Avrupa Süper Ligi dağıldı

Avrupa Süper Ligi dağıldı

Editor: YeniBakış Editör
21 Nisan 2021 - 15:10 - Güncelleme: 21 Nisan 2021 - 15:20
Reklam

Avrupa Süper Ligi'nin ömrü sadece iki gün sürdü.

İngiltere'nin Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Tottenham, İtalya'nın Milan, Inter ve Juventus, İspanya'nın Atletico Madrid, Barcelona ve Real Madrid kulüplerinin bir pazar gecesi operasyonuyla kurdukları fakat taraflı tarafsız herkesten büyük tepki toplayan Avrupa Süper Ligi projesi, kulüplerin gelen eleştiriler sonrasında organizasyondan çekilmeleriyle birlikte çöktü.


Önce İngilizler çekildi

Premier Lig'de 'Büyük Altılı' olarak bilinen Liverpool, Manchester United, Arsenal, Manchester City, Chelsea ve Tottenham, salı gecesi peş peşe açıklamalar yaparak projede yer almayacaklarını duyurdular.

Kulüpler resmi internet siteleri aracılığıyla gece boyunca çekilme kararlarını duyururken, sadece Arsenal'in özür dilemesi dikkat çekti. Topçular'ın açıklamasında "Sizleri ve daha geniş futbol topluluğunu dinlememizin bir sonucu olarak Avrupa Süper Ligi'nden çekiliyoruz. Hata yaptık ve bunun için özür dileriz." ifadesi kullanıldı.

İngiliz ekiplerinin ardından turnuvadan resmen çekildiğini ilan eden diğer takım Atletico Madrid oldu. Atletico'yu Serie A ekipleri Inter, Milan ve Juventus takip etti.

Barcelona ve Real Madrid'in de gün içerisinde benzer açıklamalar yayımlaması bekleniyor. 


Pes ettiler

Ömrü kısa olan organizasyondan yapılan basın açıklamasına göre, Avrupa Süper Ligi projesi "yeniden şekillendirilecek."

Açıklamada şu ifadeler yer alıyor: 

"Avrupa Süper Ligi, Avrupa futbolundaki mevcut statükonun değişmesi gerektiğine inanmaktadır. Yeni bir Avrupa turnuvası teklif ediyoruz çünkü mevcut sistem çalışmıyor. Teklifimizin amacı oyunu geliştirmenin yanı sıra futbol piramidi için gerekli kaynağı ve stabiliteyi üretmek, aynı zamanda pandemi nedeniyle tüm futbol dünyası tarafından yaşanan finansal sıkıntıların aşılmasına yardımcı olmak, bunu yaparken de futbolun tüm paydaşlarına yapılan dayanışma ödemelerini ciddi şekilde genişletmek.

İngiliz kulüplerinin ayrılık açıklamalarına rağmen, ki üzerlerindeki baskı nedeniyle bu kararı almak zorunda kaldılar, teklifimizin Avrupa kanunlarıyla ve regülasyonlarıyla tamamen uyumlu olduğuna inanıyoruz ki bugün Super League kulüplerini üçüncü partilerin aksiyonlarından koruyan mahkeme kararı da bunu gösterdi.

Mevcut koşullar ele alındığında, projeyi yeniden şekillendirmek için gereken adımları tekrar ele alacağız. Aklımızda her daim taraftarlara mümkün olan en iyi deneyimi sunmak ve bunu yaparken de tüm futbol topluluğuna yapılan dayanışma ödemelerini genişletmek olacak."


Son durum ne?

Not: Tablo, 21 Nisan Çarşamba TSİ 14:45 itibarıyla, resmi açıklamalar veri alındığında ortaya çıkan son durumu göstermektedir.

AVRUPA SÜPER LİGİ - Hangi takımlar çekildi?

Liverpool

Resmen çekildi

Manchester United

Resmen çekildi

Arsenal

Resmen çekildi

Chelsea

Resmen çekildi

Tottenham

Resmen çekildi

Manchester City

Resmen çekildi

Juventus

Resmen çekildi

Milan

Resmen çekildi

Inter

Resmen çekildi

Real Madrid

Henüz çekilmedi

 Barcelona

Henüz çekilmedi

 Atletico Madrid

Resmen çekildi

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Sucuoğlu yalan söylüyor"
Gazzık gibi zam!
Gazzık gibi zam!