlikle işletmelerini açacaklarını duyurdu.  

Yeni Bakış’a konuşan Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, “Hep birlikte maske, mesafe ve hijyen kurallarını uygulayıp, PCR testlerimizi de yaparak 8 Mart’ta bahçelerimizi ve açık alanlarımızı açacağız. Açık olan yerlere gelip cezalarını uygulasınlar” dedi.

Restoran İşletmecisi Ercan Küçük ise kapalı olan dükkanlarını ayakta tutmak için kara kara düşündüklerini belirterek, “battık, tükendik” diye konuştu.

Restoran sektörüne çok büyük bir haksızlık yapıldığından söz eden Küçük, özellikle restoranların asıl işi olan yemek satışı konusunda marketçilerin faydalanmasını ‘yazık’ olarak nitelendirdi.

 

 

Esengül AYKAÇ

Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, restoranların kapalı kalmaya devam etmesi ile birlikte Bakanlar Kurulu’nda alınan kararının kabul edilebilir olduğunu düşünmediklerini söyledi. Yönetim Kurulları ile birlikte bir toplantı gerçekleştirerek restorancılar hakkında alınan kararları konuşarak belli başlı çözüm önerileri sunacaklarını anlatan Salih Kayım, bugün, Başbakan, Sağlık Bakanı ve Turizm Bakanı ile göreceklerini kaydetti.

“Bu hafta açılım için bir dönemdir”

Ülkenin kademeli olarak açıldığını, kademli açılma kararına restorancıların da dahil edilmesinin gerektiğinden söz eden Salih Kayım, açık pazar yerleri, berberlerin açılmaya dahil edildiğini, restorancılar ile ilgili bir kararın üretilmediğine dikkat çekti. Salih Kayım, “Açık alanlarımızı tüm kurallara uyularak açılmasını talep ediyoruz. Kapalı olan alanlarımızın da üçte birini kullanmayı kendilerine öneriyoruz. Bu doğrultuda açılımın yapılmasını bekliyoruz. Kuaförler, berberler Perşembe günü açılacaksa, pazar yerleri Pazar günü açılıyorsa demek ki bu hafta açılım için uygun bir dönemdir” şeklinde konuşarak, bu haftanın sonuna kadar restoranlar ile ilgili bir karar almalarını beklediklerini kaydetti. Kademeli olarak açılım yapılıyorken, restoranların açılmamasını değerlendiren Salih Kayım, kış aylarında vakaların yüksek olması ile birlikte restoranların kapalı kalması için belli bir yere kadar anlayış gösterdiklerini, bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte insanların dışarıda oturup, masalar arası mesafenin 2 metre olacak şekilde ve sandalyeler arası 60 cm olacak şekilde ayarlanarak açık alanların açılarak kapalı alanların ise 100 kişilik bir mekana 30 kişi gelecek şekilde ayarlanarak restoranların açılması gerektiğine dikkat çekti.

“8 Mart’ta iş yerlerimizi açıyoruz”

İş yerlerinin denetimi sağlanarak kademeli olarak açılması için talepte bulunacaklarını söyleyen Salih Kayım, “8 Mart’a kadar kararı bekleyeceğiz. 8 Mart’ta sivil itaatsizlikle işletmelerimizi açacağız. Açık olan yerlere gelip cezalarını uygulasınlar. Bu sefer üyelerimiz arasında sivil itaatsizlik uygulanacaktır. Tüm üyelerimiz ile birlikte 8 Mart’ı son gün olarak kabul ettik. Hep birlikte maske, mesafe ve hijyen kurallarını uygulayıp, PCR testlerimizi de yaparak 8 Mart’ta bahçelerimizi ve açık alanlarımızı açacağız” dedi.

