ADALI SANATÇILARIMIZ SERDAR KAVAZ

ADALI SANATÇILARIMIZ SERDAR KAVAZ

Editor: Ekin Saraçoğlu
28 Ekim 2019 - 12:19

Onunla tanışıklığımız, daha doğrusu onu tanımam 1980’ li yılların ortalarına rastlar HASDER’ de ülkemiz halk danslarının küçük bir oyuncusu olarak ter döküyordu

Sonraları ülkemiz müziğinde sesiyle gitarıyla yer etmeye başladı

Serdar Kavaz olarak iyi bir ses ve güzel bir insanı tanıdı ülke insanımız ve bu sayfalarımızda, Adalı Sanatçılarımız sayfamızda o bugün yer alıyor.

Uzatmadan…

 

E.H- ) Sevgili dostum alışılmış olan klasik soru ile konuya girelim ve seni okuyucu dostlarımıza senin ağzından tanıtalım, Serdar Kavaz  kimdir?

 

S.K-) Serdar Kavaz, Londra doğumlu Kıbrıslı bir ailenin çocuğuyum, 7 yaşıma kadar Londra'da yaşadım daha sonra Babam, beni  Halamın (Babamın Ablası)  yanına, daha sağlıklı şartlarda eğitim alabilmem için Kıbrıs'a gönderdi. Daha sonraları Halam benim Herşeyim oldu, Annem oldu .

İlkokul, ortaokul ,liseyi Kıbrıs'ta okudum .Daha sonra Eğitimimi  Ankara Gazi Üniversitesinde ve Guildhall School of Music de devam ettim .

Kıbrıs Aşığı bir insan olduğum için ve Annemi de yalnız bırakmamak adına yaşantımı  Kıbrıs'ta sürdürmeye karar verdim. 

Ülkeye döndükten sonra Müzik anlamında çok hayallerim ve yapacaklarım vardı ve bir bir gerçekleştirmeye çalıştım ,halen de gerçekleştirmeye devam ediyorum. 

İlk Müzik Derslerimi Şef Ali Hoca'dan aldım .daha sonra Ali Hoca'nın yurtdışına gitmesiyle birlikte kardeşi Tanju Hoca'dan Gitar dersleri aldım.

Acar Akalın'la tanışmam ve onu ders vermeye zorlamam ve  Gitar Derslerine başlamamız hayatımda bir dönüm noktası sayılır.

İlk kişisel albümümü 4 şarkılık bir EP olarak çıkardım ,daha sonra 2003 yılında kendimin ilk CD'si özelliğini taşıyan 'Serdar Kavaz' isimli Albümümü çıkardım.2004 yılında da 'Sahastraradan Esintiler' isimli 2. CD' im çıktı.

Bir çok Kişisel Konserim oldu, Ayrıca Kıbrısın bir çok yerinde de Canlı Müzik Performans programları yaptım

2010 yılında Denizli'de düzenlenen Türkçevizyon şarkı Festivaline katıldım.

Kıbrıs Tv'de ve çeşitli TV kanallarında Allegro isimli Müzik Eğlence  Programı yaptım .Ayrıca birçok Radyo kanalında da  Anektod isimli Radyo programları gerçekleştirdim.

Özgünün yorumlamış olduğu 'Yokluğunun Zulmünde' isimli şarkım Türkiye Piyasasında yer almış ilk eserimdir.

Birçok karma albümde de yer alı başka Sanatçı dostlarıma ait şarkıları yorumladım.

Şu an halen 3. CD Albümüm üzerinde çalışmalarım devam etmekte ve Müzik hayatım aktif olarak devam etmektedir.

 

E.H-)  Müzik senin için ne ifade eder Serdar dostum ve müzikle uğraşmaya nasıl başladın?

 

S.K-) Müzik benim yasama nedenimdir. Ben kendimi müzikte buluyorum , müzikle kendim oluyorum. Nasıl başladığım ise bir üst soruda cevabini bulabilirsiniz.}

E.H-) Telif hakları konusunda düşüncen ne, üretilen eserlerin sanatçısına bir getirisi olması için neler düşünür, neler söylersin?

