“Birlik olma zamanıdır”

“Birlik olma zamanıdır”

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, hükümetin kamu görevlilerinin hayat pahalılığını ödememek için kamu ve özel sektörü karşı karşıya getirmek istediğini belirtti

Editor: Süperadmin
10 Nisan 2021 - 11:20
Reklam

Hükümetin sürekli özel sektörü kamuya örnek gösterdiğini belirten KTAMS Başkanı Güven Bengihan, bu sayede kamunun haklarının budanmasını sağlamak istediklerinin altını çizdi.

Emekçilerin birbirine destek olması gerektiğinden söz eden Güven Bengihan, “İşçi ve memur el ele vermelidir. Bu sömürüye karşı mücadele etmelidir. Algı operasyonları ve maaşlı kalemşor tetikçiler ile bizi birbirimize düşürmek istiyorlar. Bunlara istediğini vermeyelim” dedi.

Mevcut hükümetin sermayeye hizmet ettiğinden bahseden Güven Bengihan, ülkenin en değerli yerlerinin ve kaynaklarının peşkeş çekildiğini kaydetti. Hükümetin ülke kaynaklarını adaletsizce bazı patronlara kaynak olarak dağıttığını ifade eden Güven Bengihan, bazı otellerde odaların boş olmasına karşın devletin sözleşme yaptığını söyledi.

Bengihan, haksız yere atamaların ise devam ettiğini belirterek, devletin kaynaklarının yandaşlara hesapsız ve kitapsız bir şekilde dağıtıldığını kaydetti.

 

Esengül AYKAÇ

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası (KTAMS) Başkanı Güven Bengihan, Yeni Bakış web TV’de yayınlanan Meltem Sakin’in hazırlayıp sunduğu Vizyon programına katılarak gündemi değerlendirdi.

“Tasarruftan bahseden kişiler kendilerine neden bakmıyor?”

Güven Bengihan, sendikacıların ülkede yaşanan sıkıntılara yönelik hükümetin almış olduğu ekonomik tedbirlerin adaletsizce ve haksızca olduğunu defalarca dikkate getirdiklerini anlattı. Hükümet edenlerin pandemiden kaynaklı ve Türk Lirasının döviz karşısında değer kaybetmesinden kaynaklı halkın ekonomik yönden sıkıntı yaşamasına sebebiyet verdiğini ifade eden Güven Bengihan, piyasanın ekonomik sıkıntılar yüzünden daralması konusunda hükümet edenlerin tedbir adı altında ülkede yaşanan ekonomik kriz konusunda krizin faturasını emekçilere ödetmeye çalıştıklarını belirtti. Hükümetin dilinden düşmeyen tasarruf ve ekonomik tedbir konusundaki açıklamaları eleştiren  Bengihan, hükümet edenlerin icraatlarına bakıldığı zaman çalışanlara tasarruftan bahseden kişilerin kendilerinin tasarruf içerisinde oldukları izlenimlerini görmediklerini kaydetti.

“Türkiye Cumhuriyeti devleti ile imzalanan Yönetici Yasası’nda Değişiklik konusunda ters davranış sergiliyorlar”

Güven Bengihan, Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile Mart 2021 yılının sonuna kadar üst kademe yönetici yasasında değişiklik yapılacağı yönünde söz vermelerine rağmen Mart ayının bitmesine rağmen hükümet edenlerin Türkiye Cumhuriyeti ile yapmış oldukları protokole uymadıklarını söyledi. Üst kademe yöneticilerinde aranan kriterler ile ilgili hiçbir değişikliğe gidilmediğinin altını çizen Güven Bengihan, Çarşamba günü yapılan müdür ve müsteşar atamaları ile hükümetin attıkları imzanın arkasında durmadıklarını herkese göstermiş olduklarını söyledi.

“HP’nin hükümette olduğu zaman içerisinde İçişlerinde Koordinatör olan kişi şu anda Başbakanlığa ait Planlama Örgütü Müsteşarlığı’na atandı”

Güven Bengihan, İçişleri Bakanı’nın dünürünün emekliliğine çok az bir süre kalan İçişleri Bakanlığı Yerel Yönetimler Müdürlüğüne üçlü kararname ile atandığını ifade etti. Tasarruftan söz eden kişilerin aslında söylediklerinin arkasında durmayıp karar aldıklarını vurgulayan Güven Bengihan, Halkın Partisi’nin İçişleri Bakanlığı döneminde koordinatör görevi yapan bir bürokratın ise yeni kurulan koalisyon girişimlerinden sonra bürokratların değişmesi ile İskan Koordinatörü olan ilgili kişinin eski görevine gitmesi beklenirken şu anda Başbakanlığa bağlı Devlet Planlama Örgütü Müsteşarlığı’na atandığını söyledi.

