BUGÜN GELECEĞİNDE OLMASINI İSTEDİĞİN GİBİ DAVRAN

BUGÜN GELECEĞİNDE OLMASINI İSTEDİĞİN GİBİ DAVRAN

Editor: Süperadmin
22 Ekim 2019 - 09:58

Geçmişi bugün yeniden yaşamanın nasıl bir his olduğunu anımsatan hikayeler arasında kaldık mı bilinç altımıza yerleşmiş tüm verilerin buna neden olabileceğini, birşeyler tetiklemediği müddetçe anımsamamız imkansız gibidir.

 

Oysa, geçmişimizden gelen. Aklımızda, mantığımızda, duygu ve düşüncelerimizde bizi zorlayan hayatımızın “zor” dönemlerinde duygularımızı inciten ama, kimsenin bilemediği küçük bir nedenin sebep olabileceğidir.

Kimsenin hayatında olmazsa olmazları olamaz. Her imkansız gibi gelenin dahi değişebileceğini anımsatan bir başka hikayesi, kendi gelen olurken deşifre edilip değişebilmesi için bir neden, sebepleri olur. Kimyamıza güvenmenin yolu: hayat yaşam kaynağımızın içerisindeki düğümlerin gerçek sahiplerinin olmadığıdır. Böylece, gelişen her düşüncelerin dünyamızla ne kadar alakası olduğunu tesbit etmemiz imkansız gibi görünsede öyle değildir. Iç içe geşmiş, gelmiş tüm yansımalarımızın gerçek hikayelerimizle bir birini bağlamamasıdır. Benden sana, senden bana giden gelen hikayelerimizin bir birimizle olgunlaşma süreçlerimizde dugularımızı şifalandırmalarıdır.

 

Duyularımız dünyaya geldiğimiz andan itibaren işlevini yapmaya başlar. Kimse için değişmeyeceğimize göre kendimize gelmemiz gerektiğini, küçük bir dokunuşla deşifre ettiğimiz, büyük bir farkındalığımızla bilinç altmızın farkına varmaya koyulduğumuzu kendi irademizle anlarız.

 

Olumsuz etkileneceğimizi anlatan hikayelerimiz’de, kendimizi zorlanırken bulmamız illa bir şeyleri tetikler olması sonucu silkeleneceğiz belkide.

Sürekli bir şeylerin arasında kendimizi yoklamak ve bundan çıkış yolu aramamız, endişelerimizden bizi yoklamaya başladımı silkelenmeye koyulduğumuz an kim olursa olsun, gelecek kaygı ve korkularımızın bizden uzaklaşmasını sağlaması gerektiği içindir.

 

Seni en çok etkileyen konular oldumu, sebepsiz gibi gelen ve incinen duygularınla silkelendirdiğin kendinde saklı kalan dünyanı özgürleştirebilirsin. Hiç bir neden olmadan olmuş gibi değerlendirdiklerini düşün. Gelecek içinde, yaşamına zarar verecek ve seni olumsuz zehirleyen içsel dünyanı zorlamaya koyulmana neden olan hareketlerin ise sınırlayıcıdır.

Her şeyden çok şeyler alma verme enerjimiz vardır. Hiç birşeyden nedenler zincirlerini yoklamadan hareketlerimizi kısıtlama ve düşüncelerimizi değiştirebilme dürtüleri ile karşı karşıya gelmeye başlarız. Neden veya niçin kendi gelen olduğuna anlam veremezsin belkide ama, kendimizi görebildiğimiz her şeyin arasında hiç bir şeye takılmadan nasıl yaşanılabileceğini keşfedelim. Bunun için her şeyden dersleirni almaya başladın mı en önemliside farkındalıktır. Bilinçli bir kimliğe sahip olmaya başlamışsın demektir. Kimse için değişmeyeceğini bu andan sonra kendin için ne kadar iyi bir yaşama odaklı kalırsan o denli hayatın sana gülümseyeceğini gözlemlemek gerçekten de istemediklerinle sınırlandırdığın kendinden başkası olmaz.

 

Her geçmişin dersindir. Her geleceğin başka bir deneyimindir. Her şimdin şu an ise farkındalığındır...

 

Hayatımız bize her yönden hareketlidir. Hiç bir şeyin nedensiz gelişi olmaması, her duygulara dokunan sebeplerin geçmiş eveliyatı olmasında ise başka hikayesi bulunur.

Bugün geçmişimizi anımsamak istememiş olmamızda haklılık nedenlerimiz olabilir.

Sebebi ne olursa olsun, kötü anılar içimizde gizli kalan bir yerlerde deşifre edilmemek üzere gizlenirlerken benzer nedenlerin gündemimizde olması ve sürekli ayni olaylar arasında kalmamıza neden olan acı ise geçmişimizin sinerjisi hale dönüşür.

 

Travma, ajite edilen duygularımızla silkeleniriz.

Bunun değişebilmesi için başka neler mümkündür?

Ayni sahneleri duygularımızda yeniden farklı zamanlarda yaşamak durumundamıyız?

Sebepsiz gibi gelen davranışlar sergilememize neden olan, ihtiyacımız olmamasına rağmen o duygu seline kapılıp gideriz. Benzer travmalarımızınla deşifre edilip te bizden uzaklaşmasını dilemek, istememiz en doğal hakkımız olur. Ama, nasıl?

 

Hislerinde yanılmadığın gibi, geçmişini bugün yeniden yaşamanın bir nedeni, geleceğe aşılanan kodlarındır. Acını duygularında hissetmen ve yeniden benzer sahneni, sanki o zamanı yaşıyor hissin ile sinerji yaşamış olursun.

Artı bugün o gün değildir.

“Ben geçmişimde yaşamış olduğum o duygumu iptal ediyorum. Bugün kendimi görmek istediğim değerimle birlikte hayatıma yön vermeye başladım… kimse için değişmediğime göre, kendimi görmek istediğim her şeyden her yönden derslerimi alarak görebildiğim yerdeyim. Minnet duygumla şimdime teşekkür ederim.”

 

Zamanı yakalamanın verebileceği en değerli hazinelerimizden biri ikinci şansımızın daima olabileceğini bilmektir.

Her yön hayatın her değerimizle deşifre edilmesi ise, şansımızdır. Kimyamızı deşifre edipte ilki ile kıyaslamalarımızda “O’ geçmişteydi, bugün ise bir kalem yukardayım ve hayatımı farklı yönde görmeye başlıyorum” deriz.

Iyi bir ihtiyaç listesi yaparak kendine güven katman gerekir. Mesela: eski kimliğini ifşa etmek gibi…. O zamanki hislerinin yerine bugün geleceğinde olmasını istediğin gibi davran ve teşekkür et...

Müjde Şener

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Duvara toslama kaçınılmaz!
Duvara toslama kaçınılmaz!
Terfi sınavı cezaevini karıştırdı
Terfi sınavı cezaevini karıştırdı