Arter: Zemin boşluğu yaşanıyor

Arter: Zemin boşluğu yaşanıyor

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Yürütme Kurulu toplantısının 7’ncisi Mağusa Belediyesi’nde gerçekleştirildi. Toplantıda 7 ana gündem görüşüldü

Editor: Süperadmin
07 Ağustos 2020 - 11:52

Gamze PİR BAYKUR

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin 7. Birlik Yürütme Kurulu Toplantısı dün Mağusa Belediyesi’nde gerçekleştirildi. 7 belediye başkanının katılımıyla gerçekleştirilen toplantının gündemi Mağusa, İskele ve Yeniboğaziçi Belediyelerinin İmar planı, Belediyeler (Değişiklik) Yasa Tasarısı, Genel Kurul tarihinin belirlenmesi, AB tarafından yapılan Covid-19 ile ilgili katkının belediyelere dağıtımı, arıtma tesislerine destek, AB başvurularının değerlendirilmesi ve belediyelerin Sosyal Sigortalar Dairesi’ne 2015 öncesi borçlarıyla ilgili konulardı. Toplantıöncesi basın toplantısı düzenlendi.

 

Arter: “İmar Planı Aralık 2019dan beri boşlukta kalan bir konu

Mağusa Belediye Başkanıİsmail Arter toplantıöncesinde basına açıklamalarda bulundu. Arter, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği’nin(KTBB) 7. Birlik Yürütme Kurulu toplantısının programlanmış bir şekilde Mağusa Belediyesi’nde yapıldığını ifade etti. KTBB çalışmalarının bütünsellik içinde devam etmesi gerektiğini ifade eden Arter, pandemi tehlikesinin de henüz geçmemesinden dolayı tedbirlere ciddiyetle ve halkı bilinçlendirerek devam edilmesi gerektiğini vurguladı. Arter, belediyelerin çalışmalarında yasal mevzuat ve yetkilerin çok önemli olduğunu dile getirerek, zaman zaman yetki karmaşaları yaşandığını, Bakanlar Kurulu’na gönderilen Belediyeler Değişiklik Yasa tasarısının da hangi aşamada olduğunun toplantının gündeminde olduğunu kaydetti. Mağusa, İskele, Yeniboğaziçi İmar Planının Aralık 2019’dan beri boşlukta kalan bir konu olduğuna dikkatleri çeken Arter, yasal olarak zemin boşluğu olduğunu ve Belediyeler Birliği Yürütme Kurulunun konusu olmasa da belediyeleri doğrudan ilgilendirdiğini vurguladı.

 

Özçınar: “Belediyeler yasasına bağlı olarak yapılan değişikliğin süratle komiteye taşınmasını istiyoruz

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar ise yaptığı açıklamada yerel yönetim ile merkezi hükümet arasındaki ilişkileri iyi boyuta taşıma adına çalışma yaptıklarını ve paylaşım yaparak karar üretmek zorunda olduklarını belirtti. Özçınar, toplantının gündeminde olan AB’nin Belediyelere Covid -19 dolayısıyla yaptığı yardımların nasıl dağıtılacağı konusunda karar üretmeleri gerektiğini kaydetti. Uzun süredir gündem olan ve ülkemizin en önemli çevre sorunlarından olan kanalizasyon arıtma tesisleriyle ilgili belediyelerin merkezi hükümete talepleri konusunda karar alacaklarını ifade eden Özçınar, AB projeleri içinde birlikte proje üreterek daha büyük boyutlu enerji noktasında merkezi hükümetin bu konuda belediyelerin maliyetleri düşürmek adına AB’ye büyük bir proje başvuruları olduğunu ve bunun kararını da alacaklarını söyledi. Özçınar, belediyelerin mali açıdan sıkıntıya neden olan 2015 öncesi sigortalara borçlar konusunda taleplerini ortaya koyacaklarını da kaydetti. Özçınar, yerel yönetimlerin daha iyi hizmet verebilmek adına alacakları kararlarla toplumun ve belediyelerin refahını sağlayacaklarına inandıklarını dile getirdi. Belediyeler yasasına bağlı olarak yapılan değişikliğin süratle komiteye taşınmasını istediklerini dile getiren Özçınar, hazırlanan yasada koydukları sakıncalarla ilgili yönetime bilgi vereceklerini ve ardından tüm belediyelere hem itirazlar boyutu hem de uygulama boyutuyla düzenlenmesine geçeceklerini kaydetti. Özçınar, Belediyeler Birliğinin kurumsal kimliğiyle çalışmalar yapması gerektiğine işaret ederek, belediyelerle ilgili konuların parlamentoda olan siyasi partilerin desteğiyle sağlanmasının en büyük arzuları olduğunu ve alacakları kararla komite çalışmalarına katkı yapacaklarını belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kesim  Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine Bildirimde Bulunacak
Kesim Yapmak İsteyenler Güzelyurt Orman Dairesi Bölge Şefliğine...
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve Yardımcılarına Ücretsiz PCR Testleri Başladı
Öğrenci Taşımacılığında Görev Yapacak Şoför ve...