Altın ve petrol kaçakçılığı

Altın ve petrol kaçakçılığı

Yeni Bakış, Altınbaş Holding’in yıllar önce yaptığı vurgun dosyalarını yeniden açıyor

Editor: Yeni Bakış Editör 2
12 Kasım 2019 - 09:00

Yeni BAKIŞ

 

Yeni Bakış, Girne Sulu Çember yanında Hüseyin Cahit Celal’e ait malları sahte evrak düzenleyerek ele geçiren Vakkas Altınbaş ve şebekesinin yıllar önce gerçekleştirdikleri yolsuzlukları deşifre ediyor. 

Ercan’da altın kaçırırken yakalandılar
Vakkas Altınbaş’ın adamları, Polis Genel Müdürü Erdem Demirbağ’ın görevde olduğu dönemde KKTC’den Türkiye’ye altın kaçırırken Ercan Havaalanı’nda tutuklanır. 

Demirbağ’dan Kebapçı’ya engelleme
Dönemin Polis Müdürü Şenay Kebapçı, Altınbaş’ın adamlarıyla ilgili tahkikatı ileriye götürmeye hazırlandığı sırada, Erdem Demirbağ’dan gelen talimat üzerine dosya kapatılır ve Vakkas Altınbaş’ın adamları serbest kalır. 

Poliste büyük huzursuzluk yarattı
Bu olay polis teşkilatı içinde büyük huzursuzluk ve tartışmalara yol açar. Altınbaş Holding bünyesindeki ALPET petrol üzerinden yapılan petrol sahteleme ve kaçakçılığı olayları da yıllarca kamuoyunda tartışılmasına karşın, Altınbaşların olayları bugüne kadar maddi imkanlarını kullanarak örtbas ettiği ayrı bir vaka. 

KKTC’den Türkiye’ye kaçak petrol
Altınbaş Holding, ALPET yoluyla KKTC’den Türkiye’ye birçok kez petrol kaçakçılığı yapıyor. Ülke siyasetine yön verenler ise bu yolsuzluğu bilmesine karşın bu yolsuzluğa göz yumuyor. 

Çifte Standart
Bu arada, bir süre önce yine Girne’de sahte evrak düzenleyerek üzerine başkasına ait emlak ve malları geçiren iş insanı Mehmet Eminoğlu hala tutuklu yargılanırken, merhum Hüseyin Cahit Celal’in sahte temsilcisi Ahmet Bayraktar’ın Vakkas Altınbaş’tan 1 milyon sterlin aldığını itiraf etmesine karşın, mahkeme tarafından 1 gün tutukluluk emri verilen Altınbaşlarla ilgili bugün nasıl bir yol izleneceği merak konusu.

Emlak satımlarında  vergi kaçırma
Öte yandan, Altınbaşlar bugüne kadar satın alıp sattıkları taşınmazlarına tapu (Koçan) vermek yerine satış sözleşmelerini düşük göstererek vergi dairesine pullattırıp tapu dairesine yatırdılar. Şatış aşamasında ise doğrudan satış sözleşmesiyle malların ne alımında ne satımında şirket olarak görünmemektedirler. Böylelikle de devlete vergi vermekten kaçınmaktadırlar. Bu konuda Vergi Dairesi ve Mali Polis’in Altınbaş Holding’in bugüne kadar yaptığı alım satımlarıyla ilgili inceleme başlatması gerekmektedir.

Demirbağ ve Altınbaşların mal varlıkları incelensin 
Bu gelişmelerin ardından, yolsuzlukların üzerine gideceğini taahhüt eden UBP-HP hükümetinin Başbakanı Ersin Tatar ve Başbakan Yardımcısı Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın, Altınbaş Holding ile dönemin Polis Genel Müdürü Erdem Demirbağ’a ait mal varlıklarının incelemeye alınması emrini vermesi gerekmektedir. Aksi, hükümeti de zan altında bırakacak bir gelişme olacaktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Saltanat  yıkılmadı!”
“Saltanat yıkılmadı!”
Anahtar Kıbrıs sorununun  çözümündedir
Anahtar Kıbrıs sorununun çözümündedir