Asgari ücretli “Allaha emanet”

Asgari ücretli “Allaha emanet”

Hür-İş Genel Sekreteri Ali Yeltekin, aylardan beridir tüm ısrarlarına rağmen asgari ücret konusunda hükümetin herhangi bir adım atmadığını belirterek, bu durumu utanç verici olarak niteledi

Editor: Süperadmin
08 Ocak 2021 - 08:59
Reklam

Ali Yeltekin, şu anda gündemde olan pandemi nedeni ile Sağlık Bakanlığı’nın gündem olsa dahi yıllardır ülkemizde sağlığın olmadığını, sağlık sisteminin yetersiz olduğunu herkesin bildiğine dikkat çekti

 

Yeltekin, 4.900 Brüt asgari ücretle ilgili yazılarına 18 Eylül’den bu yana bürokrat veya parlamento üyelerinden cevap alamadıklarını bu yüzden de asgari ücret ile ilgili gelinen noktayı içler acısı olarak değerlendirdi

 

Yeltekin, “Ellerinde verileri yok ve ellerinde veri olmadan da hiçbir çalışma yapamazlar. Sırf maliyeyi kurtarmak için insanları açlığa, ölüme ve yoksulluğa terk eden bir kamu zihniyeti oluştu” dedi

 

Yeltekin, Sosyal Sigortalarda şu an 40 Bin emeklinin olduğunu belirterek, devletin kanun gücünde kararname yaparak işveren katkı payının %11’ini affettiğini, ancak ortaya çıkan miktarın devlet tarafından Sosyal Sigortalara ödenmediğini vurguladı

 

Esengül AYKAÇ

Hür-İş Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin Yeni Bakış Web TV’de katıldığı Günün Nabzı programında hem asgari ücret hem de Sosyal Sigortalar kurumunun son durumu ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yeltekin, asgari ücret konusunda şu anki hükümetin çeşitli manevralar yaparak bir öteleme çabası içerisinde olduğunu belirtirken, Sosyal Sigortalar Kurumunun ise hem pandemi nedeniyle azalan sigortalı sayısının hem de devletin işverenlere sağladığı % 11’lik avantajla ilgili ödemelerin Sigortalar Kurumuna ödenmemesi nedeniyle oldukça zor durumda olduğunu belirtti.

“Güzel günler için çalışmalar yapılsın”

2021 yılında emekçiler için temennilerde bulunan Hür-İş Federasyonu Genel Sekreteri Ali Yeltekin, “alın teri ile çalışan emekçilerin daha güzel günlere gitmesi en büyük temennimdir, umarım 2021 yılında tüm emekçiler hak ettikleri şekilde insanca ve alın terlerinin karşılığını alarak güzel bir yıl geçirirler” dedi. Ali Yeltekin, yetkililerin asgari ücretle geçinen insanların daha güzel günler geçirmeleri için çalışmalar yapmaları gerektiğini kaydetti.

“Rahatsız oldular”

Hür-İşçi Federasyonunun derslerine çok iyi çalıştığını söyleyen Yeltekin, geçmişten bu yana kadar ekonomik ve sosyal politikaları doğru yapan en önemli emek örgütlerinden birisi olduklarını belirtti. Ülkenin en büyük emek örgütü olduklarını ifade eden Yeltekin, asgari ücretle ilgili bütün çalışmalarını bitirdiklerini anımsattı. Yeltekin, çalışmalarını geçmiş hükümete yazılı olarak göndermelerine rağmen bir cevap alamadıklarını, yeni hükümette ise ilgili bakana çalışmalarını ilettiklerini ancak yeni bakanın Hür-İş Federasyonu tarafından savunulan görüşlerden rahatsız olduğu izlenimini gördüklerini de sözlerine ekledi.

“Sağlık sistemi yetersiz”

Yeni gelen bakanın Hür-İş Federasyonun yaptığı açıklamalarından neden rahatsız olduğunu açıklayan Yeltekin, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın en önemli Bakanlıklardan birisi olduğunu anımsatarak, doğrudan çalışma hayatını belirleyen en önemli bakanlık olduğunu savundu. Bütün sistemin Çalışma Bakanlığı üzerinden döndüğünü kaydeden Yeltekin, şu anda gündemde pandemi nedeni ile Sağlık Bakanlığı’nın ilk gündem olsa dahi yıllardır ülkemizde sağlığın olmadığını, sağlık sisteminin yetersiz olduğunu herkesin bildiğine dikkat çekti.

“Aynı çizgide gitmeye devam ediyorlar”

Özel sektörde çalışma hayatının ihmal edilerek bugünlere kadar geldiğine işaret eden Yeltekin, bugüne kadar hiçbir birikim ve düzenleme yapılmadan bugünlere kadar gelindiğini vurguladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakan Faiz Sucuoğlu’nun giderayak 18 Eylül’de Hür-İşçi Federasyonun yazılı müracaatı sonucunda asgari ücret tespit komisyonunu topladığını, burada ilgili taraflara önerilerini sunduklarını ve ayni önerileri yeni bakana da ilettiklerini vurguladı. Yeltekin, asgari ücret konusunda Hür-İş Federasyonu olarak yıllardan beridir bir çizgilerinin olduğunu ve bu çizgilerinden emekçiler aleyhinde olacak hiçbir karara imza koymayacaklarını de bilhassa vurguladı.

