Akıncı hemen imzalamalı!

Akıncı hemen imzalamalı!

Uzun süredir beklenen Bilişim Suçları Yasa Tasarısı, önceki gün Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul edildi. Yasa, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı’nın yasa önüne gelir gelmez imzalaması ve yasanın yürürülüğe girmesiyle birlikte bundan sonra sahte site açanlar, sahte isme açılan hesaplar ya da hakaret içerikli sosyal medya haberleri yapan kişilerin cezalandırılmasının yolu açılmalıdır

Editor: Süperadmin
01 Temmuz 2020 - 11:59

Yeni Bakış

Uzun süredir beklenen Bilişim Suçları Yasa Tasarısı, önceki gün Meclis Genel Kurulu’nda oy çokluğuyla kabul edildi. Yasa, önümüzdeki günlerde Cumhurbaşkanı’nın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı’nın yasa önüne gelir gelmez imzalaması ve yasanın yürürülüğe girmesiyle birlikte bundan sonra sahte site açanlar, sahte isme açılan hesaplar ya da hakaret içerikli sosyal medya haberleri yapan kişilerin cezalandırılmasının yolu açılmalıdır.

Yasada şu maddeler öne çıkıyor; “ İnternet gazetelerine künye zorunluluğu, kişisel verilere gayrı yasal yollardan erişenlere ceza düzenlemesi gibi…Keyfi bir şekilde erişimin engellemesi kararı ise verilemeyecek. Çünkü  Anayasa’nın 24. maddesinde  düşünce, söz ve anlatım özgürlüğüne aykırı olacak biçimde erişimin engellenemeyeceği kararı var. Bunun yanında, dolandırıcılık veya başkalarını kandırmak amacıyla sahte site kuran, menfaat elde etmek için bilgi verip alan kişiler de suç işlemiş sayılacak. Kredi kartlarında veya banka kartlarında sahtecilik yapanlar da ceza alacak. Polis soruşturması kapsamında el konan telefon ya da bilgisayar verileri mahkeme kararı olmadan incelenip kopyalanamayacak.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Her yıl yenileri geliyor
Her yıl yenileri geliyor
İkinci dalgaya hazır değiliz
İkinci dalgaya hazır değiliz