"Altyapı hazır değil"

"Altyapı hazır değil"

KTOEÖS Başkanı Tahir Gökçebel,okulların altyapısı, hijyeni, hademe sayısı ve öğretmen kadroları gibi unsurların  hala hazır olmadığını belirterek, risk grubunda olan öğretmenlerin olduğunu, kanser tedavisi ve doğum gibi sorunları olan öğretmenler ile birlikte tüm bunların masada olacağı bir çalışmanın yapılması gerektiğini kaydetti

Editor: Süperadmin
04 Ağustos 2020 - 11:57

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel,uzun süredir eğitim bakanlığını bu konuda hazırlamaya çalıştıklarını ifade ederek, olası senaryolara karşı neler yapılabileceği  ile ilgili düşündüklerini ifade etti.

“Teknik kurul ile birlikte nasıl bir açılma olacağı yönünde  somut adımlar atmak istiyoruz”diyen Gökçebel, “geçtiğimiz günlerde KTÖS ile birlikte teknik kurul çağrılarımız ile ilgili cevap alamadığımızı kamuoyuyla paylaştık”dedi.Gökçebel, haftaya teknik kurul toplantılarının olduğunu belirterek, yazılı olarak nasıl bir açılma olacağı veya hangi standartların olacağı ile ilgili somut adımlar atmak istediklerini belirtti.

Gökçebel, olası bir durumda vakaların artmasıyla beraber hastanelerin da alt yapı yetersizliği olduğunu vurgulayarak, “okulları açtıktan sonra vakaların daha da artması durumunda kaos meydana gelirse Başbakan çıkıp pardon mu diyecek?” diye sordu.

Gökçebel, “Sorunlarımızın ve sorumluluklarımızın bilinciyle, örgütlü mücadelemizle, bağımsız ve demokratik sendikacılık ilkesiyle sorunlarımızın üzerine gitmeye devam edeceğiz” diyerek,  çok az bir vakitlerinin kaldığını, bu konuda artık somut ve olumlu adımlar görmek istediklerini söyledi.

 

Şükrü IRKIM

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, Başbakanın okulların açılması ile ilgili yaptığı açıklamanın düzgün bir açıklama olmadığını söyleyerek, geçmişte ülkede üç vaka varken okulların kapatıldığını anımsattı. Gökçebel,  “Şuan vaka sayısı otuzun üzerinde olmasına rağmen başbakan çıkıp okulların açılmaması için neden yok diyor” diyerek, “Başbakanın okulların açılması ile ilgili yaptığı açıklama her zamanki gibi halka güven vermeyen bir açıklamadır” dedi. Gökçebel, bir kriter ve standartın olmadığını söyleyerek, “Başbakanın açıklaması her zaman olduğu gibi bilimsel temeli olmayan,herhangi bir araştırmaya dayanmayan,günü birlik yapılan ve halka güven vermeyen bir açıklamadır” şeklinde konuştu. Gökçebel, uzun süredir eğitim bakanlığını bu konuda hazırlamaya çalıştıklarını ifade ederek, olası senaryolara karşı neler yapılabileceği  ile ilgili düşündüklerini ifade etti.

“Teknik kurul ile birlikte nasıl bir açılma olacağı yönünde  somut adımlar atmak istiyoruz”

diyen Gökçebel, “geçtiğimiz günlerde KTÖS ile birlikte teknik kurul çağrılarımız ile ilgili cevap alamadığımızı kamuoyuyla paylaştık”dedi.Gökçebel, haftaya teknik kurul toplantılarının olduğunu belirterek, yazılı olarak nasıl bir açılma olacağı veya hangi standartların olacağı ile ilgili somut adımlar atmak istediklerini belirtti. Gökçebel, insan yaşam hakkının en temel hak olduğunu söyleyerek, en başında pandemi ilan edilmesinin altında yatan en büyük gerçekliğin yaşam hakkının yok edilmesine yönelik oluşan tehditi önlemek olduğunu söyledi.

 

“Okullar açılsa bile altyapı hazır değil”

Gökçebel, yaşam hakkının yok edilme tehlikesinin hala ortadan kalkmadığını dile getirerek, en önemli olan şeyin  sağlık ve güvenlik olduğunu dile getirdi.  Bugun okulların altyapısı, hijyeni, hademe sayısı ve öğretmen kadroları gibi unsurlar hala hazır değildir”diyen Gökçebel, risk grubunda olan öğretmenlerin olduğunu belirterek, “kanser tedavisi ve doğumgibi sorunları olan öğretmenler ile birlikte bunların tümünün masada olacağı ve birtakım unsurların düşünülebileceği bilimsel çalışmaların yapılması lazım”şeklinde konuştu. Gökçebel, olası bir durumda vakaların artmasıyla beraber hastanelerin da alt yapı yetersizliği olduğunu vurgulayarak, “okulları açtıktan sonra vakaların daha da artması durumunda kaos meydana gelirse Başbakan çıkıp pardon mu diyecek?” diye sordu.

 

“Özverili bir şekilde ne yapılacaksa hazırız”

Gökçebel, “Okulları elbet açmak istiyoruz fakat temel sorun güvenlik ve sağlık sorunudur. Bunu yapamayan bir anlayış ile oluşacak ölümlerin yada ciddi kaosların sorumluluğunu Başbakan mı taşıyacak yoksa bunlar olduktan sonra çıkıp pardon mu diyecekler ”diyerek,  eğitim adına yapılması gereken ne varsa özverili bir şekilde yapmak için hazır olduklarını kaydetti.

“Her yıl okulları sorunsuz açmayan hükümet Kıbrıs Türk toplumunun geleceği ile oynuyor”diyen

Gökçebel, ideolojik okullara, özel sermayenin okullarına her türlü kaynak aktaran, geleceğimizi tarikat, dernek, vakıf gibi gizli emelleri su yüzüne çıkmış oluşumlara bırakan anlayışların  bu ülkeye en büyük kötülüğü yapmakta olduklarını söyledi.

 

“Artık daha doğru ve bilimsel adımlar görmek istiyoruz”

Gökçebel, “Yokluklar içerisinde ve onlarca sorunla uğraşan KTÖS-KTOEÖS ve tüm okul idarecileri, öğretmenler Devlet Okullarına sahip çıkmaya çalışmaktadır”dedi. Gökçebel, daha doğru ve bilimsel adımları görmek istediklerini ifade ederek, “her olasılığa rağmen başbakan okulların açılmasının derdindeyse bu farklı bir boyuttur”diye konuştu.

 

“Sorunların üzerine gitmeye devam edeceğiz”

Gökçebel, “Sorunlarımızın ve sorumluluklarımızın bilinciyle, örgütlü mücadelemizle, bağımsız ve demokratik sendikacılık ilkesiyle sorunlarımızın üzerine gitmeye devam edeceğiz” diyerek,  çok az bir vakitlerinin kaldığını, bu konuda artık somut ve olumlu adımlar görmek istediklerini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kesim  Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine Bildirimde Bulunacak
Kesim Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine...
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve Yardımcılarına Ücretsiz PCR Testleri Başladı
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve...