Cezaevi önünde isyan

Cezaevi önünde isyan

Merkezi Cezaevi’ndeki mahkum yakınlarının cezaevi önünde başlattığı eylem dün de sürdü. Mahkum yakınlarının cezaevine girmek istemesi ve bazı eşyaları ateşe vermesi üzerine çevik kuvvet ekipleri müdahale etti. Biri kadın olmak üzere 12 kişi tutuklandı. Aracını polis üzerine sürdüğü belirtilen bazı kişilerin ise arandığı ifade edildi

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
16 Mart 2020 - 04:00

Ahmet İKİDERELİ Cezaevi önünde toplanan mahkum yakınları şartların koronavirüs açısından yeterli olmadığını öne sürerek mahkumların yeni cezaevine taşınana kadar serbest bırakılmasını talep etti. Bazı mahkum yakınları, tutukluların yakınlarına telefon açamadığını da belirterek, bunun ortadan kaldırılmasını istedi. 

Cezaevi Müdürü Metin Bilmem ise açlık grevinde olan mahkumların yakınlarına telefon açamayacağını ve bu kararında ısrarcı olduğunu belirterek, grevi bırakan mahkumların telefon açmasına izin verileceğini söyledi. 


12 kişi tutuklandı 

Bunun üzerine cezaevine girmeye çalışan mahkum yakınlarının lastik ve eski bir koltuğu yakarak tepki göstermesi üzerine çevik kuvvet ekipleri müdahalede bulundu. Biri kadın olmak üzere 12 kişi tutuklandı. Aracını polis üzerine sürdüğü belirtilen bazı kişilerin ise arandığı ifade edildi.


 “Tutuklu ve mahkumların aileleri müsterih olsun”

İçişleri Bakanlığı ise  “Cezaevinde tutuklu / mahkum olarak bulunan insanlarımızın akrabaları ve aileleri de alınan tedbirler, yakınlarının sağlığı konusunda müsterih olsunlar” açıklamasında bulundu. İçişleri Bakanlığı’ndan Merkezi Cezaevi’ndeki duruma ilişkin açıklama yapıldı. Açıklamada, “Dün bazı mahkumlar tarafından başlatılan yemek almama girişimi de yarı yarıya azalmış ve yarıdan fazla kişi yemeklerini almaya başlamıştır. 

Bu sayının gittikçe artması ve bu ortamda fırsatçılıkla belli mahkumların başlattığı bu eylemin son bulması için gerekli görüşmeler de idare tarafından sürdürülmektedir” denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Merkezi Cezaevinde, koronavirüs tedbirler çerçevesinde sabah, öğle ve akşam sayımlarında tutuklu ve mahkumların düzenli sıcaklık ölçümleri yapılmakta olup herhangi bir yüksek ateş tespit edilmemiştir. Böbrek taşı sıkıntısı çeken bir mahkum ise hastaneye sevk edilmiştir. Öte yandan dün bazı mahkumlar tarafından başlatılan yemek almama girişimi de bugün itibarıyla yarı yarıya azalmış ve yarıdan fazla kişi yemeklerini almaya başlamıştır. 

Bu sayının gittikçe artması ve bu ortamda fırsatçılıkla belli mahkumların başlattığı bu eylemin son bulması için gerekli görüşmeler de idare tarafından sürdürülmektedir. Bu kriz döneminde bakanlığımız ülke çapında koronavirüs tedbirleri kapsamında kamu sağlığının korunması için alınan kararları dikkatli ve eksiksiz bir şekilde merkezi cezaevinde de harfiyen uygulamaktadır. Cezaevinde tutuklu / mahkum olarak bulunan insanlarımızın akrabaları ve aileleri de alınan tedbirler, yakınlarının sağlığı konusunda müsterih olsunlar. Cezaevinde gerekli her türlü tedbir alınmıştır. Bugün itibarıyla, Merkezi Cezaevinde ne asayiş ne de sağlık tedbirleri açısından bir sıkıntımız yoktur.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hastanede skandal!
Hastanede skandal!
“Bakanlık tek bir firma ile anlaştı”
“Bakanlık tek bir firma ile anlaştı”