“Haksız yere atamalar yaparak kişilere kıyak geçiyorlar”

Haksız yere atamalar yaparak bir kişiye kıyak ve piyango çıkmış gibi bir durumun söz konusu olduğundan söz eden Güven Bengihan, bu durum karşısında tasarruftan söz eden hükümetin kendisi ile çeliştiğini kaydetti. Hükümetin tasarruftan söz ederek kamu çalışanlarının hayat pahalılığı ödeneğini durdurmasını eleştiren Güven Bengihan, özel sektör çalışanlarının 1500 TL olan ödeneklerinin içerisinde 10 bin kişiyi kestiklerini anımsattı. Özelde çalışanların haklarından tasarruf yapılarak devletin kaynaklarını ise kendi yandaşlarına hesapsız ve kitapsız bir şekilde dağıttıklarını söyleyen Güven Bengihan, böyle bir yönetim anlayışının ise kabul edilemez olduğunu savundu.

“Hükümet bazı patronlara ülke içerisindeki en değerli yerleri peşkeş çekiyorlar”

Hükümetin aldığı kararların halkı yoksullaştırmaya doğru ittiğinden söz eden Güven Bengihan, hükümetin almış olduğu kararlara karşı direnmek için sokağa indiklerini anımsattı. Mevcut hükümetin sermayeye hizmet ettiğinden bahseden Güven Bengihan, ülkenin en değerli yerlerinin ve kaynaklarının peşkeş çekildiğini kaydetti. Hükümetin ülke kaynaklarını adaletsizce bazı patronlara kaynak olarak dağıttığını ifade eden Güven Bengihan, bazı otellerde odaların boş olmasına karşın devletin sözleşme yaptığını söyledi.

“Kamu haklarını budamak istiyorlar”

Hükümetin özel sektör çalışanlarına seslerini çıkarmaması ve gerekirse günde 20 saat çalışmalarına karşın ücretlerinin ise hükümetin belirlemiş olduğu rakamlara göre çalışmaları konusuna dair dayatmalarda bulunduğunu ifade eden Güven Bengihan, tüm bunları kabul etmeyen kişilerin ise dışarıda olan birçok işsizi örnek göstererek insanlara işsizliği gösterip kişileri sömürdüğünü kaydetti. Özel sektörü kamuya örnek gösterdiğini belirten Güven Bengihan, bu sayede kamunun haklarının budanmasını istediklerinin altını çizdi. Temel tükettim maddelerine, harçlara ve bazı ödeneklere ve fonlara zam yapıldığına işaret eden Güven Bengihan, sırf kamu görevlilerinin hayat pahalılığını ödememek için kamu ve özel sektörü karşı karşıya getirdiklerini söyledi. Emekçileri birbirine kırdırmak için bilinçli yapıldığından söz eden Güven Bengihan, özel sektör emekçilerinin haklarını patronlarının vermesini ‘Biz mi engelledik’ şeklinde sordu. Bengihan, emekçilerin haklarını vermeyen patronlar olduğuna dikkat çekti.

“İşçi ve memur ele vermelidir”

Emekçilerin birbirine destek olması gerektiğinden söz eden Güven Bengihan, “İşçi ve memur ele ele vermelidir. Bu sömürüye karşı mücadele etmelidir. Algı operasyonları ve maaşlı kalemşor tetikçiler ile bizi birbirimize düşürmek istiyorlar. Bunlara istediğini vermeyelim. Bu süreçte bazı Bakanlarda ön planda oldu. Sürekli acı propagandaları yaparak özel sektör benim canımdır, özel sektör açken ben kamuyu düşünemem gibi bir algı yarattı. Özel sektör kahramanıymış gibi bir misyon üstlendi. Halbuki karalara imza atan kendisidir” dedi.

“Emekçilerin maaşlarından kesinti yaparak bazı patronlara kaynak sağlıyorlar”

Süreç içerisinde kaynak yaratma konusunda açıklama yapan Güven Bengihan, kamu emekçilerinden kesilen Ocak, Şubat ve Mart aylarında %10.65’lik bir kesinti olduğundan söz etti. Güven Bengihan, hükümetin şu ada geçirdiği yasa gücündeki kararname ile Mart, Nisan ve Mayıs aylarında gerçekleşecek olan kısmında ise geri ödememek üzere durduğunu kaydetti. Bu kararların yoksullaştırmaya yönelik bir politika olduğunu ifade eden Güven Bengihan, Ocak, Şubat ve Mart aylarında %10,65’lik kısmı yansıtmayacağına dair hükümetin açıklamalarını anımsatarak %10,65’lik kısmını ise 2020 yılında kalan hayat pahalılığının ikinci kısmı olduğunu vurguladı.  Emekçilerin gösterdiği duyarlılığı hükümet edenlerin göstermediğini anlatan Güven Bengihan, hükümetin emekçilerin maaşlarından kesinti yaparak patronlara kaynak yaptığını vurguladı.

 

“Akıllara sığmayan bir uygulama oldu”

2021 yılına ait kamu çalışanlarına ödenmeyen %10,65’lik kısmın ödenmiş gibi gösterildiğini söyleyen Güven Bengihan, “Cebimize para girmiş gibi vergi düzenlemesi yaptılar. Kamu çalışanlarından 3 aylık vergi kestiler” diyerek, hükümet tarafından yapılan uygulamanın akıllara sığmayan bir uygulama olduğunu kaydetti. Ödenmeyen bir maaşı hükümetin vergi almış gibi gösterip vergi kesmesini eleştiren Güven Bengihan, sermayeye 2020 yılında ödemediği Kurumlar Vergisinin toplamı olan 498 Milyon beyan edilmesine rağmen hükümetin durum karşısında hiçbir şey yapmadığına dikkat çekti.  

