“Arazi araçları çalışmıyor”

“Arazi araçları çalışmıyor”

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Orman Mühendisleri Odası’nın olası yangınlara karşı 28 Nisan 2020 tarihinde uyarılarda bulunduğunu belirterek, “Tarım Bakanı elinde çalı çırpı ile yangın söndürme şovu yapacağına uyarıları dinleyip işini yapsaydı”diye konuştu

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
21 Mayıs 2020 - 05:00

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, yangın söndürme çalışmalarında idari zafiyet olduğunu belirterek,  “yangına müdahale edecek ne ekip ne de araç var” dedi


Kanatlı, yangın söndürmede kullanılan araçların çalışmadığını ifade ederek, “Şu anda Orman Dairesi’nde 20-22 tane yangın arazi aracı var ve hiçbiri çalışmıyor. Bunu şiddetle kınıyorum. Bu nedenle çıkan yangınlara uzaktan ve cılız müdahaleler yapılıyor” diye konuştu 


Kanatlı, Orman Yangınlarını Önleme ve Mücadele Tüzüğü’ne göre, her yıl 1 Nisan itibariyle göreve başlaması gereken Orman Yangın Hazır Kuvvet Ekipleri olması gerektiğini, ancak gerekli ödeneğin ve bu yönde bir Bakanlar Kurulu kararının olmadığını belirtti 


Kanatlı, “Orman alanlarını yangına karşı 24 saat esasına göre gözetlemesi gereken yangın gözetleme kuleleri faaliyette değil. Orman itfaiye araçlarını her an harekete hazır bulunduracak olan sözleşmeli arazöz şöförleri  istihdam edilmedi. Orman Dairesi mevsimlik işçi personeli istihdam etmedi. Bu nedenle orman yangınlarına erken müdahale mümkün değildir”dedi Şükrü IRKIM 


Yeni Kıbrıs Partisi (YKP)  Genel Sekreteri Murat Kanatlı, orman arazilerinin 2 çift dağıtıldığını söyleyerek, bunlardan birinin alçak orman arazisi dediğimiz bafra gibi bölgeler, bir diğerinin ise özel kişilere kiralanan daha alçak olan orman arazileri olduğunu belirtti.Kanatlı, “Tarım Bakanı elinde çalı çırpı ile yangın söndürme şovu yapacağına 28 Nisan 2020 tarihinde kendini uyaran Orman mühendisleri odasını dinleyip, işini yapsaydı, yangın bu kadar büyümeyebilirdi”diye konuştu. 


“Yangına arazide müdahale edebilecek ekip yok”

Kanatlı, orman yangınlarıyla mücadele amacıyla “Orman Yangınlarını Önleme ve Mücadele Tüzüğü”ne uygun olarak her yıl 1 Nisan itibarıyle göreve başlaması gereken Orman Yangın Hazır Kuvvet Ekipleri olduğunu belirterek,  Nisan ayının sonuna gelinmesine rağmen hala kurulmadığını belirtti.Kanatlı,  kurulması için gerekli ödeneğin ayrılmadığını ve herhangi bir Bakanlar Kurulu kararının dahi alınmadığını kaydetti.Kanatlı,  “Orman alanlarını yangına karşı 24 saat esasına göre gözetlemesi gereken yangın gözetleme kuleleri faaliyete alınmamış, belirli bölgelere konuşlandırılan ve olası bir yangına karşı 24 saat esasına göre çalışan sözleşmeli yangın işçilerinden oluşan yangın hazır kuvvet ekipleri hali hazırda oluşturulmamıştır ve yine olası bir orman yangını durumuna karşı 24 saat esasıyla çalışan ve orman itfaiye araçlarını her an harekete hazır bulunduracak olan sözleşmeli arazöz şöförleri de hala istihdam edilmemiştir. Orman Dairesi sözkonusu yaklaşık 120 kişilik mevsimlik işçi personeli istihdam etmemesi durumunda elindeki yangın söndürme imkan ve kabiliyetlerini verimli kullanamayacak, orman yangınlarına erken müdahale edemeyecektir”dedi.


