“Bıçak kemiği geçti”

“Bıçak kemiği geçti”

DEV-İŞ Başkanı Koral Aşam, devletin adil bir şekilde vergi toplamak yerine çalışanın maaşından kesinti yapmayı öngördüğünü söyleyerek, yapılan zamların ise daha da artacağı endişesi taşıdıklarını belirtti

Editor: Yeni Bakış Editör 2
16 Ocak 2020 - 07:54

DEV-İŞ Başkanı Koral Aşam, gelirler ve giderlerin birbiri ile örtüşmediğini belirterek, çalışanların maaşlarıyla yapılan zamların birbirini karşılamadığını söyledi. Bu şekilde sağlık başta olmak üzere birçok şeyden ödün verildiğinin altını çizen Aşam, devletin yapması gereken ödevleri dahi yerine getirmediğine vurgu yaptı

Aşam, halkın zamlara vermesi gereken tepkinin devlet olmak ve demokrasi kültürü ile ilgili olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk toplumuna bugüne kadar öğretilmiş bir çaresizlik olduğunu kaydetti. Aşam, “Halkın artık dayanma gücü kalmamıştır. Halk tepkisini artık daha fazla göstermeye başlayacaktır. Bıçak artık kemiğe dayanmakla kalmamış kırmaya başlamıştır” dedi

“Çember genişledi, halk artık kaybedecek bir şeyi olmadığının farkına vardı” diyen Aşam, halkın ilerleyen zamanlarda daha sert hakkını arayacağından kuşkusu olmadığını kaydetti

 

Deniz ABİDİN 

 

DEV-İŞ Başkanı Koral Aşam, hükümetin yapmış olduğu zamların normal olmadığını belirterek, ekonomik bir dengenin oluşmadığını, çalışanların maaşlarıyla yapılan zamların birbirini karşılamadığını söyledi. Aşam, asgari ücretin ve çeşitli oyunlarla çalışanların maaşlarına yapılacak olan hayat pahalılığı ödeneklerinin baskılanmasına rağmen devletin kendi harçlarına kendi bildiği oranda artış yapmakta olduğunu kaydetti. Aşam, buradaki esas dengesizliğin gelirler ve giderlerin birbiri ile örtüşmemesi olduğunu söyledi. Aşam, içinde bulunduğumuz ekonomik sistem içinde kazanılan maaşlarla yaşamanın her geçen gün kölelik düzenine dönüşmekte olduğunu kaydetti. Koral Aşam, maaşlarla harcamaların örtüşmediğini belirtti. Bu şekilde sağlık başta olmak üzere birçok şeyden ödün verildiğinin altını çizen Aşam, devletin yapması gereken ödevleri dahi yerine getirmediğine vurgu yaptı. Aşam, eğitim, sağlık gibi sektörlerde devletin en azından sigortalılara ödeyecek durumda olmayan çalışanlara bedava hizmet vermesi gerekirken aslında bu olanağın da giderek azaldığını hatta ortadan kalktığını söylemenin mümkün olduğunu belirtti. 

“Kazanılan ücretler insanca yaşamaya yetmiyor”
Koral Aşam, zamlarla kazanılan ücretlerin birbirini dengelemediği, insanca koşullarda yaşamaya yetmediğinin açıkça ortada olduğunu söyleyerek, zamların daha da artacağı endişesi taşıdıklarını belirtti. Aşam, devletin adil bir şekilde vergi toplamak yerine çalışanın maaşından kesinti yapmayı öngördüğünü söyledi. Koral Aşam, UBP Genel Sekreteri Ersan Saner’in, “yol yapılması konusunda çalışanlar maaşlarının yüzde 3’ünün kesilmesine razı olur mu diye sordu” diyerek, bunun çok abesle iştigal eden bir soru olduğunu söyledi. 

“Hükümet toplayamadığı vergileri toplasın!”
Aşam, araç kullananların zaten seyrüsefer ücretlerini ödediğini, KDV ücretlerini ödediğini, bunun üstüne ekstra yüzde 3 kesintiden bahsedildiğini kaydetti. Hükümetin bunu yapmak yerine toplayamadığı vergileri toplaması gerektiğini ifade eden Aşam, ya da hükümet çıksın ve söylesin, “ben işverenden ve kurumlardan vergi toplayamıyorum, seçim süreci de başladı, ben bir af yapayım, ancak en kolay kalem olan insanların maaşlarından keseyim” diye konuştu. 

“Zam sadece bugünü kurtarır”
Aşam, “Ülkede bütün vergiler adil bir şekilde toplansa ve bunun üzerine tasarruf tedbirleri gerekse bu halk bunu daha önce yapmıştı, yine yapmaktan çekinmez. Ama ilk önce yapılması gereken toplanamayan vergileri affetmek yerine toplamaktır. Vergi sistemini de az kazanandan az, çok kazanandan çok bir sisteme göre formüle etmek gerekir. Zam yapmak ya da  çalışanın maaşından kesinti yapmak sadece bugünü kurtarır, ancak sonrasındaki süreçleri kurtarmaz” dedi. 

“Öğretilmiş bir çaresizlik var”
Aşam, halkın zamlara vermesi gereken tepkinin devlet olmak ve demokrasi kültürü ile ilgili olduğunu belirterek, Kıbrıs Türk toplumuna bugüne kadar öğretilmiş bir çaresizlik olduğunu kaydetti. Aşam, “Halkın artık dayanma gücü kalmamıştır. Halk tepkisini artık daha fazla göstermeye başlayacaktır. Bıçak artık kemiğe dayanmakla kalmamış kırmaya başlamıştır” dedi. 

“Çember genişledi”
Koral Aşam, halkın bu noktada hakkını aramaktan başka ve devletin gelişigüzel davranmasına karşı bir duruş sergileyeceğini düşünmekte olduğunu söyledi. “Çember genişledi, halk artık kaybedecek bir şeyi olmadığının farkına vardı” diyen Aşam, halkın hakkını aramak için ilerleyen zamanlarda daha sert hakkını arayacağından kuşkusu olmadığını kaydetti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“KıbrıslıTürkler tahakküm altındadır”
“KıbrıslıTürkler tahakküm altındadır”
Sosyal Sigortalar Yasası  Değişikliği Meclis’ten geçti
Sosyal Sigortalar Yasası Değişikliği Meclis’ten geçti