BM TAHSİN’İ SAHADAN ATTI

BM TAHSİN’İ SAHADAN ATTI

Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’nun, bir süre önce BM'ye 'tanıma' resti çekerek verdiği süre çoktan dolarken, BM Barış Gücü’nden Ertuğruloğlu’na ne yönde bir yanıt geldiği bilinmezken, BM Barış Gücü’nün tarihi Taksim Sahası’ndaki tarihi surlar üzerinde bulunan merdivenler kısmına demir tel örgü, demir çitler, tribünlere variller yerleştirdiği gözlemlendi

Editor: Süperadmin
20 Ocak 2023 - 10:09
Reklam

BM Barış Gücü’nün Taksim Sahasında yapmış olduğu iddia edilen tahribat eleştirildi. İlk eleştiri Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’ndan geldi. Ertuğruloğlu, BM’nin kriz yaratma derdinde olduğunu ifade ederken, “sahamızı kimseye yedirecek değiliz” dedi

Ertuğruloğlu’nun, bir süre önce BM'ye 'tanıma' resti çekerek verdiği süre çoktan dolarken, Ertuğruloğlu, BM Barış Gücü’nün KKTC’nin onayıyla Türk topraklarında görev yapması gerektiğini belirterek,“Misafirlik bitti, ya KKTC ile askeri anlaşma imzalarlar ya da KKTC’den çekilirler. Beni tanımıyorsa, benim topraklarımda görev yapmayacak” açıklamasında bulunmuştu

Ertuğruloğlu’nun açıklamalarını dikkate almayan BM Barış Gücü’nün son olarak tarihi Taksim Sahası’ndaki tarihi surlar üzerinde bulunan merdivenler kısmına demir tel örgü, demir çitler, tribünlere variller yerleştirdiği gözlemlendi. Ertuğruloğlu’nun Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü Şefi Colin Stewart’ın adaya gelmesini beklediği öğrenildi

 

Yeni Bakış

BM Barış Gücü’nün Taksim Sahasında yapmış olduğu iddia edilen tahribat eleştirildi. İlk eleştiri Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu’ndan geldi. Ertuğruloğlu, BM’nin kriz yaratma derdinde olduğunu ifade ederken, “sahamızı kimseye yedirecek değiliz” dedi. Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, BM Barış Gücü’nün Taksim Sahasında yapmış olduğu tahribatı eleştirerek, "BM bir kriz yaratma eylemi içerisinde... Sahamızı kimseye yedirecek değiliz!” dedi. BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi ve Kıbrıs'taki Birleşmiş Milletler Barış Gücü Şefi Colin Stewart’ın adaya gelmesini beklediğini de aktaran Ertuğruloğlu, “Taksim Sahasıyla ilgili anlaşmayı Colin Stewart ile yapmıştım, bu yüzden onun gelmesini bekliyorum. Bakanlığımız BM yetkilileriyle sürekli temas halinde” açıklamasını yaptı. Ertuğruloğlu, “BM, yapmakta olduğu yanlıştan süratle geri dönmelidir. Yapılan yanlışı hazmedip, oturacak değiliz” dedi.

“Beni tanımıyorsa, benim topraklarımda görev yapmayacak”

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, bir süre önce ise  "BM Barış Gücü, sözde “Kıbrıs Cumhuriyeti’nin” verdiği onay ile KKTC topraklarında görev yapamaz. Aylardır gündeme getiriyorum, BM için bu konu sürpriz değildir" demişti.

Dışişleri Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’ne yönelik yapmış olduğu açıklamasının gündem olmasının ardından BRT ekranlarında yayınlanan ‘17. Saat’ adlı programa telefon bağlantısı ile katıldı. Dışişleri Bakanı Ertuğruloğlu, ‘Misafirlik bitti, ya KKTC ile askeri anlaşma imzalar ya da KKTC’den çekilirler’ şeklindeki açıklamasına işaret ederek, “Sanki yeni bir konuymuş gibi gündeme taşınmasını gerçekten yadırgıyorum” dedi. Ertuğruloğlu, “Bir gazeteci arkadaşımız, benim söylediklerimi kendi siyasi görüşleri ile yorumlayarak manşete çekmesi dikkat çekti. Ben Washington’da da konuştum, kimsenin bu kadar dikkatini çekmedi, böyle gündem olmadı. Benim açıklamalarım başka türlü kullanılarak, haber yapılması dikkat çekti. Bu manşeti yapan gazeteci arkadaşa teşekkür etmem gerekiyor…” diye konuştu.

 

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi

Çetinkaya Taksim sahasında BM Barış Gücü tarafından yapılan tahribatı kınadı

 

Öte yandan, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’nün tarihi surlar üzerinde bulunan merdivenler kısmına yerleştirdiği demir tel örgü ve demir çitlerin tarihi surlara zarar verdiğini, saha kenarında bulunan ve yine eski eser olarak kabul edilen tribünlere yerleştirilen varillerin de söz konusu yapılara zarar vereceği değerlendirildiğini bildirdi.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi bu durumu şiddetle kınadığını belirterek söz konusu alanlara yerleştirilen tüm yapıların BM Barış Gücü tarafından bir an önce kaldırılmasını talep etti.

Eski eserler ve Müzeler Dairesi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi.

“Tarihi Çetinkaya Taksim Sahası’nda Kıbrıs Türk tarafının çabalarıyla bir süreden beri devam etmekte olan iyileştirme ve sentetik çim saha çalışmalarını yakından takip etmekteyiz. Bilindiği üzere, bu çalışmaların yapıldığı bölge tarihi surlarla çevrili olup bölgede yapılan her türlü çalışma Dairemiz ile koordineli şekilde ve büyük bir dikkatle yapılmaktadır.

Bununla birlikte, söz konusu çalışmaların sonuna gelindiği bugünlerde, BM Barış Gücü’nün tarihi surlar üzerinde bulunan merdivenler kısmına yerleştirdiği demir tel örgü ve demir çitlerin tarihi surlara zarar verdiğini tespit etmiş bulunmaktayız. Buna ek olarak, saha kenarında bulunan ve yine eski eser olarak kabul edilen tribünlere yerleştirilen varillerin bu yapılara zarar vereceği değerlendirilmektedir.

Eski Eserler ve Müzeler Dairesi olarak yaşanan bu durumu şiddetle kınıyoruz ve söz konusu alanlara yerleştirilen tüm yapıların Birleşmiş Milletler Barış Gücü tarafından bir an önce kaldırılmasını talep ediyoruz.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor