“ALGI OYUNU”

“ALGI OYUNU”

“Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinin bu akşam Mağusa’da düzenlenecek olan gala gecesine tepki yağıyor. Yeni Bakış’a konuşan Tiyatro Sanatçısı ve Yönetmen Yaşar Ersoy, durumu hem siyasi hem de sağlık açısından skandal olarak değerlendirdi

Editor: YeniBakış Editör
01 Nisan 2021 - 09:58
Reklam

Sanatçı Yaşar Ersoy, çözüm görüşmelerinin başlayacağı bir dönemde “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisi ile algı operasyonu yapılmaya çalışıldığını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve beraberinde yaklaşık 150 kişilik heyetin geldiğine dikkat çeken Yaşar Ersoy, 1963-1974 yılları arasında geçen acı gerçekleri yalanla manipülasyon ile yoğurarak, “Bize artık federasyon yoktur, barış yoktur, çözüm yoktur dedirtmeye getirecekler” dedi.

Kıbrıslı Türklerin hem siyasi yönden hem de ekonomik yönden saldırı altında olduğundan söz eden Yaşar Ersoy, Kıbrıslı Türlerin kritik bir zaman aşamasında olduğunu kaydetti.

Sağlık açısından bakıldığında ise hükümet edenlerin kendi koydukları kararlara kendilerinin uymayarak kararları çiğnendiğini söyleyen Ersoy, “250 kişilik bir kadro ile gala gecesi düzenleyecekler. Bu bir skandalıdır. Toplum sağlığı riske atılmıştır. Sanatlarını icra ederek para kazanan kişiler aylardır ekmek parasını kazanamıyor. Ülkenin hukuk düzeni olan yasal zemini ayaklar altına alınmıştır” dedi.

 

Esengül AYKAÇ

Tiyatro Sanatçısı ve Yönetmen Yaşar Ersoy, “Bir Zamanlar Kıbrıs” dizisinin gala gecesinin pandemi dönemi nedeni ile 250 kişilik bir kadro ile ilk bölümünün izlenecek olmasını değerlendirdi. Yaşar Ersoy, Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinin gala gecesinin yapılması ve Kıbrıslı Türklerin geçmişte yaşadığı acı gerçeklerin yanlış olay örgüsü ile izleyiciye anlatılacağını, bunun yanında pandemi kurallarının hiçe sayılarak toplu bir şekilde izlenilecek olmasını eleştirdi.

“Kayyum olan hükümet kendi aldığı kararları hiçe sayıyor”

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinin gala gecesi nedeni ile 250 kişi ile izlenilmesini sağlık açısından skandal olarak değerlendiren Tiyatro Sanatçısı ve Yönetmen Yaşar Ersoy, kayyum adı altında hükümet edenlerin kendi koydukları kararlara kendilerinin uymayarak kararları çiğnendiğini ifade etti. Bu ülkenin hukuk düzeni olan yasal zeminin ayaklar altına alındığını belirten Yaşar Ersoy, bunun yanı sıra çeşitli alandaki sanatçılar ve müzisyenlerin çalışma ortamlarının kapalı olması ile birlikte bu şekilde bir gala yapılmasıyla toplum sağlığının riske atıldığının altını çizdi. Bu ülkenin sağlığının, ülkeyi  yönetenlerin umurunda olmadığını belirten Ersoy, hükümet edenler tarafından sağlığa ihanet edildiğine dikkat çekti. Yaşar Ersoy, Sağlık Bakanlığı veya tüm kabine üyelerinin bu ülkenin hem sağlığını hem hukuk düzenini hem de kendi aldıkları kararları çiğnediğini ifade ederek, gelinen noktayı basiretsizlik olarak değerlendirdi. Yaşar Ersoy, sanatlarını icra ederek para kazanan kişilerin aylardır para kazanamadığını, sanat kültür alanında ekmek parasını kazanamadığını, diğer taraftan bu şekilde gala yapılması ile birlikte topluma hainlik yapıldığını söyledi. Yaşar Ersoy, insanların sağlığı ve ekonomik yönünün geldiği durumun hiçe sayıldığını belirtti.

“Üst aklın oyunu olan Ankara ülkemizin kritik sürecinde algı oyunu yapıyor”

Bir Zamanlar Kıbrıs dizisinin amacını açıklayan Yaşar Ersoy, dizinin 1963-1974 yılları arasında yaşanan acı gerçekler üzerinden yalan bir algı yönetimi yaratmaya yönelik olduğunun altını çizdi. Gerçek ile yalanı yoğurarak bir algı yaratılmaya çalışıldığına dikkat çeken Yaşar Ersoy, Kıbrıslı Türkler üzerinde ve Türkiye kamuoyu üzerinde algı oyunlarının yapıldığına işaret etti. Yaşar Ersoy, Federasyon öldü, çözüm görüşmelerinin başlayacağı bir dönemde tam da ilhak konularının gündeme getirilip yüksek sesle konuşulduğu bir dönemde böylesi bir algı operasyonuna gidilmeye çalışıldığını söyledi. Yaşar Ersoy, Türkiye’nin Kıbrıs’ta dizi çekmesinin altında Mastermind Planı (Üst aklın organize ettiği) ile birlikte üst aklın ise Ankara iktidarı olduğunu sözlerine ekledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve beraberinde yaklaşık 150 kişilik heyetin geldiğine dikkat çeken Yaşar Ersoy, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne yapılmak istenilenin Kıbrıs Türk insanın algı operasyonuna yönelik olduğunu kaydetti. 1963-1974 arası yıllarının acı gerçekler üzerinden yapılmak istenilenleri anlatan Yaşar Ersoy, Kıbrıs Türk toplumu ve Türk kamuoyuna acı gerçekleri yalanla manipülasyon ile yoğurarak “Bize artık federasyon yoktur, barış yoktur, çözüm yoktur dedirtmeye getirecekler” dedi. Kıbrıslı Türklerin hem siyasi yönden hem de ekonomik yönden saldırı altında olduğundan söz eden Yaşar Ersoy, Kıbrıslı Türler için kritik bir zaman aşamasında algı yaratıldığının altını çizdi. 

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Bülent genlik
    1 hafta önce
    Daha olayların başladığı tarihten haberi yok ama fikri var 1954\'de başladı.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak