ABD Huawei lisansını askıya aldı

ABD Huawei lisansını askıya aldı

Çin, ABD'nin tarife tehditlerini sürdürmesiyle tarım ürünleri alımını durdurduğuna yönelik karar almasına ABD tarafından bazı tedarikçi şirketlere Huawei ile çalışmaları için verilecek lisansın askıya alınmasıyla karşılık verildi

Editor: Kerem Yağmur
10 Ağustos 2019 - 09:47

Ticaret savaşında müzakerelere rağmen bir yandan tansiyonun artmaya devam etmesiyle Çin’in ABD’den tarım ürünleri alımını durdurmasına karşılık, ABD de Huawei Lisansı konusunu askıya aldı Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Beyaz Saray Çin’in ABD’den tarım ürünleri alımını durdurması kararının ardından, bazı ABD’li şirketlere Huawei ile çalışabilmeleri için verilecek lisans kararını askıya aldı.

Ticaret Bakanı Wilbur Ross geçen hafta konuyla alakalı 50 talep aldıklarını ve bu taleplerin beklediğini söyledi. ABD’li şirketlerin ulusal güvenlik endişeleri sebebiyle ABD hükümeti tarafından Mayıs ayında kara listeye alınan  Çinli teknoloji devi Huawei’ye ürün tedarikinde bulunmaları için özel bir lisansa sahip olmaları gerekiyor.  ABD’nin bu kararının ardından hisse senetleri, tahviller ve para birimleri soya fasulyesi fiyatları dünya çapında sarstı. Huawei tedarikçisi olan Micron Technology Inc. ve Western Digital Corp lisansın ertelenmesi haberinin ardından yüzde 2.2’ye varan düşüşler kaydederken Qualcomm Inc.,  Xilinix Inc. ve Neo Photonics Corp. Hisselerinin tamamı seans kapandıktan sonraki işlemlerde yüzde 1’den daha fazla geriledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Taksicilerin korsan isyanı
Taksicilerin korsan isyanı
Güneyde  1 can kaybı 25 yeni vaka
Güneyde 1 can kaybı 25 yeni vaka