“Mazeret üreteceklerine icraat yapsınlar”

Kanatlı, orman arazisi konsunda fakir bir coğrafya olduğumuzu söyleyerek, yangınların da olmasıyla birlikte bu konudaki fakirliğimizin her gün daha da arttığını söyledi.Kanatlı, 300 yıllık ormanların mahvolduğunu belirterek, “Devleti yönetenlerin görevi her sıkıntıya mazeret üretmek değil çare üretmektir” dedi. Kanatlı, “Gerekli temizlik ve kontroller yapılsaydı belki de böylesi büyük yangınlarla karşılaşmayabilirdik”diye konuştu.Kanatlı, ülkede daha önce olan yangınlarda da yangın helikopterinin gündeme geldiğini fakat bugün olduğu gibi sözde kaldığını belirtti.Kanatlı, ülkede dünkü yangından daha büyük yangınların da görüldüğünü ama o zamandan bu zamana hiçbirşey yapılmadığını belirtti.Kanatlı, “Yangına arazide müdahale edebilecek ekip yok. 

Kontrolsüz bir güç var. Yangın söndürme çalışmalarında idari zafiyet var şu anda. Yangına müdahale edecek ne ekip ne de araç var” dedi.Kanatlı, Orman Dairesindeki yangın söndürmede kullanılan araçların çalışmadığını belirtti.

Kanatlı,“Şu anda Orman Dairesinde 20-22 tane yangın arazi aracı var ve hiçbiri çalışmıyor. 

Bunu şiddetle kınıyorum. Bu nedenle yangına uzaktan ve cılız müdahaleler yapılıyor” dedi.


“Orman arazilerini yok ederek geleceğimizi de yok ediyoruz”

Kanatlı, hızlı yanabilen yangına dayanıksız ağaç türlerinin yerine yangına ve kuraklığa dayanıklı türden ağaçları ekmemizin daha doğru olduğunu belirtti.Kanatlı,  “Orman arazilerini tüketmemiz demek bizim kendi hayatımızdan değil çocuklarımızın ve torunlarımızın hayatından çalmaktır” diyerek, gelecek hırsızlarına karşı bizim daha duyarlı ve daha hızlı hareket etmemizin şart olduğunu ifade etti.Kanatlı, kamera sistemleri takılsa ve ağaçların etrafındaki kurak otlar temizlense çok daha ucuz tekniklerle orman yangınlarının önüne geçebileceğimizi belirtti.


“İki toplumlu mekanizmalar kurulması gerekiyor”

Kanatlı, çok küçük bir coğrafyaya sahip olduğumuzu belirterek, tüm Kıbrıs için bir uçak filosu oluşturup başka bir demokratik engel beklemeden bu tip olaylarda devreye sokabileceğimiz iki toplumlu mekanizmaların gerektiğini belirtti.Kanatlı, geçen günkü yangında güneyden gelen 2 helikopterin bile yangını söndüremediğini belirterek, alınacak uçağın birden fazla olması gerektiğini kaydetti. 

Kanatlı, helikopter bu ülke için elzem ve yıllardan beridir tartışılan bir konu olduğunu ve  gerekliliği konusunda hiçbir şüphe olmadığını belirterek, “Buradaki sorun helikopterin maliyeti ve muhafazasıdır” dedi. 

Kanatlı, tüm Kıbrıs’ı düşünürek iki toplumlu ortak bir sistem kurmamız gerektiğini belirtti. Kanatlı, 1974’ten bugüne kadar ülke olarak ciddi bir planlama eksikliğimiz olduğunu kaydetti.


“Hiçbir olaydan asla ders çıkarmıyoruz”

Kanatlı,“Neticeye baktığımızda tüm bunlardan ders aldık mı diye sorulursa bence almadık ve alamayacağız”dedi. 

Kanatlı, bu konuda alınacak tedbirlerde de çok dikkatli olmak, yanlışa düşmemek gerekmektiğini belirtti.Kanatlı, temennim en kısa zamanda doğru adımlar atıp daha iyi günler görebilmek olduğunu belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Kooperatiflerin ipi çekiliyor
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu
Geçişler Cumhurbaşkanlığında konuşuldu