Bütçe görüşmeleri 5’inci gününde de devam etti

Bütçe görüşmeleri 5’inci gününde de devam etti

Sayıştay, Ombudsman ile Bayındırlık ve Ulaştırma bakanlığı bütçeleri onaylandı

Editor: Yeni Bakış Editör 2
14 Aralık 2019 - 08:44

2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam ediyor.Meclis Genel Kurulu, bütçe görüşmelerinin beşinci günü olan bugün, ikinci denemesinde toplandı. İlk toplanma denemesinde nisap olmadığı için ertelenen oturum, saat 12.30 sıralarında Meclis Başkanı Teberrüken Uluçay başkanlığında başladı. Toplantının gündeminde, Sayıştay Başkanlığı Bütçesi, Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) Bütçesi ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Bütçeleri var. 2020 bütçesinde Sayıştay Başkanlığı için 10 milyon 775 bin 100 TL; Ombudsman için 3 milyon 323 bin 400 TL ve Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı için de 254 milyon 622 bin 900 TL ödenek öngörülüyor. Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi'nden 8 milyar 824 milyon TL olarak oy çokluğuyla geçen 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı’nın Meclis Genel Kurulu'nda 9 Aralık Pazartesi başlayan görüşmeleri, 20 Aralık’ta tamamlanacak.Sayıştay bütçesiyle ilgili ilk sözü YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı aldı.

Sayıştay bütçesi görüşülmeye başlandı
2020 Mali Yılı Bütçesi’nde Sayıştay Başkanlığı ile Yüksek Yönetim Denetçisi (Ombudsman) için öngörülen rakamlar, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda da onaylandı.Meclis Genel Kurulu bugün ilk olarak görüştüğü 10 milyon 775 bin 100 TL’lik Sayıştay Başkanlığı bütçesini oy çokluğuyla; 3 milyon 3232 bin 400 TL’lik Ombdusman bütçesini ise oybirliğiyle kabul edildi. 
Meclis Genel Kurulu’nda bütçe görüşmeleri gündeminde değişiklik yapıldı ve milletvekillerinin bilgisine sunuldu. Bütçede, 16 Aralık Pazartesi günü görüşülecek bütçeler, 19 Aralık Perşembe günü görüşülecek bütçeler ile yer değiştirdi. Buna göre, Pazartesi günü Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, Kamu Hizmeti Komisyon Başkanlığı ile Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı bütçesi görüşülecek. 
19 Aralık Perşembe’nin gündeminde de Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ile Turizm ve Çevre Bakanlığı bütçeleri yer alıyor.Meclis bugün ilk olarak 10 milyon 775 bin 100 TL olan Sayıştay Başkanlığı bütçesini görüştü.

Arıklı: Ülkenin korkulu rüyası oldu
YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı konuşmasında, ülkede Sayıştay’ın önemini kaybettiğini dile getirerek, daha önce kamuda Sayıştaylığın ülkenin korkulu rüyası olduğunu kaydetti.
İleri demokratik ülkelerde sayıştayların büyük görevler üstlendiğini dile getiren Arıklı, mali ve iç kontrol sistemlerinde sayıştayın daha etkin olduğunu söyledi.
Sayıştaylığın ölmüş insanların raporlarını gündeme getirmeye çalıştığını dile getiren Arıklı, bu kurumun günümüze yönelik çalışmalara dönmesi gerektiğini kaydetti.
Sayıştay raporlarının sadece başkan imzasıyla gönderildiğini ve diğer üyelerin imzalarının olmadığını söyleyen Arıklı, Sayıştayın ciddi kadrosu, üyeleri ve başkanı olduğunu fakat sistemin neden ciddi işlemediği konusunda kafalarında soru işaretleri olduğunu belirtti.
Ülkede yolsuzluğun her geçen gün arttığını ve bunun da normalleşmesinden duyduğu üzüntüyü ifade eden Arıklı, milyonlarca avroların götürüldüğü yolsuzluk dosyalarının bir türlü gündeme gelmediğini kaydetti. Arıklı, Sayıştayın hazırlanan raporlarının takipçisi olmadığını da savundu. 

