“AMAÇLARI YEŞİL SERMAYEYE PEŞKEŞ”

“AMAÇLARI YEŞİL SERMAYEYE PEŞKEŞ”

EL-SEN, Ekonomi ve Enerji Bakanlığı önünde Bu Memleket Bizim Platformu’nun desteğiyle eylem gerçekleştirdi. El-Sen’in eylemine, Bu Memleket Bizim Platformu (BMBP), bazı milletvekilleri ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi. EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, KIB-TEK’in Kıbrıs Türk toplumunun ve ülkede yaşayan emekçilerin “ortak değeri” olduğunu ve “kurumu sattırmayacaklarını” söyledi

Editor: YeniBakış Editör
06 Nisan 2021 - 09:03
Reklam

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen), bugün Ekonomi ve Enerji Bakanlığı önünde eylem yaptı. Eyleme, Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit, CTP Milletvekilleri Erkut Şahali, Sıla Usar, Fazilet Özdenefe ve BMBP temsilcileri de katıldı.
Eylem, El-Sen üyelerinin sendika binası önünden başlayarak, ellerinde pankartlarla bakanlık binası önüne yürüyerek gelmesinin ardından basın açıklamaları yapıldı. 


Bıçaklı: Bu ülkenin kurumları ve değerleri halkın malıdır
Eylemde ilk sözü Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyon Başkanı Arslan Bıçaklı alarak, “Ülkenin yönetimine gelen siyasiler, ülkenin ve kurumlarının tapusu sanki de kendilerine devredilmiş gibi davranmaya başladılar. Bu doğru değildir. Bu ülkenin kurumları ve değerleri halkın malıdır. Buraya gelen siyasiler tamamen geçicidir, kalıcı değildir” diye konuştu.
Son dönemlerde genelde tüm kurumların, özelde ise Kıb-Tek üzerinden bir takım oyunlar oynanmaya başladığını ileri süren Bıçaklı, Kıb-Tek’in “hayır kurumu” olmadığını, sıradan vatandaşın borcunu ödememesi halinde elektriğinin kesildiği gibi, borcunu ödemeyen büyük sermaye ve devlet kurumlarının elektriğinin de kesilmesi gerektiğini savundu. 

Gökçebel: Tüm kurumlarımız TC şirketlerine peşkeş çekilmek istenmektedir
Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel, Bu Memleket Bizim Platformu (BMBP) adına açıklama yaparak, El-Sen’in bugünkü eylemine “sonuna kadar destek verdiklerini” bildirdi. BMBP adına ortak basın açıklamasını okuyan Gökçebel, “Tatar ve UBP-DP-YDP hükümeti, Kıbrıs’ın kuzeyine AKP eliyle dayatılan politikaları uygulamaya sokmak için her türlü yönetimi kullanmaya başlamıştır. Anayasa, yasa tanımaz bir anlayışla ülkeyi yönetmeye çalışan bu hükümet, AKP’nin kullandığı antidemokratik benzer yöntemleri denemektedir. Kıbrıslı Türklere yönelik yıllardır dayatılan paketlerin esas içeriği tüm kurumlarımızı bir bir özelleştirme ve türlü politikalarla yabancı, TC şirketlere peşkeş çekilmesidir” dedi.

 

Özkıraç: 28 dolar keşif bedeli, 34 dolara çıkarılarak rant elde edilecek
El-Sen Başkanı Kubilay Özkıraç, eylemde yaptığı konuşmada, Bakan Arıklı’nın söylem ve ifadelerini eleştirdi. Özkıraç, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun özelleştirilmesi söylemlerine de tepki göstererek, Kıb-Tek’in Kıbrıs Türk toplumunun ve ülkede yaşayan emekçilerin “ortak değeri” olduğunu ve “kurumu sattırmayacaklarını” söyledi. 
Özkıraç, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu’nun “özelleştirilmeyeceği” yönünde açıklamalarda bulunanların, on gün önce “elektrik özelleştirilecek” dediğini kaydederek, sendikanın bugün de yarın da buna karşı mücadele etmeye devam edeceğini söyledi.
“Arıklı’nın ne hukuk, ne yasa tanıdığını, ne de adaletten anladığını” ileri süren Özkıraç, şöyle konuştu:
“‘Ben yaptım oldu’, ‘hayır sen yaptın olmayacak’. Bu ülkenin değerlerini geçmişte haraç mezat sattınız, havayolları var Sanayi Holding var, çimento fabrikası var, bunları biliyoruz. Telefon Dairesi üzerinde de ciddi oyunlar oynanmaktadır. Bürokrasimizi altüst etmişlerdir. Şimdiki hedefleri…Bir ülkeyi yok etmek istiyorsanız önce bürokrasisini sonra değerlerini yok edeceksin...” 
Özkıraç, hem şahsına, hem sendika yönetim kurulu üyelerine sahte sosyal medya hesapları aracılığı ile hakaretler ve tehditlerde bulunulduğuna da işaret ederek, bu konuda polise şikayet gerçekleştirdiklerini de söyledi. 
El-Sen Başkanı Özkıraç, iptal edilen Akaryakıt ihalesine ilişkin, “28 dolar keşif bedelinin, 34 dolara çıkarılarak rant elde edileceğini” savundu, sendika olarak buna müsaade etmeyeceklerini, hukuki işlemler ve sendikal eylemleri artırarak mücadeleye devam edeceklerini söyledi.
Özkıraç, Elektrik Kurumu’nda “ambarlarımız boş, direk yok, sayaç yok. Amaç; Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu çalışanlarının topluma hizmetini engelleyip, toplumla bizi karşı karşıya getirerek, yeşil sermayeye peşkeş çekmektir” diye konuştu.


El-Sen’den Arıklı’ya 6 Soru 

1-Keşif bedeli üzerinde yakıt almak KIB-TEK’i çok büyük zarara uğratmadı mı?
2-Yakıt işini alan TPIC’ten teminat mektubu istendi mi?
3-Keşif bedeli 28 Dolar olan yeni yakıt ihalesini de iptal edecek misiniz?
4-Geçerli neden olmadan ihaleyi iptal etmek suç değil mi?
5-İhalesiz bir şekilde yakıt işini bir firmaya vermek şaibeye ortak olmak anlamına gelmiyor mu?
6-İhaleleri iptal edip adrese teslim bir şekilde TPIC ile neden anlaştın?”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
“KIB-TEK 480 bin dolar zarara uğratıldı”
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak
Darpçı polis 50 gün hapis yatacak