Bıçak kemiğe dayandı

Bıçak kemiğe dayandı

KTİMB Başkanı Cafer Gürcafer inşaat sektörünün problemlerini, İmar Palnı ile ilgili yaşananları ve Salı gün yapacakları eylemi Yeni Bakış’a değerlendirdi

Editor: Süperadmin
26 Temmuz 2020 - 12:00

Gürcafer, İmar Planı’nın yürürlüğe girmemesindeki UBP-HP çatışmasının göstermelik olduğunu belirterek, “Anlaşmazlık varsa nasıl jet hızıyla bu karar Resmi Gazete’de yayımlandı? Bakanlar Kurulu daha toplantıda iken diğer taraftan Resmi Gazete’de bu karar yayımlandı. Bu nasıl olur?

Gürcafer, tek sorunlarının yalnızca emirname olmadığını söyleyerek, “Devletten alacaklarımız da hala bekliyor, bu konu ile ilgili net bir açıklama yok, kısacası bir belirsizliktir gidiyor. Ancak devletten alacağı olan birçok firma artık batma noktasına gelmiştir”

Gürcafer, “Artık Bıçağın kemiğe dayandığı noktadayız” dedi ve “Bu devlete bir kuruş para ödemeyeceğiz. Üstelik tek sorunumuz da İmar Planı değil, yıllardır süregelen ve çözüm bulmayan sıkıntılarımız var, tümü için artık ne gerekiyorsa yapacağız.”

Gürcafer, “İşin en başından beri imar planını savunuyorduk, sadece bunu değil, tüm ülkenin imar planlarını hükümet önceliğine almalı. Çünkü bu ülke geleceğinin planlanmasıyla bağlantılıdır ve plan olmayan her konuda günün sonunda sorunlar ve başarısızlık kaçınılmazdır”

Şükrü Irkım

KTİMB Başkanı Cafer Gürcaferpandemi ile başlayıp devam eden süreçte inşaat sektörünün çok büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını ancak tüm iyi niyetlerine ve uzun süre beklemelerine rağmen hiçbir adım atılmadığına dikkat çekerek, belirsizliğin sektörü bitirme noktasına getirdiğini savundu.

Kıbrıs Türk İnşaat Müteahhitleri Birliği Başkanı Cafer Gürcafer, ”Yapılacak olan eylemi 1 hafta ertelememizin sebebi birtakım iyileşmelerin ve düzenlemelerin olacağı yönündeydi fakat gördük ki yine hiçbirşey yapılmadı”dedi. Gürcafer bu şartlarda eylemin kaçınılmaz olduğunu belirtti ve Salı günü çok ses getirecek eylemler yapacaklarını da sözlerine ekledi.

“Hükümet çözüm üretmekten aciz bir durumdadır”

Gürcafer, Hükümetin iki ortağı olan UBP ve HP partileri bizim nazarımızda bir bütündürler ve çözüm üretmek için vardırlar. Fakat bu hükümet şuan çözüm üretmekten aciz bir duruma geldi ve bırakın çözüm üretmeyi yaralara merhem olacak adımları bile atmaktan korkuyorlar”diye konuştu. Gürcafer, İmar Planı’nın yürürlüğe girmemesindeki UBP-HP çatışmasının göstermelik olduğunu belirterek, “Anlaşmazlık varsa nasıl jet hızıyla bu karar Resmi Gazete’de yayımlandı? Bakanlar Kurulu daha toplantıda iken diğer taraftan Resmi Gazete’debu karar yayımlandı. Bu nasıl olur? . Bizce tüm bu yapılanlar göstermelik ve tamamen zaman kazanmaya yönelik adımlardır” dedi.

“Sorunlarımız olduğu yerde duruyor bu yüzden tahammülümüz artık kalmadı”

Gürcafer, hükümetin birbirleriyle polemiğe girmekten ve birbirlerine cevap vermekten başka yaptıkları başka bir şeyin olmadığını söyleyerek, “Hükümet ortakları sürekli bir didişme halinde, birisi bir açıklama yapıyor ardından hükümetin diğer ortağı diğer parti cevap veriyor. Ancak dağ gibi biriken sorunlar hala yerinde duruyor ve bu sorunlar her geçen gün de artarak birikiyor, hükümet ortakları bu sorunlara çareler üreteceğine birbirlerine cevap verme yarışında”dedi. Gürcafer, Sorunlarının olduğu yerde durduğunu ve artık tahammül sınırlarının sonuna geldiğini de vurguladı. KTİMB Başkanı Gürcafer, tek sorunlarının yalnızca emirname olmadığını söyleyerek, “Devletten alacaklarımız da hala bekliyor, bu konu ile ilgili net bir açıklama yok, kısacası bir belirsizliktir gidiyor. Ancak devletten alacağı olan birçok firma artık batma noktasına gelmiştir”ifadelerini kullandı. Gürcafer, “Bir zemin yaratılarak planın revizyon çalışmalarının bir an evvel başlamasını ve maksimum düzeyde kabul gören bir plana dönüşerek yayımlanmasını hedeflemekteyiz ve elimizden gelen katkıyı da koymaya hazırız. Ama kimse bizden inşaat sektörünü batırmayı hedefleyen kesimlere karşı sessiz kalmamızı beklemesin. Kimse bizden altı ay daha çalışmadan, iş yapmadan beklememizi beklemesin. Plan yayımlanana kadar geçecek olan süre içerisinde faaliyetlerimizi sürdürebilmek için yapmamız gereken ne ise yasalar çerçevesinde yapacağız”şeklinde konuştu.