 

S.K-) Ülkemde yaşanan bu kaos ortamında ,özellikle Serdar Denktaş döneminde telif hakları konusunda bir cok kez bu konuda calismalar yapıldı ve telif hakları ile ilgili meclise  gidildi eylem yapıldı fakat maalesef bu konuda bazı çevrelerin çıkarları ağır basarak ,bu konu ile ilgili cozume gidilmedi.

Çok büyük bir ayıp ve kara leke olarak halen duruyor.

Kişisel olarak Türkiyede MSG müzik eserleri sahipleri grubuna üyeyim bu yoldan telif haklarımı korumaya çalışıyorum.

 

E.H-) Ürettiğin eserler potansiyel alıcılar tarafından ilgi görüyor mu ve buna bağlı olarak yurt dışı talepleri de var mı?

 

S.K-) İlgi görüyor tabii fakat çok da umursamıyorum aslında ,gelen tekliflere açığım.

 

E.H-)  Müzik sanatçılarımızın yurt dışındaki durumunu nasıl yorumlarsın, Türkiyeden buraya büyük bir şarkıcı akışı var bizim oraya akışımız, varlığımız, kabul görülmemiz nasıl,?

 

S.K-) Çok konuştuk zamanında cok söyledik fakat değişen bir şey olmadı. Özden kaçmamamız lazım kendi kültürümüze sahip çıkmalıyız ve vaz geçmemeliyiz bundan.

 

E.H-) Biraz da ülke sanatımızdan bahsedelim ülkemizin sanatsal durumu nasıl, beklediğimiz oranda bir gelişim sağlayabiliyor muyuz, yoksa gelişimimizin önünde engeller mi var?

 

S.K-)  Engel yok ama var! Bir şeyler yapmak isteyen ve basarili olmak isteyen yurt disinda bunu gerceklestirebilir, bilmem anlatabiliyor muyum?

 

E.H-) Siyaset kurumumuzun sanatla ilişkisinde durum nasıl, beklenen destek, beklenilen ilgi ve alaka nasıl gidiyor?

 

S.K-) Ayni ! sanatı ve sanatcıyı halen partici bir kafayla degerlendiren ve davranan bir siyaset olamaz ve olmamali ! sanatci Partiler üstüdür Evrenseldir, yol gösterendir, yol gösterilen olmamalidir.  

 

 

E.H-) Serdar  dostum  kişilerin hobileri de var, senin hobilerinden de bahsedelim mi biraz, nelerden hoşlanıyorsun ve neler yapmak var dağarcığında?

 

S.K-) Son dönemlerde şarap en büyük hobim, yakında sommelier olabilmek için sınava hazırlanıyorum bu konu çok uzun bir konu olduğundan dolayı bu şekilde kısa bir cevap vermek istedim. Spor yapmayı seven bir insanım, bisiklet merakım var, basketbol seviyorum, doğa ile iç içe olmayı çok seviyorum .

E.H-)  Son olarak sorulmamış, söylenmemiş neler var, bunlardan da bahsedip sohbetimizi bitirelim ne dersin?

 

S.K-)  Son olarak konuşulacak çok şey var fakat çok da suya sabuna dokunmak istemiyorum aslında sadece sunu söylemek isterim

en son Umutlar olur ,bu yüzden umudumuzu kaybetmeden bildiğimiz yolda ilerlemek çok önemli, Üretmeye devam.

sizlere de bana bu fırsatı verdiğinizden dolayı çok teşekkür etmek istiyorum sağlık ve sevgiyle kalın.

Sağlık ve güzellikler de seninle olsun Serdar dostum ve üretmeye, paylaşmaya ve de başarıya devam.

Durmak yok.

Serdar Kavaz dostumla güzel bir sohbet ve sohbetin iz düşümlerini sizlerle paylaştım, haftaya bir başka Adalı Sanatçılarımızda buluşmak üzere sanatla kalınız sanatsız yaşamayınız.

ANLAYANA !!!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Duvara toslama kaçınılmaz!
Duvara toslama kaçınılmaz!
Terfi sınavı cezaevini karıştırdı
Terfi sınavı cezaevini karıştırdı