Ateşkes konusunda anlaştılar

Ateşkes konusunda anlaştılar

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile birlikte Moskova'da ortak basın açıklaması yaptı.Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanlarımızın ortak çağrısı sonucunda Libya tarafında ateşkes yapılması için Rusya tarafıyla çalıştık” dedi

Editor: Yeni Bakış Editör 2
14 Ocak 2020 - 10:00

TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Lavrov ile birlikte Moskova'da ortak basın açıklaması yaptı.Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, "Cumhurbaşkanlarımızın ortak çağrısı sonucunda Libya tarafında ateşkes yapılması için Rusya tarafıyla çalıştık. Çalışmalarla taslak metin ortaya çıkardık. 
Hafter tarafı bugün sabaha kadar süre istedi. " dedi.
Türkiye ile Rusya'nın Libya'daki kalıcı ateşkes konusunu görüşmek için düzenlediği toplantı Moskova'da yapıldı. 
Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın temsil ettiği toplantıya Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu katılıyor.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Devlet Konuk Evi'nde yapılan görüşmede, Libya'da barış ve istikrarı sağlama çabaları görüşülecek.
Libyalı tarafları Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac'ın ve Tobruk merkezli Halife Hafter'in de Moskova'da bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. Diplomatik kaynaklar, bir ateşkes anlaşmasının imzalanmasının muhtemel olduğunu bildirdi.Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 8 Ocak'ta, Libya'daki tüm taraflara ateşkes çağrısı yapmıştı.
Libya'da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile çatışan Hafter güçlerinin kabul etmesiyle ateşkes 12 Ocak'ta yürürlüğe girmiş, ancak her iki taraf da ateşkesin ihlal edildiği gerekçesiyle birbirlerini suçlamıştı.
Libya uzun bir dönemdir, BM'nin tanıdığı ülkenin kuzey batısındaki Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Tobruk merkezli General Halife Hafter'e bağlı gruplar arasındaki çatışmalara sahne oluyor. Libya'nın büyük oranda çöl olan güney kesimleri ise yerel aşiretlerin kontrolü altında bulunuyor.
BM tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne Türkiye, İtalya ve Katar destek verirken, Hafter'e bağlı güçler ise Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Suudi Arabistan, Fransa ve Rusya tarafından destekleniyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temiz siyaset bu mu HP?
Temiz siyaset bu mu HP?
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak