Gözler bugünkü görüşmede

Gözler bugünkü görüşmede

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında gerçekleşecek olan görüşmeyi Yeni Bakış’a değerlendiren siyasi parti temsilcileri, iki lider arasındaki görüşmede önemli konuların gündeme taşınması gerektiğini dile getirdi

09 Ağustos 2019 - 09:14

-BKP Genel Başkanı İzzet İzcan, Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bugünkü görüşmesinin önemli bir nitelik taşıdığını dile getirdi. İzcan, iki lider arasında yapılacak görüşmede birkaç önemli noktanın temize çıkması gerektiğini ifade etti


-TKP Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı da, iki liderin görüşme sürecini devam ettirmesinin gerekli olduğuna işaret etti. Çakıcı, iki toplum arasındaki sürecin çatışmalara ve gerginliklere yol açtığına dikkat çekerek, “Süreç, Doğu Akdeniz petrol ve doğal gaz yatakları nedeniyle zaten gerilmiş durumdadır. Dolayısı görülüyor ki petrol ve doğal gaz yataklarında Kıbrıs Rum Kesimi, Kıbrıs Türk Kesimi’nin haklarını gasp etmesinden dolayı çatışmayı dindirecek bazı ara yolların ve adımların atılması gerekmektedir” dedi


-DP Genel Sekreteri Afet Özcafer ise, son yaşanan olayları işaret ederek Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında yapılacak olan görüşmeden pek bir beklentilerinin olmadığını belirtti. Özcafer, toplantıda değişik görüşlerin ortaya çıkacağına inanmadığını kaydetti


-YKP Sekretarya üyesi Alpay Durduran da iki liderin görüşmeler boyunca uzlaşmacı bir tavır takınmasının gerekli olduğunun altını çizdi. Durduran, bugün üniversitelerde bile kabul edilmiş “Uzlaşmazlıkların Çözülmesi Teknikleri” şeklinde bir kavrama dikkat çekerek, liderlerin görüşme yaparken ona ya da buna taviz vermem bunu kabul etmem gibisinden düşüncelerle görüşme yapmaması gerektiğini belirtti


Süreyya ÖZDEMİR


Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında gerçekleşecek olan görüşmeyi Yeni Bakış’a değerlendiren bazı siyasi parti temsilcileri, iki lider arasındaki görüşmeyle önemli konuların gündeme taşınması gerektiğini dile getirdi.

 Parti temsilcilerinin birçoğu iki liderin anlaşması ile olumlu sonuçların meydana geleceğini dile getirirken, bazıları ise, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in siyasi eşitliği kabul etmediğini belirterek, görüşmenin olumlu bir şekilde sonuçlanmayacağına işaret etti. Görüşmenin diğer ülkelerden ziyade, KKTC’yi ilgilendirdiğini ifade eden parti temsilcileri, görüşmenin Kıbrıslı Türkler için ciddi anlamda önem taşıdığının altını çizdi. 


Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı  İzzet İzcan: İki liderin görüşmesi önemli bir nitelik taşıyor

Birleşik Kıbrıs Partisi  Genel Başkanı İzzet İzcan,   Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın bugünkü görüşmesinin önemli bir nitelik taşıdığını dile getirdi. 

İzcan, iki lider arasında yapılacak görüşmeşde birkaç önemli noktanın temize çıkması gerektiğini ifade ederek, “Önemli olan noktalardan birincisi her iki liderin de New York’ta Genel Sekreter ile konuşacağı 3’lü zirve konusundaki anlaşmadır. 

Bir diğer ise Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin her iki liderden 2017 yılında talep ettiği Crans-Montana zirvesinde talep edilen referans noktalarının  belirlenerek tarafların yakınlaşması ve anlaşmazlık noktalarının sonuçlandırılması ile yeni bir zirvenin toplanmasıdır.” şeklinde konuştu.

 İzcan, yeni bir zirvenin oluşturulabilmesi için Genel Sekreterin ikna edilmesinin gerekli olduğuna da işaret etti.

 İzzet İzcan, Birleşik Fedaral Kıbrıs’ın, Birleşmiş Milletler tarafından bu güne kadar aldığı karar ile de Doruk Anlaşması temelinde Kıbrıs Sorununun çözüm sürecinin başlamasının gerekli olduğuna dikkat çekti. 

İzcan, toplumun da isteği olarak iki liderin bu iki konuda, ciddi adımlar sağlamaları gerektiğini belirtti. 

Doğal gaz sorunu noktasında da güven verici önlemlerin atılmasının önemli olduğunu vurgulayan İzcan, iki liderin uzlaşmasının gerektiğini ifade etti. İzcan, Kıbrıs Rum ve Türk liderlerinin eş zamanlı olarak anlaşmalarının gerekli olduğunu dile getirerek, liderlerin Doğal gaz konusunda yakınlaşmalarıyla olumlu sonuçların elde edileceğinin altını çizdi. 


Toplumcu Kurtuluş Partisi Yeni Güçler Genel Başkanı  Mehmet Çakıcı:Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar  arasında olumlu adımların atılmaması şart!

Toplumcu Kurtuluş Partisi (TKP) Yeni Güçler Genel Başkanı Mehmet Çakıcı ise, iki liderin sürekli olarak görüşme sürecini devam ettirmesinin gerekli olduğuna işaret etti. 

Çakıcı, iki toplum arasındaki sürecin çatışmalara ve gerginliklere yol açtığına dikkat çekerek, “Doğu Akdeniz petrol ve doğal gaz yatakları nedeniyle zaten gerilmiş durumdadır. Dolayısı görülüyor ki petrol ve dogal gaz yataklarında Kıbrıs Rum Kesimi, Kıbrıs Türk Kesimi’nin haklarını gaspetmesinden dolayı çatışmayı dindirecek bazı ara yolların ve adımların atılması gerekmektedir.” dedi. Çakıcı iki taraf arasında olumlu adımların atılmaması durumunun toplumu çatışmalara ve savaşa götüreceğine dikkat çekerek, “Bugün ki akıl bu durumun önüne geçilmesi gerektiğini söylüyor. Aksi taktirde toplum istemediği şeyleri yaşayacaktır.” şeklinde konuştu. Çakıcı, Rum kesiminin doğal gaz ve petrol konusunda Türk halkının hakkını hiçe sayarak olanı da kendinin saymasının iki taraf arasında olumsuz bir süreci ve sürtüşmeleri başlatacağına dikkat çekti. 

Doğaz ve petrol konsunundaki görüşmelerin Yunanistan, Fransa ve Avrupa’da değil de Kıbrıs’ta yapılacağına dikkat çeken Çakıcı, “İki lider arasındaki görüşme en çok Kıbrıslı Türkleri ilgilendirmektedir. Bu yüzden yapılacak olan görüşme bizim için ciddi anlamda önem taşımaktadır.” dedi. Çakıcı, iki lider arasındaki görüşme sürecinin mantıklı olduğuna vurgu yaparak, toplumun da çıkacak olan sonuçtan beklentilerinin büyük olduğunu ifade etti. Çakıcı, görüşme sürecinin barış sürecini destekler nitelikte olması gerektiğini dile getirdi. Çakıcı, anlaşmanın sağlanabilmesi için iki tarafın da birbirine karşı kapılarını açık tutmasının önemli olduğunun altını çizdi.


Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri  Afet Özcafer: İki lider arasındaki görüşmeden olumlu bir netice çıkmayacaktır

Demokrat Parti (DP) Genel Sekreteri Afet Özcafer de, son yaşanan olayları işaret ederek Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı arasında yapılacak olan görüşmeden pek bir beklentilerinin olmadığını kaydetti. 

Özcafer, ikili arasında yapılacak olan toplantıda değişik görüşlerin ortaya çıkacağına inanamadığını kaydetti. 

Özcafer, Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis’in olaylara karşı uzalaşıcı bir tutum sergilemediğini belirterek, siyasi eşitliği de kabul etmediğine dikkat çekti. Dolayısı ile iki lider arasındaki görüşmeden olumlu bir netice çıkmayacağına inanç belirten Özcafer, “Bekletimiz yoktur!” şeklinde konuştu. Görüşmede hidrokarbonla ilgili bir görüşün de ortaya konulmayacağına değinen Özcafer, “Kıbrıslı Türkler ne kadar uzlaşıdan yana olursa olsun karşı tarafla aynı görüşü taşımadığımız nedeniyle toplantıdan olumlu bir sonuç çıkacağına inanmıyorum.” dedi. 


Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Sekretarya üyesi  Alpay Durduran:Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi hepimiz için faydalı olacaktır

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Sekretarya üyesi Alpay Durduran ise, iki liderin görüşmeler boyunca uzlaşmacı bir tavır takınmasının gerekli olduğunun altını çizdi. 

Durduran, bugün üniversitelerde bile kabul edilmiş olan “Uzlaşmazlıkların Çözülmesi Teknikleri”ne dikkat çekerek, liderlerin görüşme yaparken ona ya da buna taviz vermem bunu kabul etmem gibisinden düşüncelerle görüşme yapmaması gerektiğine dikkat çekti. Görüşme yapılırken olumlu sonuçların çıkması için bir araya gelinmesi gerektiğine işaret eden Durduran, “İki liderin Görüşmesi iki inatçı keçi masalına dönüşmemelidir.” dedi. 

Durduran, görüşmelere Sayın Akıncı’nın uzlaşmacı bir tavır takınarak gitmesine karşı Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis’in tam tersi bir tavır sergilediğini belirtti. Ülke için çözümün çok önemli bir nitelik taşıdığının altını çizen Durduran, Ortadoğu’daki sorunlara işaret ederek, toplumun tehlike altında olduğunu belirtti. 

Durduran, Türkiye’nin de nükleer silahlara yöneldiğini ifade ederek, çok tehlikeli durumlara ilerlendiğine işaret etti. 

Alpay Durduran, Birleşmiş Milletler çerçevesinde de her akıllı insanın kabul edeceği konuların paketler halinde önünde durduğunu dile getirdi. 

“Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi hepimiz için faydalı olacaktır.” diyen Durduran, “Birleşmiş Milletler, ne Rumların ne de Türklerin düşmanı olmadığı gibi her iki tarafında ayrılmaz dostu da değildir. 

BM Dünya Barışı için hareket etmektedir. Bu durumun da herkesçe anlaşılması gerekmektedir. 

Çünkü başka türlü bir çözümle Kıbrıs’ın acısını çekmeye devam ederiz. Bu nedenle de önümüzdeki günler için endişe duyuyorum, çekeceğimiz zorluklar daha fazla olacakmış gibi geliyor.” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
2020’den de umut yok
2020’den de umut yok
“Türkiye’nin, KKTC’nin menfaatlerini korumanın adımlarını atacağız”
“Türkiye’nin, KKTC’nin menfaatlerini korumanın adımlarını...