“Bir gün Filistinliler gibi ağlayacağız”

“Bir gün Filistinliler gibi ağlayacağız”

Editor: Yeni Bakış Editör 3
25 Ağustos 2019 - 12:46

İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, fırsatı bulanın ve parası olanın  piyasadaki boşluktan yararlanarak  emlakçı veya müteahhit olduğunsa dikkat çekerek, bu durumun yasalardaki boşluklardan kaynaklandığını ifade etti

“İnşaat sektöründe bir otorite boşluğu var. Bugüne kadar hiç önlem alınmadan gelindi. Yasalar düzenlenmedi. İmar planları zamanında çıkmadı. Bütün paydaşlar hemfikir olmadı.  Ülkede yarım duran ve içi boş olan inşaatlar varken hala inşaat yapılmasına nasıl oluyor da izin veriliyor? Özellikle yabancılara inşaat yapma izni nasıl veriliyor? Bugün ülkedeki sadece inşaat şirketleri değil Türkiye’deki dev inşaat şirketleri de buralara girmeye başladılar.”

İki yıl önce yapılan bir araştırmayı anımsatan Amca, yıllık konut ihtiyacının 800  olduğunu, buna karşın o günün şartlarında 2 bin 500 konut inşa edildiğini, bu rakamın şimdilerde daha da artış gösterdiğini söyledi. Ülkede Bin konutluk site yapımı için izin verildiğine vurgu yapan Amca, “Bu konutlar kime satılacak? Yapılıp bittiğinde hepsi boş kalırsa ne olacak?” diye sordu. 

İnşaat Taşeronları Birliği Başkanı Osman Amca, ülke genelinde inşaatları kimin yaptığının, nasıl yaptığının belli olmadığını belirterek, bunların yarısından çoğunun kaçak, bazı kişilere ise bin konutluk izin verildiğini söyledi. Amca, ülkenin yabancılara satılmakta olduğunu ve birgün Filistinlilerin durumuna düşeceğimizi kaydetti. Amca, “Topraklarımız nereye gitti diye birgün ağlayacağız” diyerek, imar planlarını  çok hızlı bir sürede bitirilip yabancılara satılan malların dengeli olması gerektiğinin altını çizdi. Amca, malların ülkenin menfaatine gelecek şekilde  satılması gerektiğini belirterek, “ancak bugün bakıyoruz ki burası İngilizlerin, burası İsraillilerin. Günün sonunda bize ne kalacak? Hiçbirşey” diye konuştu. Amca, bu işlerin ciddi bir planlama gerektirdiğini ifade ederek, büyün paydaşların bir masanın etrafına oturup ülke menfaatlerini koruyacak şekilde bir planlamaya itiyacın olduğunu kaydetti. Amca, İskele Bölgesinde bir imar planı çalışması olduğunu, bunun büyük ölçekliye çevrilerek, bunu kapalı kapılar ardında yapmak yerine ortak payda ortaya çıkacak yerine yapılması gerektiğini kaydetti.

“Önüne gelen piyasadaki boşluktan emlakçı, inşaatçı oluyor”

Amca, fırsatı bulanın piyasadaki boşluktan emlakçı, inşaatçı  olduğunu belirterek, yasalardaki boşlukların kullanılmakta olunduğunu söyledi. Osman Amca, parası olanın yasalardaki boşlukları kullanarak istediği miktarda bina yapmakta olduğuna vurgu yaparak, doyuma ulaşılması durumunda bu sektörden ekmek yiyen insanların ne olacağının başka bir önemli sorun olduğunu kaydetti. 

“Yabancıların inşaat yapmasına nasıl izin veriliyor?”

Amca, şöyle devam etti: “İnşaat sektöründe bir otorite boşluğu var. Bugüne kadar hiç önlem alınmadan gelindi. Yasalar düzenlenmedi. İmar planları zamanında çıkmadı. Bütün paydaşlar hemfikir olmadı.  Ülkede yarım duran ve içi boş olan inşaatlar dururken hala inşaat yapılmasına nasıl oluyor da izin veriliyor? Özellikle yabancılara inşaat yapma izni nasıl veriliyor? Bugün ülkedeki sadece inşaat şirketleri değil Türkiye’deki dev inşaat şirketleri de buralara girmeye başladılar. 

Son dönemde piyasada söylenilenlere göre, ülkeye gelen büyük inşaat firmaları var. Bunlar ciddi sorundur. Bu durumun yasalarla engellenmesi gerekir. Burada yaşayan insanların menfaatleri ön planda tutulmalıdır. Özelllikle Girne Arapköy Bölgesinde satılmayan boş inşaat lar vardır. Bunlar dururken nasıl hala izin veriliyor ki inşaat yapılsın?” 

“Paranın ülkede döndüğünün görülmesi gerekir, yatırım demek budur”

Osman Amca, ülkeye yatırım yapmanın güzel bir şey olduğunu, ancak bu paranın da ülkede döndüğünün görülmesi gerektiğini kaydetti. Ülkeye yatırım demenin paranın dönüşünün görülmesi demek olduğunu ifade eden Amca, “üretim demek bu paradan yerli halkın yamalanması demektir” dedi. 

“Yıllık konut ihtiyacımız 800’dür”

Amca, “Bugün ülkede herkes istediğini yapabiliyor” diyerek, “bu sistem düzelmezse hiç boş yer kalmayacak. Yapılıp yapılıp gidiliyor. Kime satacaklar belli değil. Burada amaç ne? Amaç, birkaç kişinin zengin olması mı? Bizim ihtiyacımız ne kadardır?” diye sordu. 

İki yıl önce yapılan bir araştırmayı anımsatan Amca, yıllık konut ihtiyacımızın 800  olduğunu, buna karşın 2 bin 500 inşaat yapıldığını, bu rakamın şimdilerde daha da artış gösterdiğini söyledi. Ülkede bin konutluk sitelerin olduğuna da vurgu yapan Amca, “bu konutlar kime satılacak? Yapılıp bittiğinde hepsi boş kalırsa ne olacak? Hepsini yabancılar alırsa ne olacak? Bu değerlendirmelerin ve planlamanın artık çok kısa bir süre içinde yapıması gerekiyor” diye konuştu. 


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Baybars’tan kesinti açıklaması
Baybars’tan kesinti açıklaması