8 yıl hapis cezasına mahkum edildi

8 yıl hapis cezasına mahkum edildi

Mağusa’da 2018 yılı Ekim ayı içerisinde 16 yaşındaki kıza tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan sanık Ahmet Burhan Ayan hakkındaki karar dün açıklandı

Editor: Süperadmin
16 Ekim 2020 - 11:54 - Güncelleme: 16 Ekim 2020 - 14:24

Gamze PİR BAYKUR

Mağusa’da 2018 yılı Ekim ayı içerisinde 16 yaşındaki kıza tecavüz ettiği iddiasıyla yargılanan sanık Ahmet Burhan Ayan hakkındaki karar dün Mağusa Ağır Ceza Mahkemesinde açıklandı. “Cinsel tecavüz”,  “Cinsel dokunulmazlığı ihlal amacıyla alıkoyma”, “Şiddet tehdidi”, “Kasti hasar”, “Korkutmak maksadıyla silah taşıma” ve “Kanunsuz bıçak taşıma” davalarından yargılanan sanık Ayan, aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bulunarak Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyeti tarafından 8 yıl hapis cezasına mahkum edildi.

 

Araba içerisinde tecavüz etti

Mağusa’da, sanık Ahmet Burhan Ayan, 12 Ekim 2018 tarihinde saat 06:00’da evine bırakmak için 16 yaşındaki kızı kullanımındaki araca almış ancak kızı evine bırakmak yerine Glapsides bölgesine götürmüştü. Sanık Ayan, konu aracın arka koltuğunda kızın karın boşluğuna bıçak dayayarak müşteki kıza tecavüz etmiş ve müşteki kızı “Eğer birşey belli edersen seni öldürürüm” diyerek şiddet tehdidinde bulunmuştu. Müşteki  kız olayın ardından polise giderek şikayetçi olmuş ve sanık Ayan tutuklanmıştı. Sanık Ayan, 3 Aralık 2015 tarihinde ise engelli bir kıza tecavüz ettiği gerekçesiyle 2,5 yıl hapis cezasına mahkum edilmişti.

 

 

Mahkeme suçlu buldu

Davanın kararını okuyan Mağusa Ağır Ceza Mahkemesi Heyet Başkanı Fatma Şenol, sanık Ahmet Burhan Ayan’ı aleyhine getirilen tüm davalardan suçlu bularak mahkum ettiklerini açıkladı. Sanığın işlemiş olduğu suçlardan en ağır cezayı ön gören “Irza geçme” suçu için ömürboyu hapislik cezası gerektirdiğini vurgu yaparak, ırza geçmek suçu dahil cinsel suçların son dönemlerde yaygınlaşarak mahkeme huzuruna gelmesini ise adli ihbar olarak aldıklarını kaydetti. Şenol, cinsel suçları önlemek için ilkokuldan başlayarak cinsel eğitimin eğitime dahil edilmesinin yadsınamaz bir gerçek olduğuna dikkatleri çekti. Sanığın daha önce benzeri bir suç işlediğini anımsatan Şenol, sanığın aldığı cezadan ders çıkarmayıp ayni suçu işlemesini ciddi bir ağırlaştırıcı faktör olarak değerlendirdiklerini belirtti. Şenol, olaydan önce sanık ile müştekinin arkadaş olduğunu ve müşteki kızın buna güvenerek evine gitmek için sanığın aracına bindiğini ancak sanığın ise müşteki kızın alkollü oluşundan faydalanarak tecavüz ettiğini anımsatarak, sanığın müştekiye karşı darp fiili işlemediğini ancak ölümle tehdit edip bıçakla korkuttuğunu belirtti. Şenol, sanığa verilecek en uygun ve adil cezanın hapislik cezası olduğunu ifade ederek, sanığı 8 yıl hapis cezasına mahkum ettiğini açıkladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Din-Gör-Sen, Cumhurbaşkanı Seçilen Ersin Tatar’ı Tebrik Etti
Din-Gör-Sen, Cumhurbaşkanı Seçilen Ersin Tatar’ı Tebrik Etti
Türkmenköy’de Yangın
Türkmenköy’de Yangın