“Bu ülke daha fazla hükümetsiz kalamaz”

“Bu ülke daha fazla hükümetsiz kalamaz”

Editor: Süperadmin
21 Kasım 2020 - 11:52

TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, ülkede çalışanı, asgari ücretliyi düşünenin olmadığını belirterek, açlık sınırının altında olan asgari ücretin 4 kişilik bir ailenin yaşamını insanca sürdürebileceği bir noktaya getirilmesi gerektiğini söyledi. “Hükümet yoktur deniliyor ama bir taraftan da müdür müsteşar atamaları devam ediyor. Yani bütün her şeyi yaparlar hükümet var da asgari ücreti artırmaya geldiğinde mi hükümet yoktur” diye soran Bıçaklı, hükümeti kuramayan Ersan Saner’in görevini iade etmesi gerektiğini söyledi

 

TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, “Asgari ücret günün koşullarına göre haziran ayı sonu itibari ile belirlenmeliydi” diyerek, milletvekilleri ve bakanlar nasıl ki haziran sonunda hayat pahalılığı oranında artış aldıysalar asgari ücretliye de artış verilmesi gerekirken bunu yapılmadığını söyledi.

 

Bıçaklı, Bakanlara ve milletvekillerine hangi aydan itibaren artış verildiyse asgari ücretlilere de aynı tarihten itibaren artış verilmesi gerektiğini belirtti. Bıçaklı, “Günün koşullarına göre yüzde 3 ya da yüzde 5 değil bir an önce asgari ücret belirlenmelidir ve uygulamaya konmalıdır. Bu işe çok geç kalındı” dedi.

 

“Bir ülke düşünün ki başbakan yok yani hükümet yok bakanlar var ama bakanlar kurulu toplanamaz. Bir siyasi partinin başkanın seçilmesi bekleniliyor hükümet kurmak için, bu dünyanın hiçbir yerinde yoktur.”

 

Melek ÖZCAN

TÜRK-SEN Genel Başkanı Arslan Bıçaklı, “Asgari ücret günün koşullarına göre haziran ayı sonu itibari ile belirlenmeliydi” diyerek, milletvekilleri ve bakanlar nasıl ki haziran sonunda hayat pahalılığı oranında artış aldıysalar asgari ücretliye de artış verilmesi gerekirken bunu yapılmadığını söyledi. Seçim yasakları bahane gösterilerek hiçbir şey yapılmadığını belirten Bıçaklı, “Şu anda hükümet var mı, yok mu o da belli değil, bir ülke düşünün ki hükümet olup olmadığı belli değil “dedi. Bıçaklı, “Hükümet yoktur deniliyor ama bir taraftan da müdür müsteşar atamaları devam ediyor” diyerek, işçi alımlarının devam etmekte olduğunu söyledi.

“Alım gücü yüzde 40 düştü”

Bıçaklı, dövizin patlama yaptığı bir dönemde çalışanların emeklilerin özellikle de özel sektörde sendikasız olarak çalıştırılan insanların alım gücünün nerdeyse yüzde 40 oranında düştüğünü belirterek, sözlerine şöyle devam etti. “Asgari ücretlinin asgari ücretini artırmaya sıra geldiğinde hükümet yoktur. Yani bütün her şeyi yaparlar hükümet var da asgari ücreti artırmaya geldiğinde mi hükümet yoktur” diye sordu. Bıçaklı, ülkedeki sorunları çözmenin o ülkedeki hükümetlerin görevi olduğunu söyleyerek, “hükümet yoksa istifa etsinler” dedi.

“Çalışanı düşünen yok”

Arslan Bıçaklı, “Asgari ücret bir türlü belirlenemiyor, ülkede artık açlık sınırının altına düşen asgari ücret günün koşullarına göre belirlenmelidir, ülkede etik değerler varsa belirlenecek olan asgari ücret 1 Temmuz’dan sonra geçerli olması lazım” dedi. Bıçaklı, Bakanlara ve milletvekillerine hangi aydan itibaren artış verildiyse asgari ücretlilere de aynı tarihten itibaren artış verilmesi gerektiğini belirtti. Bıçaklı, “Günün koşullarına göre yüzde 3 ya da yüzde 5 değil bir an önce asgari ücret belirlenmelidir ve uygulamaya konmalıdır. Bu işe çok geç kalındı” dedi. Arslan Bıçaklı, “Asgari ücretliyi düşünen yok, açlık sınırının altında olan asgari ücret 4 kişilik bir ailenin yaşamını insanca sürdürebileceği bir noktaya getirilmelidir” diyerek, “Devletin Anayasasında diyor ki KKTC bir hukuk devletidir, hukuk devleti demek o ülkenin Anayasası ve yasalarına göre işlem yapılması demektir” diye konuştu.

“Ülke daha fazla hükümetsiz kalamaz”

Arslan Bıçaklı, “Başbakanlık görevinden ayrılacak olanlar görevi götürüp iade etmesi lazımdı. Koalisyonda olan bir partinin ben hükümetten çekildim dedikten sonra yapması gereken şudur ki, başbakan gider cumhurbaşkanına görevi iade eder ve yeni hükümetin kurulması için başka bir milletvekiline görev verir.  Bu dediklerimin hepsi Anayasalarda ve yasalarda yazılıdır. Bir ülke düşünün ki başbakan yok yani hükümet yok bakanlar var ama bakanlar kurulu toplanamaz. Bir siyasi partinin başkanın seçilmesi bekleniliyor hükümet kurmak için, bu dünyanın hiçbir yerinde yoktur. Hükümet kurma görevi verildi Ulusal Birlik Partisinden bir milletvekiline hükümet kurabilirsiniz denildi, lakin hükümeti kuramazsanız götürür iade edersiniz. Sizden sonra en büyük parti başkanı kim ise ona verilir. O da kuramazsa cumhurbaşkanı 45 gün içerisinde ülkeyi seçime götürür” şeklinde konuştu. Bıçaklı, ülkeyi daha fazla kaosa götürmenin bir anlamı olmadığını ifade ederek, “bu ülke daha fazla hükümetsiz kalamaz” ifadelerini kullandı.  

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Büyük vurgun
Büyük vurgun
Mağusa'nın vampir iş insanı
Mağusa'nın vampir iş insanı