Akdeniz’de kriz "büyük"

Akdeniz'de kriz "büyük"

CTP Milletvekili Asım Akansoy, hem Lavrov’un hem de Pompeo’nun ard arda Güney Kıbrıs’ı ziyaret etmelerinin, Doğu Akdeniz’deki krizin görünen değil görünmeyen kısmının ne kadar büyük olduğunu anlatmakta olduğunu söyledi

Editor: Süperadmin
13 Eylül 2020 - 11:59 - Güncelleme: 13 Eylül 2020 - 21:40

Akansoy, “Doğu Akdeniz’de bütün faktörler arasındaki en derin kavganın Rusya ile ABD’nin bölgedeki hegemonya kavgasıdır” dedi

Akansoy, Kıbrıs Cumhuriyetine yapılan bu ziyaretlerin krizi ortadan kaldırmayacağını belirterek, bu ziyaretler tarafların pozisyon alma müdahaleleridir” dedi

Akansoy: Doğu Akdeniz’de süreci olumlu yönde tetikleyecek ve çözülmesi ile birlikte domino taşı gibi diğer unsurları da etkileyecek tek konu Kıbrıs sorunudur” dedi

Akansoy, adada ve bölgede özellikle Fransa’nın kabul edilmez çıkışlarının da not edilmesi gerektiğini kaydederek, Fransa’nın burada hak iddia edebileceği ve sahaya girebileceği herhangi bir gerekçenin olmadığını kaydetti

 

Şükrü IRKIM

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Asım Akansoy, “Kıbrıs Cumhuriyeti”ne gerçekleştirilen iki tane önemli ziyaretin olduğunu söyleyerek, “Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un ve ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun ziyaretlerinin kriz açısından buz dağının görünen değil görünmeyen büyük kısmını bize anlatmakta olduğunu söyledi.

“Kıbrıs Cumhuriyeti’ne yapılan iki ziyaretin de Kıbrıs sorunu ile alakası yoktur”

Akansoy, “bütün faktörler arasındaki en derin kavganın Rusya ile ABD’nin bölgedeki hegemonya kavgasıdır” diye konuştu. Akansoy, Dolayısıyla Lavrov’un Kıbrıs cumhuriyetini ziyaretinin ardında Pompeo’nun hemen ziyaret etmesi ABD’nin bölgedeki hakimiyetini kaybetmeme adına atmış olduğu bir adım olduğunu ifade etti. Akansoy, bu iki ziyaretin de Kıbrıs sorunu ile doğrudan bir alakasının olmadığını vurguladı.

“Kıbrıs cumhuriyetine yapılan bu ziyaretler krizi ortadan kaldırmaz”

Akansoy, “söz konusu gerilimin ardında Rusya’ya karşı batı cephesi ve en genelde Amerika, Rusya ve Çin rekabetinin olduğunu biliyorduk” dedi. Akansoy, “Amerika Birleşik Devletleri’nın 33 yıllık silah ambargosunu Kıbrıs Cumhuriyetine kısmi olarak kaldırmasının ardında yatan sebep de budur” şeklinde konuştu. Akansoy, Kıbrıs Cumhuriyetine yapılan bu ziyaretlerin krizi ortadan kaldırmayacağını belirterek, “bu ziyaretler tarafların pozisyon alma müdahaleleridir” dedi.

“Donald Trump’ın ABD’de ki seçimlerden dolayı Kıbrıs Cumhuriyetine yaptığı ziyaret sadece seçimler açısından olumlu görünme girşimidir”

Akansoy, ABD’de bu yılın sonbaharında bir seçim olduğunu, dolayısıyla Donald Trump’ın Amerika’daki Yunan ve Rum lobileri nezdinde bu ziyaret ile olumlu görünme girişimlerinin de bir karşılığı olduğunu söyledi. Akansoy, dolayısı ile bu ziyaretlere Kıbrıs sorunu bağlamında yüksek bir anlam yüklenemeyeceğini kaydetti.

“Süreci olumlu yönde tetikleyecek ve çözülmesi ile birlikte domino taşı gibi diğer unsurları da etkileyecek tek konu Kıbrıs sorunudur”

Akansoy, Doğu Akdeniz havzasındaki kavganın ana sebebinin o bölgedeki deniz yetki sınırlandırma anlaşmaları ve münasır ekonomik bölgeler bağlamında paylaşım kavgası olduğunu dile getirdi. Akansoy, bu paylaşım kavgasının ortadan kalkması için ise ciddi bir uzlaşının doğmasıyla mümkün olabileceğini belirterek, gerek denizdeki yetki alanların paylaşımı, Ege denizindeki Türkiye ile Yunanistan arasındaki adalar konusu ve Kıbrıs sorunu gibi sorunları masaya yatırıp değerlendirildiğinde, içlerinde tüm süreci olumlu yönde tetikleyecek ve çözülmesi ile birlikte bir domino taşı gibi diğer unsurları da yapıcı ve olumlu bir şekilde etkileyecek olan tek konunun Kıbrıs sorunu olduğunu belirtti.

