“BARDAK DOLDU TEPKİMİZ SERT OLACAK”

“BARDAK DOLDU TEPKİMİZ SERT OLACAK”

Editor: YeniBakış Editör
11 Eylül 2021 - 09:29
Reklam

Bengihan, vermiş oldukları mücadelenin ilkesel olduğunu belirterek, açlık sınırını her ay düzenli olarak açıkladıklarını belirterek, hala asgari ücretin aynı yerde saydığını kaydetti

 

“Asgari ücret artmaması durumunda eylemlerimiz devam edecek. Ve hayatı durduracağız. Özel sektör huzursuzluk yaşarken biz kamu çalışanları rahat edemeyiz. Omuz omuza dayanışma ile mücadele etmeliyiz. Özel sektör ile kamu çalışanları kutuplara ayrıştırılıyor. Bunu yaparak kendi servetlerini bizim sömürülmemizden elde ediyorlar. Özel sektörün kötü durumda olmasının nedeni kamu çalışanları değildir.”

 

Bengihan, sistemden beslenenler sistemi kuranları seçim zamanı desteklediğini belirterek, tepkinin buna olduğunu söyledi. Bengihan, “özel sektör ve asgari ücreti uçurumdan yuvarlanacak noktaya geldi. Bu ülkenin esas çoğunluğu, 100 bine yakın özel sektör çalışanı var. Kimse artık ülkedeki yolsuzlukları şaibeleri duymak istemiyor” dedi

 

 Yeni Bakış

 Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, özel sektör çalışanlarının çok zor durumda olduklarının sendika olarak farkında olduklarını belirterek, bu sıkıntıların bir an önce bitmesi adına bir görev üstlendiklerini söyledi. Bengihan, vermiş oldukları mücadelenin ilkesel olduğunu belirterek, açlık sınırını her ay düzenli olarak açıkladıklarını belirterek, hala asgari ücretin aynı yerde saydığını kaydetti. Bengihan, “bugün ülkede devleti yönetmeye talip olan üçlü hükümete sesimizi duyurmaya çalışıyoruz” diyerek, son günlerde yapılan zamların da haksızlık olduğunu ve halk düşmanlığı olarak algılanması gerektiğini söylediklerini belirtti. “Fakirleşmeye rağmen hükümet edenler zam yapmaya devam ediyorsa burada bir sıkıntı var” diyen Bengihan, burada ortaya koyulan siyasetin sadece kendi yandaşlarını beslemekten öteye gidemediğini kaydetti. Bengihan, muhalefet ve sivil toplum örgütlerinin de halka yapılanlara artık dur demesi gerektiğini ifade ederek, birlikte mücadeleye çağırdı.

 

“Hayatı durduracağız”

Bengihan, şöyle devam etti, “Asgari ücret artmaması durumunda eylemlerimiz devam edecek. Ve hayatı durduracağız. Özel sektör huzursuzluk yaşarken biz kamu çalışanları rahat edemeyiz. Omuz omuza dayanışma ile mücadele etmeliyiz. Özel sektör ile kamu çalışanları kutuplara ayrıştırılıyor. Bunu yaparak kendi servetlerini bizim sömürülmemizden elde ediyorlar. Özel sektörün kötü durumda olmasının nedeni kamu çalışanları değildir. Kamunun özelin ne maaşında gözü var ne de başka bir şeyde. Şimdi ise yerel gücü üçüncü ülke ülkelerinden gelenlerle terbiye etmeye çalışıyorlar. Ölümü gösterip sıkmaya razı olun diyorlar. Sermayenin önceliği emeği sömürebildiği kadar sömürmek oldu. Daha çok çalıştırarak iş verenin sermayesini büyütmeye çalışıyorlar. Bizim isyanımız bunadır. Hükümet edenler bu sisteme çanak tutuyorlar.”

