Altun KKTC Anayasa Mahkemesi’ne tepki gösterdi

Altun KKTC Anayasa Mahkemesi'ne tepki gösterdi

Editor: YeniBakış Editör
16 Nisan 2021 - 10:45
Reklam

TC Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, KKTC Anayasa Mahkemesi’nin Kuran kurslarının anayasanın Laiklik ilkesine karşı olduğu gerekçesi ile kapatılmasına tepki gösterdi.

Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları belirtti:

* Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Anayasa Mahkemesi’nin Kur’an kurslarının kapatılmasıyla ilgili almış olduğu karar ideolojik ve dogmatik bir aklın ürünüdür. Laikliği bu denli sığ ve yanlış bir şekilde yorumlamak temel hak ve özgürlükleri ortadan kaldırmaya yönelik bir adımdır.

* Laiklik, din özgürlüğünü teminat altına alır, din eğitimini yasaklama aracı olarak kullanılamaz. Ancak jakobenler, laikliği dini değerleri ve kültürel zenginliklerimizi baskılamak için kullanırlar.

* Akdeniz’in ve özellikle Kıbrıs sorununun, Türkiye’nin ortaya koyduğu güçlü iradeyle uluslararası alanda daha hakkaniyetli bir şekilde tartışmaya açıldığı böylesi kritik bir dönemde alınan bu yanlış karar Kıbrıs Türkleri’nin varlığına ve birliğine yönelik bir tehdittir.

* Demokrasinin teminat altına aldığı din ve inanç özgürlüğüne vurulan bu yargı darbesi asla kabul edilemez. Bu kararın zamanlaması manidardır. Hangi amaca hizmet ettiği akıllarda ciddi şüpheler uyandıran bu karara tepki göstermek demokrasiye saygı duyan herkesin görevidir.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, tüm gücü ve kudretiyle Kıbrıs Türkleri’nin yanında olmaya devam edecek, tarihinden aldığı ilhamla Kıbrıs Türkleri üzerinde oynanan bu tehlikeli oyunu yine Kıbrıs Türkleriyle el ele vererek bozacaktır.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • abdulkadir Kösedağ
    2 ay önce
    fahrettin altun buraya gönderdiğiniz sahte imam öğretmen bu konu bunların sayesinde oldu müslümanlık kıran sizin için önemli olsaydi yanlış kişileri desteklemezdiniz allah yarına borakabilir ama yanınıza bırakmaz
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gazzık gibi zam!
Gazzık gibi zam!
Sezgin Baran Korkmaz için iade süreci başladı
Sezgin Baran Korkmaz için iade süreci başladı