Biz insan değilmiyiz?

Biz insan değilmiyiz?

Koronavirüs nedeniyle duran iş yaşamından dolayı alınan tedbirler dışında kalan üçüncü ülke vatandaşları zor durumda

Editor: Süperadmin
30 Mart 2020 - 13:53 - Güncelleme: 31 Mart 2020 - 10:00

Edith Apostol: “Bizde burada yaşıyoruz, burada üretiyoruz emek harcıyoruz, bizlerin de maaşından sosyal sigorta primi alınıyor. O yüzden bize de küçük olsa bile bir yardım yapılmalıdır. Karantinada olduğumuz bir dönemdeyiz iş yok para yok yemek yok peki biz nasıl yaşayacağız””

Cecilia Macario: “Karantina daha ne kadar devam edecek bilmiyorum ve bitene kadar iş yok. Çok endişeliyim, kira ödemezsem ev sahibi beni evden atacak hem zaten mutfakta sadece 2 kutu pirinç kaldı o da bitince ne yiyeciğim.”

Marina Zapatero: “Bazı arkadaşlarımla whatsapp üzerinden konuşuyorum, bazılarının durumu gerçekten çok kötü. Girne’de ikamet eden bazı arkadaşlarım evlerinde  yiyecek birşey kalmadığı için gece dışarı çıkıp bazı çöplere bakmışlar belki birşeyler bulurlar ama yok”

 

Yeni Bakış

Tüm dünyayı kasıp kavuran, birçok can alan ve almaya da devam eden koronavirüs salgını ülke ekonomilerini de altüst etti. Ülkemizde de etkisini sürdürmeye devam eden ve ne zaman biteceği de belli olmayan koronavirüs tehlikesi birçok insanı ekonomik anlamda zor durumda bıraktı.

Zaten güçlü bir yapıya sahip olmayan KKTC ekonomisi, koronavirüs nedeniyle iş yaşamının da durması ile birlikte daha da büyük bir krize girerek nerdeyse durma noktasına geldi. İşte bu durum nedeniyle KKTC hükümeti tarafından açıklanan ekonomik önlemler paketinde hiç düşünülmeyen üçüncü ülke vatandaşlarının yaşadıklarını araştırdık ve görüşlerini aldı.

Yeni Bakış gazetesi olarak genelde Türkçe konuşamayan ve ülkemizde az sayıda farklı ülkelerden gelenlerle konuştuk. Ülkemize çalışmak üzere gelen bu kişilerin birçok sorunları olması yanında en büyük sıkıntılarının normal zamanlarda bile dertlerini ve sorunlarını anlatacakları herhangi bir temsilcilerinin veya yetkili bir merciinin olmaması.

Üçüncü ülke vatandaşlarının açıklanan ekonomik destek paketi ile ilgili görüşleri şu şekilde oldu:

 

 

Edith Apostol

“Bütün dünya bu salgın virüsten dolayı zor zamanlar geçiriyor. Elbette bu ülkede büyük zorluklar ve fedakarlıklar yapıyor. KKTC’de bulunan biz yabancı uyruklular için bu durum daha da zor çünkü burada evimiz yok. Bir ihtiyacımız olsa yardım isteyecek bir akarabamız veya ailemiz yok. Ben arkadaşalarımdan duydum hükümet yardım yapacak. Ama maalesef bu yardım biz Filipinlilere yapılmıyor, sadece kendi vatandaşlarına ve Türkiyeden gelen TC. vatandaşlarına yapılacak diye karar alınmış. Bu çok yanlış bir şey çünkü bizde burada yaşıyoruz, burada üretiyoruz emek harcıyoruz, bizlerinde maaşından sosyal sigorta primi alınıyor. O yüzden bizede küçük olsa bile bir yardım yapılmalıdır. Karantinada olduğumuz bir dönemdeyiz iş yok para yok yemek yok peki biz nasıl yaşayacağız”

 

Cecilia Macario

“Ben uzun yıllardır burada çalışıyorum, hükümet benden vergi alıyor ama bana yardım etmiyor. Koronavirüsü yüzünden işyerim kapalı, bu ay yarım maaş alacağım ve bu para kiraya bile yetmez. Karantina daha ne kadar devam edecek onuda bilmiyorum ve bitene kadar iş yok. Çok endişeliyim kira ödemezsem ev sahibi beni evden atacak hem zaten mutfakta sadece 2 kutu pirinç kaldı o da bitince ne yiyeciğim.”

