"Asgari ücret net 12 bin 95 Lira olmalı"

"Asgari ücret net 12 bin 95 Lira olmalı"

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası Başkanı Güven Bengihan, asgari ücret nedeniyle ezilen emekçilerin yerel seçimlerde iktidar partilerine oy vermemesi gerektiğini söyledi

Editor: Süperadmin
01 Aralık 2022 - 09:47
Reklam

Bengihan; “Hükümet edenler şu an seçim derdinde emekçiler ise geçim derdindedir. Açlık sınırı altında adeta can çekişen emekçileri iktidarın düşündüğü yok” dedi.

Bengihan; “Bugün bu pahalılık altında asgari ücretle geçinmek zorunda kalanlar çok büyük mücadeleler veriyor. Sırf ailelerini geçindirmek için çok büyük bedeller ödüyorlar. Ancak ben daha öncede bunu söyledim tencere boşsa eve ekmek girmiyorsa hükümet edenlerin o ülkedeki emekçilerden oy almaması gerekir” ifadelerini kullandı.

Bengihan; “Taçoy’un ekonomik yönden sıkıntısı olmadığını düşünüyorum, ateş düştüğü yeri yakar, şuan özel sektörün çektiğini özel sektörde asgari ücretle geçinmek zorunda olanlar anlayabilir” dedi.”

Bengihan; “İşverenler de bazı akaryakıt ve temel tüketim maddeleri satan patronlar da fiyatları güncelliyoruz diyorlar, bizde asgari ücretin yeniden artan fiyatlara göre güncellemesi gerektiğini söylüyoruz. Patronlar istedikleri zaman güncelleme yapabiliyorsa asgari ücret de güncellenebilmelidir” dedi.

 

Yeni Bakış Özel

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Yeni Bakış Web TV’de yayınlanan Meltem Sakin ile Vizyon programında yaptığı açıklamada hükümet edenlerin şu an seçim derdinde olduğunu, emekçilerin ise geçim derdinde olduğunu kaydetti.  Bengihan, özellikle özel sektörde asgari ücretle geçinmek zorunda kalan emekçilerin ekonomik yönden çok zor durumda olduğunu açlık sınırının altında can çekişmekte olduğuna dikkat çekti. Bengihan , KTAMS olarak 31 Ekim itibariyle yapmış oldukları açlık sınırının 10 bin 600 Lira olduğunu kaydetti.

 

“Tencere boş ise, eve ekmek girmiyorsa, hükümet edenlerin o ülkedeki emekçilerden oy almaması gerekir”

Şu an uygulanmakta olan Asgari ücretin 8 bin 600 Lira olduğunu arada 2 bin Liralık bir kayıp olduğunu vurguladı. Bengihan, asgari ücretlinin açlık sınırının altında her geçen gün fakirleştiği bir dönemden geçiyoruz diyerek, “Bununla birlikte işverenlerin temsilcileri çıkıp televizyonlarda eğer asgari ücret artarsa bizde ya işçi durdurmak zorunda kalacağız ya da zam yapacağız.” Dediklerine vurgu yaparak, “Artık ben bu işveren temsilcilerinin bu tip tehditvari söylemlerinden büyük rahatsızlık duyuyorum” dedi. Bu tarz açıklamaların bu kadar rahatça yapılması, hükümet edenlerin sermayeyi temsil ettiğinin bir göstergesidir. Çünkü işveren temsilcilerinin her platformda asgari ücret belirleneceği dönemlerde ortalığı kaldırıp oturtmaları, isyan etmeleri kabul edilemez. Bugün bu pahalılık altında asgari ücretle geçinmek zorunda kalanlar çok büyük mücadeleler veriyor. Sırf ailelerini geçindirmek için çok büyük bedeller ödüyorlar. Ancak ben daha öncede bunu söyledim tencere boşsa eve ekmek girmiyorsa hükümet edenlerin o ülkedeki emekçilerden oy almaması gerekir ifadelerini kullandı.