Restoran İşletmecisi Ercan Küçük:

Hiçbir şey yapmayan hükümeti kınıyorum

Restoran İşletmecisi Ercan Küçük, “Bu memleketin en büyük Covid-19 saçanı restoranlar.  Marketlerde Covid-19 yok hiçbir yerde yok, sadece restoranlarda var. Bütün restorancı meslektaşlarımı başbakanlığa anahtarları teslim etmek için davet ediyorum. Bize sektör temsilcilerine ve çalışanlarına hep vaatte bulunan ve hiçbir şey yapmayan hükümeti de kınıyorum” uyarısında bulundu.

“Kurallar çerçevesinde restoranlar açılmalı”

Restoran sektörüne çok büyük bir haksızlık yapıldığından söz eden Ercan Küçük, özellikle marketlerin meze gibi, yemek çeşitleri satarken, restoranların asıl işi olan yemek satışı konusunda marketçilerin faydalanmasını ‘yazık’ olarak değerlendirdi. Marketlerdeki kuyrukların herkes tarafından görüldüğünü anımsatan Ercan Küçük, bazı kurallar çerçevesinde restoranların açılması gerektiği görüşünü savundu. Restoranların Covid-19 sürecine uygun belli başlı kurallarının hali hazırda olduğunu söyleyen Ercan Küçük, masalar arasında mesafeye göre yerleştirilerek istenilen kurallara uygun olarak ilk pandemi açılımından bu yana uyguladıklarına dikkat çekti.

“Restoranların bahçe kısmını açabilirler”

Covid-19 kurallarına bütün restoranların uyduğunu ifade eden Ercan Küçük, Covid-19 kurallarına uymayan restoranların ise denetim yapılarak gerekli cezaların uygulanması şartı ile açılmasının uygun görülmesi gerektiğini belirtti. Bir yıldır kapalı olduklarını anımsatan Ercan Küçük, sektör bazında yerli müşteriye bağlı olmadıklarını, ülkeye gelen turistlere de bağlı olduklarını söyledi. Küçük, bir yıldır bütün işletmelerin zararına çalışarak dükkanlarını zararına açık bıraktığını kaydetti. “1 Mart itibari ile restoranların açılması gerekirdi” diyen Küçük, “Kapalı alanları açmayabilirlerdi. İşletmelerin bahçesi veya terasları olan bölümleri belli başlı kıstaslara uygun olarak açabilirlerdi” şeklinde konuştu.

“Kuruş paramız kalmadı”

Hükümetin verdiği hiçbir sözü yerine getirmediğinden söz eden Ercan Küçük, devletin 1500 Türk Lirası vereceğini anımsatarak çalışanlara verilecek olan 1500 Türk Lirasının hala verilmediğini hatırlattı. ‘İnsanlara yazık, bizlere de günah’ diyen Ercan Küçük, restoran işletmecilerinin dükkanlarının kapalı olması ile birlikte her ay 7-8 Bin Türk Lirası, elektrik faturası ödediklerini kaydetti. Hiçbir restoran işletmecisinin cebinde ‘Kuruş para kalamadı’ serzenişinde bulunan Ercan Küçük, siftah yapmayan dükkanlar yüzünden ‘Nasıl aile geçindireceğiz? Nasıl ailemize bakacağız?’ diyerek kapalı olan dükkanlarını ayakta tutmak için ‘Kara kara’ düşündüklerini söyledi. Pandemi nedeni ile birlikte sosyal hayatlarının kalmadığını ifade eden Ercan Küçük, her şeylerinin tükendiğine dikkat çekti.

“Bu ülkede karamsar olmaya başladım”

Devlet tarafından sektörler belli başlı hibelerinin olması gerektiğinden bahseden Ercan Küçük, devletin esnafa %20-25’den borç yapması yönünde teşvik edildiğini, borcu borçla kapatmanın hiçbir soruna çözüm olmayacağını anlattı. Ülkede artık karamsar olmaya başladığından söz eden Ercan Küçük, ekonomik sorunların üstesinden gelemeyerek ellerinin, kollarının ve ayaklarının bağlı olduğunu söyledi. Küçük, hiçbir şey yapamadıkları gibi psikolojilerinin de gün geçtikçe bozulmaya devam ettiğini belirtti.