“Siyasiler tedbir almayı bir türlü öğrenemedi”

Ülkede hayat pahalılığının geçekleşmediğinin söylenmesi ülkedeki pahalılığın yaşanması konusunda hiçbir şeyin bilinmediği ve sokağa çıkılmadığının göstergesi olarak nitelendiren Güven Bengihan, hayatın içerisinde olan pahalılığın farkında olmayan kesimlerin uzaydan geldiklerinin göstergesi olduğunu söyledi. İstatistik Kurumu tarafından Mart ayının hayat pahalılığı oranının açıklandığını anımsatan Güven Bengihan, %1.39 Mart ayı pahalılık oranının üç aylık hayat pahalığının toplamının %1.86 olduğunu söyledi. Türkiye Cumhuriyetinde üç aylık hayat pahalılığının ise  %3.70 çıktığını ifade eden Güven Bengihan, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin hayat pahalılığı ödeneğinin öngörü yaparak önceden verildiğine dikkat çekti. Türkiye Cumhuriyeti’nin artan hayat pahalılığı oranına karşın %0.75;’lik enflasyon zammı uyguladığını belirten Güven Bengihan, bu gibi tedbirleri ülkemizdeki siyasetçilerin bir türlü öğrenemediğine işaret etti.

“Hayat pahalılığı ek bir maaş değildir”

Ülkemizde hayat pahalılığının neden önemli olduğunu açıklayan Güven Bengihan, “Hayat pahalılığı ödeneğinin insanımızın enflasyon karşısında alım gücünü korumak için verilir. Ek bir maaş artışı değildir. Cüzdanımızdaki paranın daha fazla erimemesi için alım gücünün korunması için uygulanan bir yöntemdir. Ülkede 45 bin Sigorta Emeklisi bu durumdan yararlanır. Bununla birlikte kamudan emekli olan 30 bine yakın insan var, belediyelerde çalışan binlerce insan var, kamuda çalışan, askerde, hastanede çalışan binlerce insan varken toplamda 100 bine yakın insan hayat pahalılığı ödeneğinden yararlanamayacak” şeklinde konuştu.

“Keşke Sayın Ersan Saner, ülkedeki temel tüketim maddelerindeki fonlardan harçlara kadar her şeyi sıfırladım deseydi”

Hayat pahalılığı ödeneğinin geri verilmemek üzeri durdurulduğunu üzerine basa basa anlatan Güven Bengihan, bazı basın organlarının hayat pahalılığı ödeneğinin durdurulup geri verileceği yönünde izlenim yarattığından söz etti. Güven Bengihan, hayat pahalılığının durdurulması ile birlikte hükümetin nereye yansıtacağı konusunda henüz bir açıklama yapmamasının ise eleştiri konusu olduğundan bahsetti. Başbakan Ersan Saner’in hayat pahalılığı konusunda ‘Ülkede hayat pahalılığı gibi bir durum yoktur’ söylemeni anımsatan Güven Bengihan,  “Keşke Sayın Ersan Saner, ülkedeki temel tüketim maddelerindeki fonlardan harçlara kadar her şeyi sıfırladım deseydi” dedi.

“Ülkemizde vergi sistemi, çok kazanan az, az kazanandan çok şeklindedir”

Ülkedeki belli başlı patronların desteklenmesi için hükümetin halk adına alınacak olan sağlıklı kararların önüne geçtiğini ifade eden Güven Bengihan,   dünyanın hiçbir yerinde vergi muafiyetinin ise olmadığına dikkat çekti. Ülkede vergi adaletinin olmadığına işaret eden Güven Bengihan, çok kazanandan çok, az kazanan da az şeklinde olması gerekirken ülkemizde durumun tam tersine göre işleyiş gösterdiğini kaydetti.

“Özel sektör baskı ve sömürü kalıbına sokulmak isteniyor”

Özel sektörün istenildiği gibi baskı ve sömürü kalıbına sokulmak istenildiğini söyleyen Güven Bengihan, özel sektörde sendikalaşmanın olmamasına işaret ederek, örgütlü toplum ve örgütlü çalışanın güçlü olduğunu belirtti. Örgütlü insanların kırılmaz ve yıkılmaz olduğundan söz eden Güven Bengihan, örgütsüz bir şekilde çalıştırılan insanların istenildiği gibi sömürüldüğünü kaydetti. Hiçbir patronun sömürü sisteminin bitmesini istemeyeceğini söyleyen Güven Bengihan, kamu çalışanlarının hak ve menfaatlerinin sendikalar sayesinde olurken sendikaları farklı bir şekilde lanse etmeye çalıştıklarını kaydetti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
“YDP GENEL BAŞKANI VE ONA OY VERENLER BU İŞ YERİNE GİREMEZ”
Destek ödemeleri yapıldı
Destek ödemeleri yapıldı