Berlin’den federasyona bağlılık çıktı

Berlin’den federasyona bağlılık çıktı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün akşam Almanya’nın Başkenti Berlin’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasidis’le 3’lü bir görüşme gerçekleştirdi

Editor: Yeni Bakış Editör 2
26 Kasım 2019 - 07:50

BM Genel Sekreteri Guterres 3’lü görüşme öncesi her iki liderle ayrı ayrı görüştü. Ardından ise 20.30’da Guterres ve liderler yemekte bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres bir açıklama yaptı

Guterres: Bu akşam (Dün) Kıbrıslı Rum lider Sayın Nikos Anastasiades ve Kıbrıslı Türk lider Sayın Mustafa Akıncı ile Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması yönündeki çabalara ilişkin durum değerlendirmesi yapmak amacıyla gayri resmi bir görüşme gerçekleştirdim. Odaklanmış ve samimi bir görüşme oldu

“Her iki lider girişimimi memnuniyetle karşılayarak, iki kesimli, iki toplumlu ve BM Güvenlik Konseyi’nin 716 (1991) sayılı kararının 4. operatif paragrafı dahil olmak üzere tüm ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında tanımlandığı şekliyle siyasi eşitliğe sahip bir federasyona dayalı çözüme ulaşmadaki bağlılık ve kararlılıklarını bana yeniden teyit ettiler”

“Kıbrıslı Rum lider ve Kıbrıslı Türk lider, 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Açıklama, geçmiş yakınlaşmalar ve kapsamlı çözüm yolunu açacak bir stratejik anlaşmaya varılabilmesini sağlamak için 30 Haziran 2017’de sunduğum altı maddelik çerçeveye olan bağlılıklarını teyit ettiler”

“Bu bağlamda, Kıbrıslı Türk lider ve Kıbrıslı Rum lider ve Garantör güçler ile uygun bir aşamada gayri resmi 5+BM bir görüşme yapma olasılığı üzerinde çalışmayı taahhüt ettim. Bu defaki sürecin farklı olması gerektiği kabul edilmiştir”

 

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün akşam Almanya’nın Başkenti Berlin’de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasidis’le 3’lü bir görüşme gerçekleştirdi. 
Guterres 3’lü görüşme öncesi her iki liderle ayrı ayrı görüştü. Ardından ise 20.30’da Guterres ve liderler yemekte bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşmenin ardından BM Genel Sekreteri Antonio Guterres bir açıklama yaptı. Genel Sekreter’in açıklaması şöyle: “Bu akşam( Dün) Kıbrıslı Rum lider Sayın Nikos Anastasiades ve Kıbrıslı Türk lider Sayın Mustafa Akıncı ile Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözüm bulunması yönündeki çabalara ilişkin durum değerlendirmesi yapmak amacıyla gayri resmi bir görüşme gerçekleştirdim. Odaklanmış ve samimi bir görüşme oldu.

“Liderler federasyona dayalı çözüme ulaaşmada bağlılık ve kararlılıklarını beyan ettiler”
Her iki lider girişimimi memnuniyetle karşılayarak, iki kesimli, iki toplumlu ve BM Güvenlik Konseyi’nin 716 (1991) sayılı kararının 4. operatif paragrafı dahil olmak üzere tüm ilgili Güvenlik Konseyi kararlarında tanımlandığı şekliyle siyasi eşitliğe sahip bir federasyona dayalı çözüme ulaşmadaki bağlılık ve kararlılıklarını bana yeniden teyit ettiler. 
Kıbrıslı Türk lider ve Kıbrıslı Rum lider, aciliyet duygusu ile hareket ederek, Kıbrıs sorununa öngörülebilir bir gelecekte kapsamlı ve kalıcı bir çözüm bulunmasının her iki toplumun esenliği açısından büyük önemi haiz olduğu ve statükonun sürdürülebilir olmadığı konusunda mutabık kaldılar. 
Kıbrıslı Rum lider ve Kıbrıslı Türk lider, 11 Şubat 2014 tarihli Ortak Açıklama, geçmiş yakınlaşmalar ve kapsamlı çözüm yolunu açacak bir stratejik anlaşmaya varılabilmesini sağlamak için 30 Haziran 2017’de sunduğum altı maddelik çerçeveye olan bağlılıklarını teyit ettiler. Bu görüşmeler ışığında, aşamalandırılmış, anlamlı ve sonuç odaklı olacak müzakerelere uzlaşılmış bir başlangıç noktası teşkil edecek referans şartlarına mümkün olan en erken fırsatta ulaşmak için çaba ortaya koymayı kararlaştırdım. Bu bağlamda, Kıbrıslı Türk lider ve Kıbrıslı Rum lider ve Garantör güçler ile uygun bir aşamada gayri resmi 5+BM bir görüşme yapma olasılığı üzerinde çalışmayı taahhüt ettim. Bu defaki sürecin farklı olması gerektiği kabul edilmiştir. Bu görüşmenin gerçekleştirilmesindeki desteğinden dolayı Almanya Federal Cumhuriyeti hükümetine teşekkürlerimi iletmek isterim.”

Akıncı: Rayından çıkan treni Berlin’de rayına oturttuk
Bu arada, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı da görüşme sonrası düzenlediği basın toplantısında görüşmeden memnun ayrıldıklarını belirtti. Akıncı, “Rayından çıkan treni Berlin’de rayına oturttuk” dedi. 
Cumhurbaşkanı Akıncı,  görüşmede Ada’da bir çözüm formülünün Fedarasyon olduğunun bir kez daha teyit edildiğine dikkat çekerek, iki toplumun da tüm kesimleriyle bu yönde daha yoğun bir çalışma yürütmesi gerektiğine vurgu yaptı.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Unutkanlığımızın  kurbanıyız!”
“Unutkanlığımızın kurbanıyız!”
Yollar su altında kaldı
Yollar su altında kaldı