 

Bhanu Prakash

“Sayın başbakana sesleniyorum bizimde farkımıza varın. Bizlerde burada yaşıyoruz sadece Türkiye ve KKTC vatandaşlarına yardım paketi çıkarmak bizi çok üzdü bu ayrımcılıktır. Bizimde durumumuz kötü, evlerimize kapandık. Yiyecek içecek stoklarımız bitmek üzere. Ben Hindistandan buraya çalışmaya geldim. Bu ülkenin hizmet sektöründe biz yabancı çalışanların da katkısı büyüktür. Sizden ricamız devlet olarak bu zor zamanlarda yardımlarınızı bizden de esirgemeyin.”

 

Pauk Wang

“Öncelikle Covid 19’a karşı kahramanca mücadele eden sağlık, polis, belediye ve diğer alanlardaki tüm çalışanlara teşekkür ediyorum. Bizi bu illeten kurtarmak için verdikleri bu mücadelede onların yanındayız. Evden çıkmıyoruz. Ben ve ev arkadaşım çok gerekmedikçe balkona bile çıkmayı uygun görmüyoruz. Bütün herkese de buradan seslenmek istiyorum lütfen dışarı çıkmayın ve iyi korunun ki bu vürüsü dünyamızdan biran once temizleyelim.”

“Sayın başbakanın ve hükümetin açıkladığı tedbir paketinde bize ve diğer üçüncü ülke vatandaşlarına  ayrılan bir yardım kaleminin olmaması çok yanlış bir tutum. Her ne kadar yabancı bireyler de olsak sizin toplumunuzun içinde yaşıyoruz. Böyle olağanüstü durumlarda ülkede bulunan herkes toplumun bir parçası olarak görülmelidir.  Korona virüsü bulaştığı zaman pasaport sormuyor.  Neden ülkenizde çalışıp maaşından vergi veya sosyal prim kesilen insanlara yardım yapılmasın. Neden bizler kendi halimize ve patronların insafına terk edilelim. Eğer evlerinde geçinemeyecek duruma gelen insanlar olursa yiyecek bulmak için sokaklara çıkacaklar belki virus bile kapacak ve o virüsü istemeden bilmeden yayacaklardır. Buda bütün toplum için zararlı bir durumdur. Lütfen biz üçüncü ülke vatandaşları içinde ayırım gözetmeksizin bir tedbir alınsın”. 

 

Carmelita Pugong

“Yaklaşık üç haftadır evden çıkmıyorum. Vürüse karşı kendi önlemlerimi aldım hem kendim için hemde ülkede yaşayan diğer insanların sağlığı için. Lütfen herkes evde kalsın. Ben televizyondan seyrettim sayın başbakan bizimle ilgili bir tedbir açıklamadı. Çok üzüldüm koronavirüsünden korunmak için karantinada olduğumuz bu sürede iş hayatı durduğu için bir gelirimiz yok. Kirayı nasıl ödeyeceğimi düşünüyorum.  Karantina süresi buyunca çalışamadığım için alişveriş yapacak paramda tükendi. Devlet bizim içinde yardım yapabileceğini göstermelidir.”

 

Marina Zapatero

“İşe ara verildi kendimi korumaya aldım evimide. Bazı arkadaşlarımla whatsapp üzerinden konuşuyorum, bazılarının durumu gerçekten çok kötü. Girne’de ikamet eden bazı arkadaşlarım evlerinde  yiyecek birşey kalmadığı için gece dışarı çıkıp bazı çöplere bakmışlar belki birşeyler bulurlar ama yok. Çok ağladım bu duruma. Girne’de oturan başka arkadaşlarımı aradım onlara yiyecek ve prinç götürdüler. Bu ay sadece iki hafta çalıştık ve eğer alabilirsek bile yarım maaş alacağız. Kimse tam bir maaşla bile geçinemezken yarım maaş neye yetecek. Kıbrıslı tanıdıklarıma soruyorum Kızılay yada başka dernek yada devlet bize bir yardım yapacak mı? Bana diyorlar” başbakan size patronlarınıza havale etti. Eğer patronunda vicdan varsa yardım edecek, eğer vicdanı yoksa Allah yardımcınız olsun” diyorlar.”  

 

Ruby Reconday

“Bizlerde insanız ve her çalışan gibi bizimde her ay maaşımızdan bir takım kesintiler yapılıyor.  Bizimde yardıma ihtiyacımız var tıpkı hükümetin kendi vatandaşları ve Türkiye vatandaşlarına verdiği gibi.”

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • mustafa
  2 ay önce
  okuyunca içim cızetti içerlerinden birisinin sadece pirinci kalmış o bitinca ne yeyceğim der allahacısın hükümet kör sağır
 • arife diren
  2 ay önce
  Boşbakan görsün da utansın
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Pileliler oyuncak değil!
Pileliler oyuncak değil!
"Kooperatif üyeleri faiz yükü altında ezilecek"