“Anastasiadis’in inisiyatif üstlenmesi gerekir”

“Anastasiadis’in inisiyatif üstlenmesi gerekir”

Kıbrıs Rum müzakere grubu eski üyesi, eski Başsavcı ve “Barış Kararı” inisiyatifi grubu üyesi Alekos Markidis, Alithia gazetesine verdiği söyleşide, Kıbrıs sorununa ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Editor: Yeni Bakış Editör 2
02 Aralık 2019 - 07:22

Alithia gazetesine göre, Kıbrıs Rum müzakere grubu eski üyesi, eski Başsavcı “Barış Kararı” inisiyatifi grubu üyesi Alekos Markidis, söyleşisi sırasında Kıbrıs sorununa ilişkin görüşlerini aktardı.
Markidis, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, merkezi hükümetten yetkileri ve sorumlulukları kaldırmak için en kısa zamanda inisiyatif üstlenmesi gerektiğini vurguladı.
Berlin’deki üçlü görüşmenin sonucu konusundaki düşüncesinin sorulması üzerine Markidis, görüşmenin sonucunun, küçük bir olumlu adımı teşkil ettiğini düşündüğünü, söyledi. 
Markidis, bunu(üçlü görüşmeyi), görüşmeden önce var olan ve bugün var olan ile kıyaslamak gerektiğini belirtti. 
Söyleşisi sırasında Kıbrıslı Türklerin karar alma mekanizmalarına katılımı, olumlu oy ve işlevsellik gibi konulardaki görüşlerini teknik açıdan dile getiren Markidis, olumlu oyun yeni bir şey olmadığını, Klerides dönemindeki müzakerelerden, 2002 yılından itibaren var olduğunu, sözü edilen durumda, 1960 Anayasasında var olduğu şekilde, vetonun olmayacağını ancak karar alınması için her toplumdan bir olumlu oyunun olması gerektiğini belirtti. 
Annan Planı döneminde, bakanlar kurulunun değil, 
4 Rum, 2 Türk’ten oluşacak başkanlık konseyinin öngörüldüğünü anımsatan Markidis, başkanlık konseyinden geçerli bir karar almak için bir toplumdan ve diğer toplumdan olumlu oy gerektiğini de anımsattı.
Markidis açıklamaları çerçevesinde ayrıca kendi görüşüne göre, Kıbrıs Rum tarafının yaptığı yanlışın, 2016 yılı içerisinde müzakereler turunda, Talat-Hristofyas arasındaki anlaşmaya varılanlardan daha fazla, federasyona yetki yüklemesi olduğunu belirtti. 
Kıbrıs Rum tarafının ısrarı üzerine federal merkez çerçevesinde çalışacak olan komitelerin artırıldığını belirten Markidis, 30 olan komite sayısının, 130’a çıktığını, bunun sonucunda büyük bir sorunun ortaya çıktığını, belki de bu nedenden dolayı Anastasiadis’in desantralizasyondan söz ettiğini ifade etti.
Markidis, Anastasiadis’in, komitelerin yeniden  Hristofyas-Talat dönemindeki var olan sayıya düşürülmesini kabul edip etmeyeceğini en kısa zamanda açıklaması gerektiğini, buna eş zamanlı olarak, lüzumsuz olan bazı federal yetkileri merkezden alması gerektiğini söyledi. 
Anastasiadis’in dönüşümlü başbakanlık ile ilgili görüşünün sorulması üzerine Markidis, “Anastasiadis’in bu görüşü, kendilerine, başkanın yetkilere sahip olmadığı, yürütme yetkisine sahip olacak başbakanın aralarında değişeceğini söylemek için dile getirdiğini” ifade etti.

“Bu görüş kabul edilmediğinden geçerli değil”
“Türkiye’nin çözüm sürecini bir başka yola sürüklemeye çalıştığı” şeklinde görüşünün sorulması üzerine Markidis, TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun iki kesimli, iki bölgeli federasyon ve konfederasyon ya da iki devlete dayalı çözüm arasında tercih yapılması gerektiği şeklindeki açıklamasına atıfta bulunarak, bu görüşün kabul edilmediğinden geçerli olmadığını belirtti. 
Markidis sözlerinin devamında, bunun, Berlin’deki üçlü görüşmede de teyit edildiğini, iki kesimli iki toplumlu federasyonun tek yol olduğuna vurgu yapıldığını, sonuç olarak Çavuşoğlu’nun başka çözüm alternatiflerinin de ele alınması şeklinde görüşünün kabul edilmediğini, ancak bunun yüzde 100 başarı sağlandığı anlamına da gelmediğini, Türkiye’nin, Kıbrıs Türk liderliğinde herhangi bir değişikliği belki de dört gözle bekleyerek, amacının erteleme olması durumunda, Ankara’nın bahara kadar ileri süreci bir şekilde dondurmayı başaracağını savundu. Markidis bir soru üzerine Takis Hacıdimitriu’nun eş başkanı olduğu Kültürel Miras Komitesi’nin dışındaki teknik komitelerin, Crans Montana’dan bu yana “uykuda bırakılmasının” yanlış olduğunu söyledi. 
Markidis, teknik komitelerin,  nihai çözüme kadar büyük bir zaman boşluğu olmaması adına  stratejik anlaşmanın sağlanması durumunda,  kurucu devletlerin anayasaları ve federal yasalara ilişkin çalışmaları tamamlanması gerektiğinin de altını çizdi. 
Başbakan Ersin Tatar ile Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın düşünceleri temelinde, Kıbrıs Türk liderliğinin, yapılacak olan seçimlerde değişmesi durumunda karışıklığın ortaya çıkıp çıkmayacağı şeklindeki soru üzerine Markidis, eğer amaç ilan ettikleri politikanın hayata geçirilmesi ise, bizi çözümden çok fazla uzaklaştıracak olan radikal farklı bir durum olacak” ifadesini kullandı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2020’den de umut yok
2020’den de umut yok
“Türkiye’nin, KKTC’nin menfaatlerini korumanın adımlarını atacağız”
“Türkiye’nin, KKTC’nin menfaatlerini korumanın adımlarını...