AKSA’nın kuruma maliyeti nedir?

AKSA’nın kuruma maliyeti nedir?

Editor: Süperadmin
01 Mayıs 2021 - 10:50
Reklam

Maliyetlerin yükselmesindeki asıl sebebin AKSA olduğunu anlatan Arslan Bıçaklı, böylesi olağanüstü bir dönemde AKSA ile sözleşmenin gözden geçirilerek maliyetleri düşürecek tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Bıçaklı, işin kolayına kaçarak vatandaşa zam yapılacak diyerek hayatı daha da pahalı bir duruma getirmeye çalışmayı doğru bulmadığını ifade etti. Kurumun gelir gider dengesinin oldukça önemli olduğundan söz eden Arslan Bıçaklı, sadece zam yaparak tedbir alınmasını doğru bulmadığını söyledi ve sordu:

 

Esengül AYKAÇ

Erhan Arıklı’nın bir televizyon kanalına çıkarak elektriğe zam konusunun kaçınılmaz olacağı yönündeki söyleme cevap veren TÜRK-SEN Başkanı Arslan Bıçaklı, elektriğin enerji maliyetlerinin araştırılması gerektiğinden söz etti. AKSA’dan alınan enerjiye ödenen paranın maliyetini sorgulayan Arslan Bıçaklı, “119 kuruştan satılması beklenen elektriğin 97 kuruştan satılması ile birlikte kuruma zarar veriyor” şeklindeki açıklamaların ardından zam yapılacağını duyurmanın işin kolayına kaçmak olduğunu söyledi.

“AKSA ile sözleşmenin gözden geçirilmesi gerekiyor”

Maliyetlerin yükselmesindeki asıl sebebinin AKSA olduğunu anlatan Arslan Bıçaklı, böylesi olağanüstü bir dönemde AKSA ile sözleşmenin gözde geçirilerek maliyetleri düşürecek tedbirler alınması gerektiğini söyledi. Bıçaklı, işin kolayına kaçarak vatandaşa zam yapılacak demenin hayatı daha da pahalı bir duruma getirmeye çalışmayı doğru bulmadığını ifade etti. Kurumun gelir gider dengesinin oldukça önemli olduğundan söz eden Arslan Bıçaklı, sadece zam yaparak tedbir alınmasını doğru bulmadığını söyledi.

“Vatandaşa sıkıntı yaratacaksa zam yapmasın”

“AKSA’nın kuruma maliyeti nedir? Bu maliyetlerin içerisinde AKSA’nın payı nedir?” şeklinde soru yönelten Bıçaklı, bu soruların dikkate alınması ile birlikte elektriğe zam yapmaya gerek kalmayacağına işaret etti. Erhan Arıklı’nın elektriğe zam yapılma ihtimaline karşın zamların gündeme geldiği vakit vatandaşlara büyük sıkıntı yaratacağı söylemini eleştiren Arslan Bıçaklı, vatandaşa sıkıntı yaratacağı konusunda ön görüleri olmasına karşın zamları yapmalarını söyledi.

“Devlet sermayeye katkı yapıyor ama kuruma katkı yapmıyor”

Devletin kendi borçlarını ödemeyerek kurumun borçlanmasına sebebiyet verdiğini anlatan Arslan Bıçaklı, yalnızca ‘topla+çıkar= zam yap’ mantığı ile hareket etmemeleri gerektiğini savundu. Sermayeye yapılan katkılardan söz eden Arslan Bıçaklı, kurumun sıkıntıda olduğu söylemlere karşın devletin finanse etmesi, gerektiğine dikkat çekti. Herkesin tükettiği enerjinin faturasını ödemesi gerektiğini anlatan Arslan Bıçaklı, devletin sermayeye katkı yaparak kuruma katkı yapmadığı için sürekli zamların gündeme gelmesini kabul etmediklerinin altını çizdi.

“Bir yolsuzluk varsa yolsuzluğu yapan işçiler değil kurumu yönetenlerdir”

Arslan Bıçaklı, “Belli ki Kıb-Tek üzerinden oyunlar oynanmaktadır. Dolayısı ile Kıb-Tek’in özelleştirilmesi konusunun gündeme getirmeye çalışıyorlar. Şu anda Kıb-Tek’i topluma tu kaka göstermeye çalışıyorlar. Aylardan beridir Kıb-Tek konusu sürekli gündemdedir. Kıb-Tek veya başka kurumlarda yolsuzluk varsa yolsuzluğu yapan işçiler değildir. Bir yolsuzluk varsa Kıb-Tek’i veya diğer kurumları yönetenlerdedir” şeklinde konuştu.

“Kurumların üzerine bile isteye gidiyorlar”

Kıbrıs Türk Havayollarını yürütemiyoruz, battık gibi söylemlerin ertesi günü Kıbrıs Türk Havayollarını kapattıklarını anımsatan Arslan Bıçaklı, “Devletin malını, kurumunu batıranlar nerede yargılandı. 10 senedir bu soruyu soruyorum ama cevap veren hala çıkmadı. Kıbrıs Türk Havayolları battıysa bu kurumu batıranlar kimlerdi ve nerede yargılandılar?”

Bir kurumun üzerine bile isteye gidildiğini anlatan Arslan Bıçaklı, ülke içerisinde kurumların üzerin gidilerek özelleştirme niyetlerinin olduğunu kaydetti.

“AKSA’ya mahkum olmak istemiyorlar ise Kıb-Tek’e yatırım yapsınlar”

Bu gün maliyetlerin bu şekilde olmasının asıl sebebinin AKSA olduğunu söyleyen Arsalan Bıçaklı, ülkede enerjinin pahalı olmasının sebebinin AKSA olduğunun altını çizdi. AKSA ile yapılan anlaşmaları gündeme getirerek günün koşullarına göre yeniden değerlendirip AKSA’ya mahkum olmak istemedikleri zaman Kıb-Tek’in yatırım yapması gerektiğinden söz eden Arslan Bıçaklı, 2023 yılında AKSA’ya teslim olmamak için Kıb-Tek’in yatırımlarını yapması gerektiğine dikkat çekti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı