Bakanlar topu birbirine atıyor

Bakanlar topu birbirine atıyor

Editor: Süperadmin
03 Eylül 2020 - 11:58 - Güncelleme: 04 Eylül 2020 - 04:19

Sağlık Bakanı topu Eğitim Bakanı’na, Başbakan ise Sağlık Bakanı’na atıyor. Bakanlar Kurulu’nda aldıkları kararlarla  ilgili kamuoyunu aydınlatıcı bilgi vermekten kaçınan bakanlar son günlerde özellikle  Bakanlar Kurulu toplantıları sonrasında açıklama yapmazken, bilgi almak için kendilerine ulaşan basın mensuplarına ise bilgi vermekten kaçınıyor. Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar konusunda  yazılı açıklama yapmayan, bilgi almak isteyen basın çalışanlarına ve kamuoyuna alınan kararların detayları hakkında aydınlatıcı bilgi vermeyen bakanların, kendi içlerinde ortak bir paydada buluşmadıklarını akıllara getiriyor

 

Yeni Bakış

Sağlık Bakanı topu Eğitim Bakanına, Başbakan ise Sağlık Bakanına atıyor. Bakanlar Kurulu’nda aldıkları kararlarla  ilgili kamuoyunu aydınlatıcı bilgi vermekten kaçınan bakanlar son günlerde özellikle  Bakanlar Kurulu toplantıları sonrasında açıklama yapmazken, bilgi almak için kendilerine ulaşan basın mensuplarına ise bilgi vermekten kaçınıyor. Özellikle önceki gün Bakanlar Kurulu toplantısında ana okul, ilkokul birinci ve ikinci sınıfların yüz yüze eğitime 7 Eylül’de başlayacak olmasını sosyal medyadan öğrenen veliler ve öğretmenler Bakanlar Kurulu’nun neden alınan kararları basın toplantısıyla duyurmadığını soruyor. Hükümet tarafından alınan bir karar sonrasında her bakan farklı yerlerde açıklama yapmayı tercih ederken, basın mensupları ise ortaya atılan bilginin doğruluğunu teyit etmek için tek tek bakanları aramak durumunda kalıyor. Alınan önemli kararların tek bir yerden bildirilmesi herkes açısından daha sağlıklı olacaktır. En azından bilgi kirliliğinin önüne daha kolay geçilecektir.

“Halk tek bir ağızdan doğru bilgi bekliyor”

Yeni Bakış,  covid 19 çıkan bir hastanın temaslısının Başbakanlık’ta çalışan bir personel olduğu yönünde çıkan haberi doğrulatmak için Başbakan Tatar’a ulaşmasına rağmen Tatar topu Sağlık Bakanına atarak, “bu soruyu Sağlık Bakanına soracaksınız” dedi. Sağlık Bakanı Ali Pilli’ye ulaşan Yeni Bakış muhabiri, hem bu soruyu sormak hem de sağlık bakanlığının okullarda alınan  tedbirlerin yeterliliği konusunda görüş almak  istese de Bakan Pilli’nin de yanıtı topu başka bir bakana atmak oldu. Pilli, “bu soruları Eğitim Bakanına sorun” dedi. Kamuoyunu aydınlatmak adına bilgi almak istediğimiz bakanlar açıklama yapmaktan kaçınırken, topu birbirlerine atarak günü geçiştirmeye çalışıyor. Okulların açılmasına sayılı günler kala veliler ise çocuklarını nasıl, hangi tedbirler ışığında okula göndereceğini bilmiyor.

Bakanlar arasında karar anlaşmazlığı mı var?

Bakanlar Kurulu’nda alınan kararlar konusunda yazılı açıklama yapmayan, bilgi almak isteyen basın çalışanlarına ve kamuoyuna alınan kararların detayları hakkında aydınlatıcı bilgi vermeyen bakanların, kendi içlerinde ortak bir paydada buluşmadıklarını akıllara getiriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Federasyon" Türk tarafinin tezidir
Tavan başlarına yıkılıyor
Tavan başlarına yıkılıyor