“İçler acısı”

Hür-İş Başkan Vekili Sayın Ahmet Serdaroğlu ile birlikte ilgili bakanlıkta yaptıkları toplantıda asgari ücretin Brüt 4.900 Türk Lirası olarak açıkladıklarını anımsatan Yeltekin, yapılan açıklama sonrasında kendilerine herhangi bir cevabın verilmediğini ve belirledikleri rakamdan asla geri dönüş yapmayacaklarının altını çizdi. Yeltekin, 3.810 Türk Lirasının ülkede açlık sınırı olduğu, bu rakamlar ortada iken sırf asgari ücret belirlensin diye asgari ücretliyi açlığa mahkum edecek herhangi bir karara imza koymayacaklarını belirtti. 4.900 Brüt asgari ücret kısmında Hür-İşçi Federasyonun 18 Eylül’den beri yazısına ne bir muhatap yazı ne de muhatap bir bürokrat veya parlamento üyesi bulamadıklarını ifade eden Yeltekin bu durumun KKTC için bir utanç kaynağı olduğunu söyledi.

“Ellerinde veri yok”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Aralık ayı enflasyonun açıklanması ile bu oranları yorumlayan Yeltekin, Aralık ayının enflasyonunun 0.40 civarında, 2020 yılında yıllık baz da ise 15.03 gerçekleştiğini ancak bu rakamların çok da gerçekçi olmadığını söyledi. İstatistik Kurumunun verileri ile birlikte veri yoksunu olduğundan söz eden Yeltekin, verilere göre ülkede % 10.1 işsizliğin olduğunu ancak ülkedeki işsizliğin çok daha yüksek olup açıklanan işsizlik rakamının gerçeklerle alakası olmadığını belirtti. Yeni Bakış Web TV’de açık çağrı yapan Yeltekin, “Ellerinde verileri yok ve ellerinde veri olmadan da hiçbir çalışma yapamazlar. Sırf maliyeyi kurtarmak için insanları açlığa, ölüme ve yoksulluğa terk eden bir kamu zihniyeti oluştu. 2020 yılı şubat ayında pandemi başlamadan önce Sosyal Sigortalarda aktif olarak 115 bin yatırımı yapılan çalışan vardı. Emekli sayısı ise 40 bin 50 elli kişi idi. Bu rakamlarda her 2.80 aktif çalışana bir emekli düşüyordu. Eylül ayına geldiğimiz zaman çalışan sayısı 75 bine düştü ve o günden bu yana daha da düşmeye devam ediyor. Örneğin 19 bin çalışanı olan Turizm sektöründe çalışan sayısı 3, 4 bine geriledi, yine eğitim sektöründe birçok kişi işsiz kaldı, birçok işyeri kapandı, birçoğu ayakta durabilmek için çalışan sayısın azalttı. Yine ülkede binlerce emekçi part-time çalışıyor ve bunlar da işsiz kategorisinde değerlendirilmesi gerekiyor. Ancak tüm bu şartlar açıkça herkes tarafından görülürken işsizlikle ilgili açıklanan rakamın %10,1 olması İstatistik Kurumunun nasıl veri yoksunu bir kurum olduğunu veya hükümet tarafından nasıl yönlendirilerek vatandaşlara yalan rakamlar verildiğini ortaya koyuyor dedi.

“Asıl tehlike budur”

Sigortalarda yaklaşık 40 bin emeklinin ödenebilmesi için Sosyal Sigortalar Dairesinin her ay 156 milyon TL ödemesi gerektiğinden bahseden Yeltekin, şu anda yetmiş bin kişinin aktif olarak çalıştığını ve buradan gelen gelirle emeklilerin maaşlarının ödenemediğini belirtti. Maaş ve ücret alamayan, iş yerinde kayıtlı olarak bulunan, sigorta, ihtiyat sandığı borcu olupta evine ekmek götüremeyen insanların miktarının ne kadar olduğunu sorgulayan Yeltekin, “Asıl tehlike budur” diyerek gelinen bu noktadan bu insanların oranının oldukça fazla oluşuna dikkat çekti. Yeltekin, ülkenin %75’inin kamunun dışında özel sektörde çalışan insanlar olduğunu ve özel sektörde çalışanların büyük kısmının maaşlarının şu anda açlık sınırı olan 3.810 Liranın kat ve kat altında olduğunu söyledi. Sosyal Sigortalarda şu an 40 Bin emeklinin olduğunu belirten Yeltekin, devletin kanun gücünde kararname yaparak işveren katkı payının %11’ini affederken emekçinin %9’luk ödemesini aldığını, ayrıca zaten zorda olan Sigortalar Kurumunu işverenlerin yatırması gerekirken affedilen %11’lik kısmın ödemediği için çok zor duruma soktuğunu da vurguladı.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Tekin
  2 hafta önce
  Asgari ücret en büyük yolsuzluktur... Asgari ücreti belirlemeyerek bu ücretle çalışanlardan çalınıyor. Hırsız hişveren tarafı ve işbirlikçi işçi tarafı ile mammacı bakan 7 aydır asgari ücretliden çalıyor.
 • mine
  2 hafta önce
  kimse asgari ücretliyi sallamıyor
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Alınan kararlar okullarda kaos yarattı”
“Alınan kararlar okullarda kaos yarattı”
"Dozerle gömdüler… Bu saatten sonra yere batsın memleketiniz!"