Bengihan, 25 Aralık’ta yapılacak Belediye Seçimlerinde Emekçileri halen daha açlık sınırının altında ezdiren bu zihniyetlere oy çıkmayacağını düşündüğünü ifade etti.

 

“Seçim yasaklarında olabiliriz ancak, seçim yasaklarında asgari ücret tespit komisyonu toplanıp görüşemez diye bir madde yoktur.”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan yaptığı açıklamada, “Çalışma Bakanı Hasan Taçoy, ülkemiz de şu anda bir geçim derdi olmadığını iddia ediyor ama onun derdi seçimdir. Taçoy’un ekonomik yönden sıkıntısı olmadığını düşünüyorum ateş düştüğü yeri yakar, şu an özel sektörün çektiğini özel sektörde asgari ücretle geçinmek zorunda olanlar anlayabilir” dedi. Bengihan, Hükümet edenleri bir an önce bu asgari ücret masasını toplayarak görüşme yapması çağrısını yapıyoruz dedi.

 

“Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanmalı”

Hür-İş Sendikasının Asgari Ücret Tespit Komisyonunun toplanması için çağrı yaptığını verilen süreye Çalışma Bakanı Hasan Taçoy’un uymadığını, o yüzden sayın bakanı ilgili yasanın hükmüne uymaya davet ediyoruz diyen Bengihan, “seçim yasaklarında olabiliriz ancak, seçim yasaklarında asgari ücret tespit komisyonu toplanıp görüşemez diye bir madde yoktur. Seçim yasaklarını bahane etmeleri bir mazeret  veya gerekçe gösterilemez. Şu an özelde Çalışma Bakanı genelde ise hükümetin bu konuda samimiyeti yoktur” dedi.

 

“Asgari ücretin güncellemesi gerekli”

Bengihan, verilere göre asgari ücretliye hayat pahalılığı 2022 yılı içerisinde %41 oranında yansıyarak net 8 bin 600, brüt ise 9 bin 885 olacak şekilde bir güncelleme yapıldığını belirtti. Bunun bir maaş artışı olmadığını ve bunu kabul etmediğini dile getiren Bengihan, “yapılan sadece bir güncellemedir ve maaş artışı değildir” dedi. Bu sözlerini özetleyen Bengihan, “çünkü İşverenler de bazı akaryakıt ve temel tüketim maddeleri satan patronlar da fiyatları güncelliyoruz diyorlar, bizde asgari ücretin yeniden artan fiyatlara göre güncellemesi gerektiğini söylüyoruz” dedi.

 

“Asgari ücret bugün itibariyle 12 bin 95 Lira olarak düzenlenmeli”

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, 2022 yılı içerisinde asgari ücrete artış %41 verildi. 2022 yılı Ekim sonu itibariyle sendika olarak enflasyonu % 81.64 olarak açıkladıklarına dikkat çekti. Bengihan, Asgari ücretliye Enflasyondan %41’ini verdiler geriye kaldı %40.64. Yani bugün itibariyle asgari ücretliye %40.64 maaş güncellemesi yapmaları gerektiğini belirtti. Rakamsal olarak da 8 bin 600 Lira net alan asgari ücretliye %40.65’lik farkın hemen yansıtılması gerektiğini vurguladı. Bu güncelleme asgari ücretli bu enflasyon karşısında hayatta kalabilsin, alım gücünü koruyabilsin, daha fazla ekmek, daha fazla süt, daha fazla et alabilsin diye değil, bu kaybını yani ayda alabileceği ekmek sayını koruyabilsin, temel tüketim maddelerinin rakamını alabileceği rakamı korusun diyedir dedi. Bengihan, 8 bin 600 Liraya %40.64 güncelleme yapılması gerektiğini bunun karşılığının da 12 bin 95 olduğunu ve bununla ilgili hükümetin bir an önce güncelleme yapması gerektiğinin altını çizdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor