Atakan, sefer sayısının kısıtlama kararının kaldırılmasına...

Atakan, sefer sayısının kısıtlama kararının kaldırılmasına tepki gösterdi

Editor: YeniBakış Editör
22 Şubat 2021 - 23:42
Reklam


Halkın Partisi milletvekili ve Ulaştırma eski Bakanı Tolga Atakan sefer sayısının kısıtlama kararının kaldırılmasına sosyal medyada tepki gösterdi.

Atakan'ın sosyal medya paylaşımı şu şekilde; 
Ülkemize yapılan uçuşların sınırlandırılması kararı keyfiyetten değil, genel karantina kapasitemize bağlı imkansızlıklardan dolayı alınmıştı. Gelen her yolcunun o dönem 7 gün karantinada kalacağı bir yapıda günlük 2 uçuş ortalaması 400 kişinin 7 günde 2,800 kişilik bir kapasite ihtiyacını ortaya çıkarmıştı. Buna hastanede tutulması gerekmeyen pozitif vakalar, temaslılar ve az da olsa sınır kapılarından gelenler eklendiğinde ortaya 7-10 günlük bazda ciddi bir rakam çıkıyordu ve bu yapıya uygun merkezleri kimi zaman ucu ucuna bulabilmiştik.
Bugün hükümetin uygulanan uçuş sınırlamasını kaldırdığı bilgisi geldi. Elbette bu yönde bir iyileştirme yapılıp kısıtlamalar gevşetilebilir. Sorun burada değil.
Ancak bu soruların da cevaplanması elzem:
Karantina gün sayısının 10 güne hatta bazı bölgelere göre 14 güne çıktığı şu günlerde mevcut merkezlerimizin döngü kapasitelerinde bir artış mı yaşandı ?
Çok değil 3 ay önce bizim bulmakta zorlandığımız yeni merkezler mi açıldı ve genel kapasiteye dahil edildi ?
Özellikle mevcut merkezlerin koordinesi ve güvenliği konusunda dahi yeterli personel yokken artacak bu yeni kapasiteye göre ek personeller mi yaratıldı ?
Bir önceki hükümetin son döneminde detaylı çalışması yapılan ve yeni hükümete devredilen “elektronik bileklik” çalışması sessiz sedasız tamamlandı ve ev karantinası uygulamasına mı geçiliyor ?
“Güven” noktasında erozyonu gidermek adına hükümet edenlerin bu soruları cevaplandırmasının önemli olduğunu düşünüyorum.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mağusa Devlet Hastanesi'nde skandal!
Mağusa Devlet Hastanesi'nde skandal!
Karantina nerede?
Karantina nerede?