"Akıncılar’da gelecek kalmadı"

"Akıncılar'da gelecek kalmadı"

Akıncılar Köyü Muhtarı Mustafa Eğmez: Köyde gençlerin sosyal bir alanı olmadığı için merkeze gitmek zorunda kalıyorlar. Bu sebeplerden dolayı köyde göç yaşandı. Maaş garantisi olanlar, köy dışına gidip oraya yerleşiyor

Editor: Kerem Yağmur
19 Mart 2019 - 07:08 - Güncelleme: 20 Mart 2019 - 11:01
Reklam

Melin DOBRAN

Akıncılar Köyü Muhtarı Mustafa Eğmez, köydeki en büyük sorun olan eşdeğer mallar konusunda ilgili bakanlığın adım attığını söyledi. Muhtar Eğmez, bölgede malını eşdeğer yapıp da karşılığını alamayan insanlar için yaklaşık 3 ay önce komisyon kurulduğunu belirtti. Eğmez, komisyonun dosyası olan vatandaşlara malını teslim ettiğini dile getirdi. Köye giden yolda aydınlatma olmadığını kaydeden Eğmez, bozuk olan yolların daha da bozulduğunu ifade etti.


“Komisyon malları teslim etti”

Muhtar Eğmez, “İçişleri Bakanlığı, eşdeğer mallar konusunda yaklaşık 2-3 ay önce bir çalışma başlattı. Bir maldan feragat eden ve karşılığında bir şey almayanlar tazmin edildi. Kimin dosyası varsa, kendi malını teslim aldı. Mallardan feragat edildiği için devlet el koymuştu ve yıllardır komisyon kurulmamıştı. Komisyon kurulduktan sonra ilk etapta bir şey alamayanlar tazmin edildi. 2. Etabı bekliyoruz” şeklinde konuştu.


“Türk tarafında toprağını eşdeğer yapanlar önemlidir”

“1974 yılından sonra, herkes eşdeğer malını gidip devlete verdi. Kimisi ise vermedi. Burada bizim için önemli olan, Türk tarafında kalan topraklarını eşdeğer yapanlardır. Kullandığımız toprakların ve köy içi de dâhil, yüzde 80’i belki de eşdeğerdir. Bu mallar üzerinde şimdi inkişaf olmaz. Diyelim ki mal sahibi evini ya da tarlasını kullanımında tutuyor. Bu topraklara karşı da toprak alıp, hakkını kullananlar var.

 Onlar hem aldığını kullanır, satan da var tabi, Türk malı alan da var. Bu eşdeğer devletindir artık. Bir kesim de vardır ki malını eşdeğer yaptı. İngiltere’de yaşdığı için karşılığını alamadı. Bu mallar Türk tarafındadır ve kullanımı da kendisindedir ama bu insanlar kendi malına dahi ev yapmaya korkar oldu.” 


“Köyün kalkınması önemlidir”

“Bu köyün canlanması için bu malların el değiştirmesi önemlidir. Akıncılarda inşaat ve kalkınma olması bizim için köy için oldukça önemlidir. Köyün kalkınmasını istiyoruz. Köye gelen yolda ışıklandırma yoktur. Bu yola ışıklandırma kuramazlar ama en azından bir reflektör ya da fosforlu olan uyarıcı levhalar konulabilir. Yol kenarındaki ağaçların dalları yolun içine kadar sarktı. Yol dar ve tek şerit olduğu için bu dallar araçlara çarpıyor. Bunların budanması lazım.”


“Uzun zaman sonra köprü üstündeki çukur kapatıldı”

Ağaçların budanması için Karayolları Dairesi’ne gittim, Orman Dairesi’ne git dediler. Orası da beni Karayolları Dairesi’ne göndereceği için ben de gitmedim çünkü bu budama işi Karayollarının işidir. Bozuk olan yollar, gün geçtikçe daha da bozuldu. Bu yolların bir an önce tamir edilmesi şarttır. Köye gelen yolda bir köprü var. Uzun zaman sonra orta yerindeki çukur kapatıldı.”


“Kırsal kesim arsalarında halen altyapı yok”

“Köyde muhtarlık binası yok. Bu binanın köyün meydanında olması lazım. Bu yüzden de uygun bir yer ayarlanması lazım. Köyün ilgiye ihtiyacı var. Siyasilerin arada kahveye gelip, halkın sorunlarını dinlemesi lazım. Seçim öncesi geldiler ama seçimden sonra gelen olmadı. Köyde yıkık dökük ve yıkılmak üzere olan kerpiç binalar var. İçinde yılan ve fare gibi hayvanları barındırıyor. Devletin bu işe bir el atması lazım. Köy dışına yerleşenler var, o yüzden de mal sahipleri ilgilenmiyor. Bölgede kırsal kesim arsaları dağıtıldı fakat altyapısı yok. Oraya ev yapan bile oldu ama elektrik, su ve asfalt eksiği var.”


“Köyde gelecek son buldu”

“Köyde gençlerin sosyal bir alanı yok. Bu yüzden merkeze gitmek zorunda kalıyorlar. Bu sebeplerden dolayı köyde göç yaşandı. Maaş garantisi olanlar, köy dışına gidip oraya yerleşiyor. Bu köyde gelecek yok. Köyde okul, sağlık ocağı ve cami gibi binalarımız var. Bunların ufak tefek eksikleri var. İyileştirme yapılması lazım. Mandıraların birçoğu köy dışına taşınırken, köy içinde yaklaşık 4-5 mandıra vardır. Yetkililerin vatandaşa yer göstermesi ve mandıranın oraya taşınması gerekiyor. Kokudan ve sesten, zaman zaman rahatsız olanlar var.”


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ
MANDIRA KÖYLÜYÜ BEZDİRDİ
“UYANIN VE BİRLEŞİN”
“UYANIN VE BİRLEŞİN”