 

“Belirlenmesi gereken rakam 5 bin 46 Türk Lira”

Bengihan, sistemden beslenenler sistemi kuranları seçim zamanı desteklediğini belirterek, tepkinin buna olduğunu söyledi. Bengihan, asgari ücret tespit komisyonunda bulunan işçi temsilcisi ile işveren temsilcisinin sigorta prim desteği konusunda şartlı anlaştığını ifade ederek, burada talep edilen rakamın brüt 4 bin 970 Türk Lirası, 4 bin 323 Türk Lirası ise net olduğunu kaydetti. Bengihan, ancak Çalışma Bakanlığı Müsteşarının bu kararı bakanlar kuruluna göndermeyeceğini söylediğini belirterek, hükümetin teklifinin yüzde 11 bir artış olduğunu söylediğini kaydetti. Bengihan, işçi temsilci ile iş veren temsilcinin talep ettiğinin ise yüzde 12, 95 olduğunu söyledi. Asgari ücretin açlık sınırı üzerinde talep edildiğini ve bunun mantıklı olduğunu belirten Bengihan, ancak hükümetin bu yöndeki anlaşmayı kabul etmediğini söyledi. Güven Bengihan, Ağustos ayı açlık sınırının 4 bin 466 lira olarak açıklandığına dikkat çekerek, bir önceki aydan daha yüksek bir rakamın ortaya çıktığını belirtti. Bengihan, şimdi bu durumda açlık sınırı rakamı dikkate alındığında belirlenmesi gereken rakamın 5 bin 46 Türk Lirası olduğunu kaydetti.

 

“Anayasal hak”

Güven Bengihan, hayat pahalılığı ödeneğini asgari ücretlinin de alabileceği yönünde yasal çalışmaların başlatılması gerektiğini belirterek, bunun bir anayasal hak olduğunu söyledi. Bengihan, bu hakkın sadece kamu çalışanlarına ve emeklilere verilmesinin özel sektörle kamuyu birbirine kırdıtmanın en önemli göstergesi olduğunu söyledi. Bengihan, hayat pahalılığının devletin belli başlı yasalarında alım gücünün korunması yönünde bir artış olduğunu belirterek, bazı kesimlerin bunu maaş artışı gibi göstermeye çalıştığını söyledi.

 

“Özel sektör ve asgari ücreti uçurumdan yuvarlanacak noktaya geldi”

Bengihan, toplumun alım gücünün her geçen gün gerilemesinden kaynaklı isyan eder noktaya geldiğini ve hükümetin de vurdumduymaz davrandığını belirterek, “özel sektör ve asgari ücreti uçurumdan yuvarlanacak noktaya geldi. Bu ülkenin esas çoğunluğu, 100 bine yakın özel sektör çalışanı var. Kimse artık ülkedeki yolsuzlukları şaibeleri duymak istemiyor. Biz ekmek bulamıyoruz, bize ne elektrik kurumundan ya da başka bir kurumdan diyor. Her geçen gün zam. Ekmeği bile ucuzlatamadılar. Bu halk düşmanlığıdır. Bu vurdum duymazlığıdır. Geleceğimiz çalınıyor. Kurultay dertleri bizi gerdi” diye konuştu.

 

“A sosyal çocuklar yetişiyor”

Bengihan, sağlıkla birlikte ekonominin de paralel gittiğini belirterek, “şapkayı çıkarıp önümüze koyacağız ve tedbirimizi alarak fedakarlık yaparak bu ülkede okulları da açacaklar. Eksiklik varsa ben eylem yapmaya hazırım. Çocuklar evde. A sosyal çocuklar yetişiyor. Bizim düşüncemiz okulların güvenli bir şekilde sağlıklı bir şekilde açılmasıdır” diye konuştu.

 

“Bu adaletsiz zihniyete karşı mücadelemiz sert olacak”

Güven Bengihan, asgari ücretlinin çektiğini gördüklerini belirterek, “gerçekten ateş düştüğü yeri yakar. Bu nedenle bir an önce asgari ücret belirlenmeli, zam da artık olmamalı. Zamlar konusunda da eyleme gideceğimizi buradan belirtmek isterim. Tepkimiz çok sert olacak. Bu adaletsiz zihniyete karşı mücadelemiz sert olacak. Muhalefet de artık silkinsin ve kendine gelsin. Muhalefetin bu ülkede artık muhalefet siyasi partilerin lokomotif olması gerekir. Böyle bir hükümeti 25 kere istifaya çağırması gerekirdi ama sözde değil. Ortaya koydukları eylemlerle bunu yapmaları gerekirdi” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Figen Karahan yaşamını yitirdi
Figen Karahan yaşamını yitirdi
PINARDAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ
PINARDAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