Borçlanmada REKOR

Borçlanmada REKOR

Maliye Bakanlığı 2022 yılında, Kasım ayı sonunda yaptığı Euro ve ABD doları borçlanması ile toplam 20 kez iç borç almış oldu

Editor: Süperadmin
03 Aralık 2022 - 11:01
Reklam

Tarihin en kötü ekonomik koşullarının yaşandığı ülkemizde, alınan borçlar ile sadece kamu harcamalarının karşılanması ve daha önce alınan borçların kapatılması için kullanılması gerçeği ise bizlere bu borçlanmaların artarak devam edeceğinin işaretini veriyor.

 

Yapılan borçlanmaları Maliye Bakanlığı yaptı gibi gözükse de yapılan borçlanmaların faizi ile birlikte karşılığı vatandaşın omuzlarına yükleniyor. Hem borç faizleri hem normal borçlar hem hızla artan fiyatlar ve azalan gelirler karşısında yaşam mücadelesi veren vatandaşlar ve ülkedeki namuslu işletmeler ise teker teker mahkemelerin yolunu tutuyor.

 

Maliye Bakanlığı 2022 yılında daha önce 8 kez Türk Lirası, 8 kez ABD Doları ve 2 kez de Euro cinsinden iç borçlanmaya gitmiş, kasım ayındaki borçlanmalar ile de toplam 20 kez borç alarak rekor kırmıştır.

 

 

Üçlü koalisyon hükümeti yetkilileri tarafından Kasım ayı içerisinde yapılan bir açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti 4 milyar 250 milyon Liralık kaynak aktaracak” denilmişti. Ancak açıklamanın ardından geçen yaklaşık bir aylık sürede, aktarılacak denilen bu para henüz Maliye Bakanlığı kasasına girmedi.

 

Yeni Bakış Özel

Maliye Bakanlığı Kasım ayı sonundaki borç ihalesiyle 12 milyon ABD doları ve 8 milyon Euro borç aldı. Tarihin en kötü ekonomik koşullarının yaşandığı ülkemizde, alınan borçlar ile sadece kamu harcamalarının karşılanması ve daha önce alınan borçların kapatılması için kullanılması gerçeği ise bizlere bu borçlanmaların artarak devam edeceğinin işaretini veriyor. Yapılan borçlanmalarda, üretimin artırılması, sektörlerin güçlendirilmesi ve ithalatın azaltılıp ihracatın artırılması yönünde herhangi bir harcama şu ana kadar yaşanmadı. Maliye Bakanlığı tarafından Kasım ayı sonunda yapılan 12 milyon ABD doları ve 8 Milyon Euro’nun Türk Lirası karşılığı, borçlanmanın yapıldığı günkü kurdan hesaplandığı zaman 380 milyon Lira tutuyor.

“Maliye borçlanıyor, hesabı vatandaş ödüyor”

Kamu harcamalarının karşılanabilmesi için 2022 yılında toplam 20 kez borçlanma yoluna giden Maliye Bakanlığı en kolay yolu seçmiş oldu. Kamu gelirlerinin artırılması yönünde, sadece sabit gelirlileri ve yükümlülüklerini yerine getiren işletmeleri hedef alan hükümetin, yıllardan beridir bir kuruş vergi vermeden çok büyük kazançlar elde edenlere her zaman olduğu gibi dokunmadığı da bilinen bir gerçek. Yapılan borçlanmaları Maliye Bakanlığı yaptı gibi gözükse de yapılan borçlanmaların faizi ile birlikte karşılığı vatandaşın omuzlarına yükleniyor. Hem borç faizleri hem normal borçlar hem hızla artan fiyatlar ve azalan gelirler karşısında yaşam mücadelesi veren vatandaşlar ve ülkedeki namuslu işletmeler ise teker teker mahkemelerin yolunu tutuyor.

“Borçlanmada rekor”

Ekonomisi hiçbir zaman düzgün olmayan ülkemizde, geçmişte de birçok kez borçlanma yoluna gidilmiş ve kamu maliyesi gemiyi yürütebilmişti. Ancak 2022 yılında gerek sayı olarak gerekse borçlanılan miktar olarak, daha 2022 yılı bitmeden yeni bir rekor kırılmış durumda. Maliye Bakanlığı

2022 yılında daha önce 8 kez Türk Lirası, 8 kez ABD Doları ve 2 kez de Euro cinsinden iç borçlanmaya gitmiş, kasım ayındaki borçlanmalar ile de toplam 20 kez borç alarak rekor kırmıştır.

“Dolar ağırlıklı faizi %3.85, Euro ağırlıklı faizi %2.92”

KKTC Maliye Bakanlığı’na ABD Doları ve Euro cinsinden iç borç bulabilmek amacıyla KKTC Merkez Bankası üzerinden kasım ayında çıkılan Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS/Hazine bonosu ihracı) ihalesinden 12 milyon ABD Doları ve 8 milyon Euro sağlandı.

Söz konusu miktarlar KKTC’de geçerli borçlanılan günkü kurdan yaklaşık 380 milyon TL’yi buluyor. Dolar cinsinden alınan borcun ağırlıklı ortalama faizi %3.8461 olurken, Euro cinsinden borcun ortalama faizi %2.9170 oranında kayıtlara geçti.

“Bankalardan ilgi yoğun oldu”

Maliye Bakanlığı’nın 25 Kasım 2022’de Merkez Bankası aracılığıyla gerçekleştirdiği dolar cinsinden 102 gün vadeli Hazine Bonosu ihalesi ile Euro cinsinden 109 gün vadeli Hazine Bonosu ihalesine gelen teklifler aranan miktarın çok üzerine çıktı.

Merkez Bankası’nın yaptığı duyuruya göre, dolar cinsinden 10 milyon dolarlık ihaleye 18 milyon 850 bin dolarlık teklif geldi. Bunun 12 milyon dolarlık kısmı kabul edildi.

Euro cinsinden 10 milyon dolarlık ihaleye ise 19 milyon 250 bin Euro’luk teklif gelirken, kabul edilen miktar 8 milyon Euro oldu.

“Maliye borcu borçla kapatıyor”

Bu arada, ekonomi çevreleri Maliye Bakanlığının sadece Ağustos-Kasım döneminde 12 kez iç borçlanmaya gittiğini ve yeni borçlanma ihalelerinden sağlanan paraları eski borçların kapatılması amacıyla kullandıklarına işaret ediyor.

Bakanlar Kurulu “Devletin mali yükümlülüklerini yerine getirebilmesine olanak sağlamak” gerekçesiyle; Maliye Bakanlığı’na, Ağustos ayında 600 milyon, Ekim ayında da 900 milyon TL’ye kadar borçlanma yetkisi vermişti. 2022’de alınan iç borç miktarı 1.4 milyon TL’yi bulmuştu.

“4 milyar 250 milyon kaynak aktarılacak denmişti”

Üçlü koalisyon hükümeti yetkilileri tarafından Kasım ayı içerisinde yapılan bir açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti 4 milyar 250 milyon Liralık kaynak aktaracak” denilmişti. Ancak açıklamanın ardından geçen yaklaşık bir aylık sürede, aktarılacak denilen bu para henüz Maliye Bakanlığı kasasına girmedi. Kısacası son dönemlerde, hemen hemen tüm konularda hükümet yetkililerinin yaptığı diğer açıklamalar gibi bu miktarın aktarılması da sadece popülist bir açıklama olarak kayıtlara geçmiş durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Enkaz altından “Beni kurtarın” çığlıkları
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor
Eğitim bakanı ve aileler Adıyaman'a gidiyor