Akıncı istifa mı edecek?

Akıncı istifa mı edecek?

Yeni Bakış’ın Cumhurbaşkanlığı’ndan güvenilir bir kaynaktan aldığı bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın, bugün Cumhuriyet Meclisi Başkanı Uluçay, Başbakan Tatar, Dışişleri Bakanı Özersay ve Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerle yapacağı görüşmede cumhurbaşkanlığı seçimini de gündeme getireceği, seçimin Ekim ayından önce Temmuz ya da Ağustos ayında yapılmasını talep edeceği, partilerin bu talebe sıcak bakmaması durumunda ileriki günlerde istifasını vereceği iddia ediliyor

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
22 Mayıs 2020 - 03:10

Yeni Bakış Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, bugün  Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, Başbakan Ersin Tatar, Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay ve Cumhuriyet Meclisi’nde temsil edilen siyasi partilerin başkanlarıyla görüşüyor. 

Cumhurbaşkanlığı’ndan güvenilir bir kaynaktan alınan bilgiye göre, Akıncı’nın cumhurbaşkanlığı seçiminin Temmuz ya da Ağustos ayında yapılması için talepte bulunacağı, kabul görmemesi durumunda ilerleyen günlerde istifasını vereceği iddia ediliyor. 


Seçim 11 Ekim’e ertelendi 

Koronavirüs salgınından dolayı 26 Nisan’da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimi Cumhuriuyet Meclisi tarafından koronavirüs (Kovid-19) salgınına yönelik tedbirler nedeniyle 11 Ekim'e ertelenmişti. İlk olarak Hukuk, Siyasi İşler ve Dışilişkiler Komitesinde görüşülen ve oy birliğiyle kabul edilen öneri, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulunda milletvekillerinin onayına sunulmuş, karar önerisi genel kurulda, 2'ye karşı 41 oyla kabul edilmişti. Kabul edilen karar önerisine göre, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, seçim tarihine kadar görevine devam edecek. 


Dava 28 Mayıs’a ertelendi 

Öte yandan, Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı Erhan Arıklı,  alınan bu kararın Anayasa’ya göre aykırı olduğunu ifade ederek, Anayasa’nın  104’ncü Maddesine göre  Meclis Başkanı’nın vekalet süresininin 45 gün ile sınırlı olduğunu hatırlattı.

 Arıklı, Cumhurbaşkanı’nın görev süresinin uzatılması konusunu bir süre önce  Anayasa Mahkemesine taşıyarak dava dosyaladı. Dün görüşülen mahkeme 28 Mayıs’a ertelendi.  


Partilerin tavrı merakla bekleniyor 

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın bugün partileri kabulunde cumhurbaşkanlığı seçimini de gündeme getireceği, seçimin Ekim ayından önce Temmuz ya da Ağustos’ta yapılmasını talep edeceği, partilerin bu talebe sıcak bakmaması durumunda ileriki günlerde istifasını vereceği iddia edilirken, partilerin tavrının ne olacağı merakla bekleniyor. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu