Mülteciler otele yerleştirildi

Mülteciler otele yerleştirildi

Taşlıca-Boltaşlı köyleri arasında sahilde önceki gün tespit edilen 69 çocuk, 30 kadın ve 76 erkekten oluşan Suriye uyruklu 175 mülteci dün akşam saatlerinde otele ve ambara yerleştirildi

Editor: Yeni Bakış Web Editör 2
23 Mart 2020 - 03:20

Gamze PİR BAYKUR


Taşlıca-Boltaşlı köyleri arasında sahilde önceki gün sabaha karşı tespit edilen 69 çocuk, 30 kadın ve 76 erkekten oluşan Suriye uyruklu 175 mülteci dün akşam saatlerinde otele ve ambara yerleştirildi. Önceki gün sabaha karşı içerisinde bulundukları teknenin kıyıya 10 metre kala yan yatmasıyla birlikte sahile çıkan ve İskele Polis Müdürlüğü ekipleri tarafından saat 03:30’da tespit edilen 175 mülteci, İskele Dr. Fazıl Küçük Spor Salonuna yerleştirilmişti. İlk geceyi spor salonunda geçiren 69 çocuk, 30 kadın ve 70 erkek mülteci dün akşam yerleştirildikleri spor salonundan tahliye edildi. Çocuk ve kadın mülteciler İskele’de faaliyet gösteren bir otele yerleştirilirken, erkek mülteciler ise bir inşaat şirketinin lojman olarak kullanılan ambarına yerleştirildi.


İçişleri Bakanı, mültecileri ziyaret etti

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, dün öğlen saatlerinde İskele Dr. Fazıl Küçük Spor Salonuna giderek mültecileri ziyaret etti. Bakan Baybars, mültecileri ziyaretinin ardından açıklama yaptı. Bakan Baybars, sorunların çözümü, daha sağlıklı koşulların yaratılması için neler yapıldığını mültecilere aktardıklarını belirterek, mültecilerin hem kendi sağlık ve güvenlikleri hem de kamu sağlığı ve güvenliği için daha uygun barınaklara yerleştirilmeleri kararının alındığını kaydetti. Bakan Baybars, “İskele Kaymakamı Mustafa Ürüncüoğlu, İskele Belediye Başkanı Hasan Sadıkoğlu, Yenierenköy Belediye Başkanı Emrah Yeşilırmak, İskele Polis Müdürü Gökay Karagil ve Sivil Savunma Teşkilatı İskele Bölge Müdürü Varol Kalkaner ile yapılan durum değerlendirmesi sonrasında, mültecileri ziyaret ederek sorunlar dinlenmiş, yapılan çalışmalar hakkında kendilerine açıklama yapılmıştır” dedi. 


“Sağlıklı barınabilecekleri konutlara ve barınaklara yerleştirilecekler”

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, yaptığı açıklamanın devamında imkanlar çerçevesinde, içinden geçtiğimiz bu olağan dışı dönemde hem insanlık adına hem de Uluslararası Mülteci Hakları çerçevesinde sorumlulukla hareket edildiğini kaydetti. Çocuklar, kadınlar ve ailelerden oluşan grupların hızlıca daha güvenli ve sağlıklı barınaklara taşınmasına öncelik verilmesi yönünde karar alındığını belirten Bakan Baybars, ilk olarak çocuklu, hamile kadınlardan oluşan yaklaşık 22 ailenin daha güvenli ve daha sağlıklı barınabilecekleri konutlara yerleştirileceğini, yaklaşık 110 kişilik aile grubunun dışında kalan erkeklerin oluşturduğu mülteci grubunun ise spor salonundan alınarak daha güvenli ve sağlıklı barınaklara yerleştirileceğini açıkladı. Bakan Baybars, “Kaymakamlığımız, İskele ve Erenköy Belediyelerimiz, Polisimiz, Sivil Savunma Teşkilatımız, Sağlık Çalışanlarımız ve İş insanlarımızın iş birliğiyle mültecilerin, iaşe ve barınma gibi sorunları ortadan kalkmış, yapılan çalışmalarda kamu sağlığı ve güvenliği ön planda tutulmuştur” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Baybars’tan kesinti açıklaması
Baybars’tan kesinti açıklaması