“Çözmenin tek çaresi müzakere masasında bunların konuşulması ve adil çözümlerin ortaya çıkmasıdır”

Akansoy, bu sorunları çözme aşamasının yegane modelinin sahada üstünlük çalışması olmadığını ifade ederek, çözmenin çaresinin müzakere masasında bunların konuşulması ve adil çözümlerin ortaya çıkarılması olduğunu ifade etti. Akansoy, “uluslararası hukuka ve hakkaniyete dayalı çözüm perspektifi üzerinden gidilir ve taraflar kendi pozisyonlarını maksimalize etmezler ise Kıbrıs sorunu üzerinden tüm sorunların çözülme sürecine girebileceğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“Fransa’nın burada hak iddia edebileceği ve sahaya girebileceği herhangi bir gerekçe yoktur”

Akansoy, adada ve bölgede özellikle Fransa’nın kabul edilmez çıkışlarının da not edilmesi gerektiğini kaydederek, Fransa’nın burada hak iddia edebileceği ve sahaya girebileceği herhangi bir gerekçenin olmadığını kaydetti. Akansoy, dolayısıyla Kıbrıs Rum tarafının özellikle Baf’ta ki havaalanının Fransız savaş uçaklarına açılmış olmasının da asla kabul edilemeyeceğini belirterek,  “bu durum Kıbrıs çözüm sürecine de zarar veren bir durumdur” ifadelerini kullandı.

“Anastasiadis’in son zamanlarda askeri pozisyonlarla ilgili yapmış olduğu anlaşmalar büyük bir tehlikedir”

Akansoy, “Anastasiadis’in ise son zamanlarda ada üzerinde ki askeri pozisyonunu yükseltmeye dönük olarak diğer ülkeler ile yapmış olduğu anlaşmaların yarattığı ortam ise büyük bir tehlikedir” dedi.

“NATO sıcak çatışma olasılığına izin vermez”

Akansoy, Doğu Akdeniz de ki dengelerin, Kıbrıs’taki durumun ve Ege’deki sorunların sürdürülebilir olmadığını vurguladı. Akansoy, bu durumda masaya davet edecek, uluslararası hukuğu gözetecek ve insiyatif alacak olanın kazançlı çıkacağını belirtti. Akansoy, bu sorunlar karşısında sıcak çatışmanın çıkabilme olasılığını kestirebilmenin kolay olmadığını dile getirerek, çünkü ABD, Yunanistan ve Türkiye’nin NATO üyesi ülkeler olduğunu ve NATO üyesi ülkelerin birbirlerini gözetmeden hareket etmelerinin mümkün olmadığını ve NATO’nun da böyle bir duruma izin vermeyeceğini dile getirdi. Akansoy, “bundan dolayı sıcak çatışma önlenmeye ve taraflar da masaya davet edilmeye çalışılıyor” diye konuştu.

“Sıcak çatışma NATO üyesi olmayan ülkeler arasından çıkarsa küçük gerilimlerin büyük çatışmalara dönme olasılığı mevcuttur”

Akansoy, fakat ihtilaflar NATO üyesi ülkeler arasından çıkıp da Rusya ve Çin ülkelerine ulaştığı zaman ve gerilimin de üst düzeyde olduğunu düşündüğümüz zamanlarda küçük gerilimlerin bile kısa vadeli büyük çatışmalara dönüşebilme ihtimalinin mevcut olduğunu söyledi.

“Ülkeye Lavrov ve Pompeo geliyor ama sizi dikkate alacak tek bir kişi bile yok, bunu ciddi bir şekilde oturup düşünmemiz gerekiyor”

Akansoy, Dolayısıyla tüm tarafları sağduyuya davet etmemiz gerektiğini ve Kıbrıslı Türkler olarak da bölge de yaşanan krizden çıkmanın yolunun sağduyu ve müzakere sürecini olduğunu ve askeri yöntemlerden de vazgeçme adına çağrılar yapmamız gerektiğini belirterek, ancak biz Kıbrıs Türk tarafı olarak bu yönde çok zayıfız ve dikkate alınan bir noktada değiliz, bu da bizim için oldukça düşündürücü bir durumdur. Düşünün ülkeye Lavrov ve Pompeo geliyor ve sizi dikkate alacak tek bir kişi bile yok. Bunu çok yönlü bir şekilde oturup düşünmemiz gerekiyor” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Federasyon" Türk tarafinin tezidir
Tavan başlarına yıkılıyor
Tavan başlarına yıkılıyor