“Kiralarımız döviz olduğu için ödeyemiyoruz”

Kapalı olan işletmeler adına alınması gereken kararlar hakkında belirsizliğin hakim olmasını eleştiren Ercan Küçük, net bir tarih verilerek açılacakları tarihe kadar kendilerini psikolojik olarak hazırlaması gerektiğinden söz ederek, belirsizlik içerisinde yaşamak istemediklerini vurguladı. Restoran kiralarının hemen hemen tümünün döviz üzerinden kiralandığını anlatan Küçük, kapalı olan işletmelere bir darbenin de kiralarının döviz üzerinden kiralanarak ekonomik sıkıntıların olduğu zor günler yaşanırken kira bedellerinin döviz olmasını eleştirdi. Kapalı olunan süre boyunca devletin kapalı işletmelerin giderlerinin devlet tarafından karşılanması gerektiğini belirten Ercan Küçük, devletin kapalı olan iletmelere katkıda bulunması gerektiğinin altını çizdi.

“Battık”

Çalışırken ansızın kapanma sürecine gidildiğini söyleyen Ercan Küçük, buzdolaplarının dolu olduğunu  ifade etti. Sürecin bu şekilde seyir etmesine karşı bir şey yapamayacaklarından söz eden Ercan Küçük, ‘Battık artık’ diyerek, restoran sektörünün battığına dikkat çekti.  Sürecin bu şekilde devam etmesi durumunda hükümetten maaş desteği konusunda çağrıda bulunacaklarını anlatan Ercan Küçük, “Ailemizi nasıl geçindireceğiz? O zaman devlet de bizler için bir şey yapmıyorsa bizlere maaş bağlasın veyahut bizleri memur yapsın” şeklinde konuşarak, sektörlerinin gün be gün yok olduğuna dikkat çekti.

“İç piyasada açılım olursa ekonomi canlanabilir”

Özel sektörün sürekli kapalı kalması durumunda devletin de ekonomisinde sıkıntılar yaşatacağına işaret eden Ercan Küçük, özel sektör ise vergisini, KDV’sini yatırmadıktan sonra, yurtdışından mal gelmedikten sonra, otellerin ve restoranların açık kalmamasından kaynaklı devletin de kasasına para girmeyeceğinden söz etti. Sürekli Türkiye’den para istenilmesini alışkanlık olarak yorumlayan Ercan Küçük, gelinen süreci ‘Yazık’ diye değerlendirdi. Ülke ekonomisinin nasıl ayakta tutulabilir soruna cevap veren Ercan Küçük, devletin belli başlı giderleri azaltması, elektrik fiyatlarının indirilmesi ve kendi alacakları olan sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı gibi durumları özel sektörden almadığı süre boyunca iç piyasada açılım olduğu süre boyunca ekonominin kendi kendisini geçindirebileceğini söyledi.

“Hükümet hatayı gazinoları açarak yaptı”

Hükümetin sağlık adına aldığı en büyük hatanın yılbaşı gecesinde gazinoların açılması nedeni ile birlikte ülke ekonomisini de sağlığı da oldukça derinden etkilediğini ifade eden Ercan Küçük, yılbaşına kadar adada vakaların oldukça az olduğuna dikkat çekti. Ercan Küçük, yılbaşı akşamı gazinoların açılması ile birlikte halkın bir nevi gazinolara yönlendirilmesi ile birlikte hastalığın çoğalmasına sebep olurken buna bağlı olarak ekonominin de bittiğini söyledi. Yılbaşı akşamı gazinoların açılması ile birlikte devletin gazino makinalarından vergilerini almak için acıktıklarına dikkat çeken Ercan Küçük, hükümetin yılbaşı geçesi gazinoların açılması ile birlikte ‘yanlış’ yaptığını kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak