BTHK bazı sahte siteler için neden yazı göndermiyor?

BTHK bazı sahte siteler için neden yazı göndermiyor?

Erişim engeli için mahkeme kararı alan bazı vatandaşlar kararın Bilişim Teknolojileri Haberleşme Kurumu’na iletilmesine rağmen erişimin engellenmemesinden şikayetçi. Yeni Bakış’ın bilgi aldığı, bazı internet sağlayıcıları ise, erişimin engellenmesi yönünde söz konusu sahte site için mahkeme kararı alınmasından sonra kendilerine mutlaka Bilişim Teknolojileri Haberleşme Kurumu’ndan yazı gitmesi gerektiğini belirterek, “yazının gelmesi halinde anında erişimi engelliyoruz” ifadelerini kullandılar

Editor: Süperadmin
13 Ağustos 2020 - 11:59 - Güncelleme: 13 Ağustos 2020 - 22:52

Yeni Bakış

Meclis Genel Kurulu’ndan geçen ve Cumhurbaşkanı Akıncı tarafından onaylanarak yürürlüğe giren Bilişim Suçları Yasası gereği erişimin engellenmesine yönelik alınan mahkeme kararlarına  rağmen engellenmesi gereken sitelerin tamamı  kapatılmıyor. Yeni Bakış’a ulaşan bazı vatandaşlar, ellerindeki mahkeme kararlarını göstererek,  haklarında açılan sahte siteler nedeniyle Bilişim Teknolojileri Haberleşme Kurumu’na ( BTHK) dilekçe verdiklerini, erişimin engellenmesi yönünde mahkeme kararının çıktığını, ancak hala söz konusu sitelerin erişiminin engellenmediğini belirtiyor.

 

Bürüncük sessizliğini koruyor

“Mahkeme kararına Bilişim Teknolojileri Haberleşme Kurumu ( BTHK) uymuyor, kararları uygulamıyor” diyen vatandaşların şikayetine yönelik konuyla ilgili bilgi almak istediğimiz BTHK Başkanı Kadri Bürüncük ise henüz yönelttiğimiz sorulara yanıt vermiş değil.

 

İnternet sağlayıcılar: BTHK’dan mutlaka yazı gelmeli

Ulaştığımız bazı internet sağlayıcıları ise, erişimin engellenmesi yönünde söz konusu sahte site için mahkeme kararı alınmasından sonra kendilerine mutlaka Bilişim Teknolojileri Haberleşme Kurumu’ndan yazı gitmesi gerektiğini belirtti. İnternet sağlayıcılar, “BTHK tarafından bizlere yazı ulaştırılan sitelerin erişimini engelledik. Bu yönde “engellenmedi” diye bir şikayet varsa bu BTHK yetkillerine sorulmalıdır. BTHK bize hem yazılı hem de mail yoluyla yazı gönderir ve söz konusu sitenin erişiminin engellenmesi için 2 gün süre tanır. Bizler anında erişimi engelliyoruz” ifadelerini kullandılar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Sağlık Bakanlığı Bugün Girne'de Ücretsiz PCR Testi Yapacak
Sağlık Bakanlığı Bugün Girne'de Ücretsiz PCR Testi Yapacak
“Bu Coğrafyada Biz de Varız Diyebilmek Önemlidir”
“Bu Coğrafyada Biz de Varız Diyebilmek Önemlidir”