“Bakanlık tek bir firma ile anlaştı”

“Bakanlık tek bir firma ile anlaştı”

Birleşik Taksiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Murat Karalar, Larnaka Havalimanı’ndan aldıkları yolcuları karantina oteline götüremediklerini, sınır kapısını geçtiklerinde yolcuları karantina otelinin yönlendirdiği aracın aldığını belirterek, “hava alanından aldığımız yolcuyu neden otele kadar biz taşıyamıyoruz? Bizi bitirdiler, onların da bitmesine çok az kaldı. Taksiciler olarak cevabımızı 11 Ekim’de sandıkta vereceğiz” diye konuştu

Editor: Süperadmin
28 Eylül 2020 - 11:57

Birleşik Taksiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Murat Karalar, Mart ayından beri pandemi süreci içerisinde karantinaya gidecek olan kişilerin pandemi otellerine götürülmesi yönünde Bakanlığın  tek bir firma  ile anlaşıldığını  belirterek, taksi sektörüne düşecek olan payın önünün kesildiğini kaydetti.

Hala daha sıkıntılarının devam ettiğini söyleyen Karalar, kendi misafirlerini Larnaka Havalimanı’ndan aldıklarını, ancak pandemi oteline kadar kendilerinin götüremediğini, Bakanlığın direktifi ile karantina otelinin anlaşmış olduğu araçların sınır kapısından alıp götürdüğünü kaydetti.

Ulaştırma ve Maliye Bakanlığı’nın sürekli birbirlerini suçladıklarını anlatan Karalar, taşımacılık ayağının Ulaştırma Bakanlığı olduğunu ve kararı Ulaştırma Bakanlığı’nın vermesi gerektiğini, buna rağmen Maliye Bakanlığı’nın da fiyat listesi çıkardığını vurguladı.

 

Esengül AYKAÇ

Birleşik Taksiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Murat Karalar, Mart ayından beri pandemi süreci içerisinde karantinaya gidecek olan kişilerin pandemi otellerine götürülmesi yönünde tek bir firma ile anlaşıldığını  belirterek, taksi sektörüne düşecek olan payın önünün kesildiğini kaydetti.

“Sıkıntılarımız devam ediyor”

Pandemi sürecinde taksi sektöründe olan ilgili kişilere bilginin neden verilmediğini sorgulayan Murat Karalar, “Böyle bir taşımacılık olacak ve sizin de görüşlerinizi alalım, sizden de bir fiyat listesi çıkaralım, resmi olsun ve haksızlık olmasın denilmedi” dedi. Hala daha sıkıntılarının devam ettiğini söyleyen Karalar, kendi misafirlerini Larnaka Havalimanı’ndan aldıklarını, ancak pandemi oteline kadar kendilerinin götüremediğini, Bakanlığın karantina otelinin anlaşmış olduğu araçların götürmesi yönünde bir anlaşma yapıldığını kaydetti.

“Ben kendi yolcumu neden pandemi merkezine götüremiyorum”

Karalar, “Larnaka’dan Bergama kapısına kadar, Metehan kapısına kadar yolcumu sağlıklı bir şekilde götürdüm. KKTC sınırlarında pandemi misafirimizi kötü bir şekilde götüreceğiz algısı oluşturuyorlar. Bizim tepki koyduğumuz nokta burasıdır. Ben kendi misafirimi neden aşağıya indireyim. Ben kendi yolcumu kapıda indirdiğim zaman x bir arabaya pandemi aracı diye bindirip götürdüğünüzde ayrı bir para ödenecek ve bu para yine vatandaşın cebinden çıkacak ama rantlı bir şekilde Maliye Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan çıkacak” şeklinde konuştu.

“Her koşulda sektörleri kapatıyorlar”

1 Ekim’de evlere kadar götürülüp karantina sisteminin evde olacağına dair bir duyum aldıklarını söyleyen Karalar, her koşulda sektörleri kapatmayı çok iyi bildiklerini ve ulaşım sektöründe ne kadar sıkıntı yaşandığını hiç düşünülmeden sağlıksızca kararlar alındığını vurguladı. 11 Ekim’de yapılan yanlışa sandıkta tepkilerini ortaya koyacaklarını belirten Karalar, alınana kararlar doğrultusunda resmiyette bir belge olmadığı müddetçe kimseye inanmadığını ifade etti.

“Sağlık adına alınan kararlar sağlıksızdır”

Pandemi sürecinde gelecek olan misafirlerin taksiye düşecek olan payını taksicinin alacağını anlatan Karalar, ilgili pandemi hastanesi ve irtibat numaralarının kendilerine verilmesi gerektiğine değindi. Sektöre yapılanların unutulmayacağını kaydeden Karalar, “Cosinoları, otelleri, yüksek öğretimi  kapatıyorlar bunlara bağlı olarak bizim taşımacılık ayağımız otomatikman çöküyor ama gece kulüpleri, bet ofisleri hala daha açık” dedi. Sektörleri sürekli açıp kapatarak bizleri bitiriyorlar diyen Karalar, bitmelerine çok az kaldığını ve cevap olarak da 11 Ekim de cevabının verileceğine işaret etti.

“Suçu birbirlerine atıyorlar”

Ulaştırma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı’nın sürekli birbirlerini suçladıklarını anlatan Karalar, taşımacılık ayağının Ulaştırma Bakanlığı olduğunu ve kararı yine Ulaştırma Bakanlığı’nın vermesi gerektiğini söyleyerek Maliye Bakanlığı’nın da fiyat listesi çıkardığını vurguladı. Ansızın sosyal medyada pandemi seferlerinin listesini gördüklerini belirten Karalar, pandemi de taşımacılığın olduğundan habersiz olduklarını anlattı. Pandemi süresinde insanların kendilerine kolaylıkla ulaşabilmeleri adına Ulaştırma Bakanlığı’ndan çalışıyor gösterildiklerini ifade eden Karalar, pandemi dönemindeki otobüs seferlerinin haberinin kendilerine de verilmesi gerektiğini savundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Resmi gazetede yayımlanmaması hukuka aykırı”
“Resmi gazetede yayımlanmaması hukuka aykırı”
Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlanıyor
Türkiye Cumhuriyeti’nin 97. Kuruluş Yıl Dönümü Kutlanıyor