“Hükümet binlerce insanın işsiz kalma ile karşıya olduğunun hala farkında değil”

Gürcafer, “Şuan binlerce insan işsiz kalma riski ile karşı karşıya ama maalesef hükümetin bunu anladığını zannetmiyorum, ülkeyi yönetenler bu sektörden evine ekmek götüren birçok vatandaşın işlerin kötü olması nedeniyle her an işsiz kalabileceğini anlaması ve buna göre adım atması gerekiyor”dedi. Gürcafer, “Artık Bıçağın kemiğe dayandığı noktadayız”dedi ve “Bu devlete bir kuruş para ödemeyeceğiz. Üstelik tek sorunumuz da İmar Planı değil, yıllardır süregelen ve çözüm bulmayan sıkıntılarımız var, tümü için artık ne gerekiyorsa yapacağız.” dedi. Gürcafer, hükümetin bu süreç içerisinde herzaman “ben yaparım, ben bilirim” düşüncesiyle hareket ettiğini ancak günün sonunda ise bir şey bilmediği için hiçbir soruna çare bulamadığını da sözlerine ekledi. Gürcafer, bu ülkede şu anda çözüm üretmekten aciz bir hükümetin olduğunu vurgulayarak bunun ceremesinin de bu ülkedeki tüm sektörler tarafından çekildiğini vurguladı.

“Bizim eyleme gitme sebebimiz İskelede yaşanan felakettir”

Gürcafer, “Bizim bu eyleme gitme gerekçemizin en önemli sebebi İskele bölgesinde yaşanan felakettir”dedi. Gürcafer, “firmaların bu bölgede devam eden projelerinin önleri kesildiği için yabancılarla yapılmış olan binlerce taahhüt şuan da mahkeme koridorlarına girme aşamasındadır ve ülke prestiji ve ülkeye olan güven açısından da son derece sakıncalı bir durum var”diye konuştu. Gürcafer, “İşin en başından beri imar planını savunuyorduk, sadece bunu değil, tüm ülkenin imar planlarını hükümet önceliğine almalı. Çünkü bu ülke geleceğinin planlanmasıyla bağlantılıdırve plan olmayan her konuda günün sonunda sorunlar ve başarısızlık kaçınılmazdır”şeklinde konuştu.

“Ülkenin yıllardır plansız yönetilmesinin getirdiği sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz”

Gürcafer, “Yıllardır ülkemizin plansız yönetilmesinin ve düzensiz yapılaşmasının getirdiği geri dönülemez sorunların yarattığı sonuçlarla günün her anı karşı karşıya kalmaktayız, bu karmaşa ve sorunlardan bizler de üzüntü duymaktayız ve bunun mutlak çözümünün mantıklı, sürdürülebilir planlar olduğunu da kabul ediyoruz”dedi.Gürcafer, Başımıza gelenlerin tümünün plansızlıktan geldiğini söyleyerek, “her zaman biz müteahhitler olarak günah keçisi olduk. Biz bunun da ortadan kalkması için bu imar planının bir an önce geçmesini istiyoruz. Bir diğer nokta ise ekonominin planlanabilmesi için bu planın imzalanması gerekiyor”diye konuştu. Gürcafer, bu sorunun ülke ekonomisini de etkilediğini dile getirerek, “hükümet sadece kendini düşünerek hareket ediyor ama bu şekilde hareket etmeleri nedeniyle ülke de her geçen gün biraz daha kaosun içerisine giriyor”dedi.

“Müteahhitleri Birliği imar yasasını isteyen ve bunun için eylem yapan tek örgüttür”

Gürcafer, Müteahhitleri Birliğinin imar yasasını isteyen örgüt olduğunu söyleyerek, “müteahhitler birliği imar yasasının yapılmasını isteyen ve bunun için eylem yapmış olan tek örgüttür”diye konuştu. Gürcafer, hükümetin biran önce lafazanlığı bırakıp doğru adımlar atması gerektiğini ifade etti ve hükümet ortaklarını göreve davet etti. Gürcafer, “bu planının daha fazla vakit kaybedilmeden yayınlanması için başta belediye başkanları olmak üzere,ilgili bakanlığın ve hükümetin, eğer bu ülke için planlı yaşam gibi bir hedefleri var ise biran önce vakit kaybetmeden yürürlüğe girmesini sağlayacak adımların atılması gerekiyor”diye konuştu. Gürcafer, “Onun dışında atılan adımların hepsi bu topluma zaman kaybından başka bir şey sağlamaz ve bu zaman kaybı da bu ülkenin daha da kötü ve yaşanmaz bir hale gelmesine, insanların fakirleşmesine neden olacaktır”dedi.Gürcafer, bu imar planının şuan için uzmanların üzerinde uğraştığı bir plan olduğunu söyledi.

“Girne bölgesi için zamanında olan imar planı yürürlüğe girseydi Girne şuan bu hale gelmezdi”

Gürcafer, plan demek yalnızca bir grup insanın istediğinin yapılması demek olmadığını söyleyerek, planın katılımcı bir ruhla ve düşünceye yapılması gerektiğini söyledi. Gürcafer, 1985 yılında Girne bölgesi ile ilgili bir imar planı yapıldığını fakat bu imar planının hiçbir zaman yürürlüğe girmediğini kaydetti. Gürcafer, “Girne için zamanında yapılan imar planı yürürlüğe girmiş olsaydı Girne bu şekilde beton yığını haline gelmezdi”diye konuştu. Gürcafer, “Ekonomi battı, yerlerde sürünüyoruz ve bu zor günlerde bile siyasi rant peşinde koşabiliyoruz ya helal olsun bize”ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Toprağın altındayım ama nefes alıyorum"
Güney'de 13 yeni vaka
Güney'de 13 yeni vaka