Özyiğit: Önemli olan kurumun nasıl battığı
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Meclis’in nisap yetersizliği nedeniyle ilk denemesinde toplanamamasını eleştirdi. Sayıştayın “X” kurumun battığını raporlayarak kurumun özelleştirilmesi önerisinde bulunduğunu söyleyen Özyiğit, önemli olanın kurumun nasıl battığı olduğunu ve Sayıştayın ortaya çıkaracağı raporlarının da hayati olduğunu kaydetti.
Kooperatiflerin neden halen kayyumla yönetildiğini ve gerçek sahiplerine verilemediğini soran Özyiğit, son dönemlerde Şirketler Mukayyidi’nin kooperatifte bazı kişileri görevden almaya çalıştığını fakat bunların o kadar kolay olmadığını söyledi.
Sayıştay’ın AKSA raporunda, Gümrük ve Rüsumat Dairesi’nin ardiye miktarının bağışlanmasının mümkün olmadığının yazıldığını söyleyen Özyiğit, hükümete çağrıda bulunarak “Gereğini yapın” dedi.
2012 yılında LTB’de de bir takım yolsuzluklar tartışıldığını fakat Sayıştay’ın kapsamlı raporunun hızlıca verilmediğini dile getiren Özyiğit, 2012 yılında yapılanların daha şimdilerde gündeme gelmesini eleştirerek, Sayıştaylığa gelen raporların erken sonuçlanmasının önemine vurgu yaptı.
Sayıştay’daki sıkıntıların bilindiğini dile getiren Özyiğit, Sayıştay Başkanı’nın kendisinin de dahil birçok yurtdışı temsilcilikleri denetlemeye gittiğini söyleyerek, bu raporları kendilerinin de görmesi gerektiğini kaydetti.Yurtdışına gezi gibi ziyaretler olmaması gerektiğini dile getiren Özyiğit, Sayıştay Başkanı’nın katıldığı ziyaretlerin de açıklanmasını istedi.
Ombudsmanlığın uzun zaman önce kurulmasına rağmen ne yaptığının uzun zaman anlaşılamadığını ifade eden Özyiğit, zaman içinde bunun yoluna girdiğini, şimdilerde ise Emine Dizdarlı ile tam manasıyla çalışmaya başladığına dikkat çekti. 

Şahali, Ombudsman ve Sayıştay’ın farklılıklarına dikkat çekti
CTP Milletvekili Erkut Şahali, Sayıştay’ın devletin resmi mali denetim kurumu olduğuna işaret ederek, devletin kaynakları usulüne uygun olup kullanıp kullanmadığını denetlediğini kaydetti. 
Siyasetin kamu vicdanını rahatsız etmeyecek şekilde hareket etmesini sağlayacak son derece önemli bir kurum olduğuna işaret eden Şahali, Ombudsman ve Sayıştay’ın farklılıklarına dikkat çekti. 
Kamu eliyle yürütülen vergilerin denetlenmesi bakımından da Sayıştay’ın önemine işaret eden Şahali, şeffaflık ilkesine yaklaşıldığı sürece, Sayıştay’ın işinin hafiflediğini kaydetti. 
Bu amaçla Sayıştay öncesi denetim birimlerinin ilerletildiğini anlatan Şahali, kaybedilen itibarın yerine getirebilmesi adına da Sayıştay’ın öneminin arttığını söyledi.
Sayıştay’ın gereken biçimde insan kaynağı ve teknolojiye sahip olabilmesinin ötelenebilecek bir konu olmadığına dikkat çeken Şahali, Sayıştay denetçilerinin sıkıntılarına işaret etti. Şahali, kendiliğinden harekete geçen bir Sayıştay’ın arzulandığını ifade etti. 
Şahali, bugün sabah hükümetin nisabı sağlayamamasını eleştirerek, “Bütçe denilen şey bir hükümetin yol haritasıdır. Haritasına her an sahip çıkma sorumluluğuna sahip olmayan bir hükümete güvenebilmemiz mümkün değildir” dedi. Sayıştay’ın BRTK’da devam eden istihdamlar soruşturması gerektiğine değinen Şahali, BRTK’da yapılan istihdamlardan Yönetim Kurulu Başkanı ve Başbakan’ın haberi olmamasını da eleştirdi. Hükümeti gayrıciddi bulduklarını, hükümete güvenmediklerini vurgulayan Şahali, Sayıştay’ın gözünün daha açık olmasını istedi. Ombudsman’ın da görevlerine dikkat çeken Şahali, tavsiye yaptırım gücü olmadığını, nitelikli kararları olduğunu aktardı. Şahali, Ombudsman’ın faaliyetlerinin son 4 yıldır devam ettiğine işaret ederek, Ombudsman’ın demokratik ülkelerin gereklerinden biri olduğunu kaydetti. 
İşlem silsilesinde bir atlama olmamasının önemine işaret eden Şahali, işlemler eksik aşamalarla ilelertilirse, bağlayıcılık olmayacağını kaydetti. Şahali, iki kurumun da faaliyetlerini önemsediklerine dikkat çekerek, her iki kurumun bütçesine de olumlu oy vereceklerini söyledi. 

Şahiner: Sayıştay komitesinin gündeminde 118 dosya var
CTP Milletvekili Salahi Şahiner de, Sayıştay’ın önemi ve görevlerine işaret ederek, Sayıştay’ın yetkileri hakkında da bilgiler verdi. Sayıştay komitesinin gündeminde 118 dosya olduğunu ve bu dosyaların akıbetini öğrenmeye çalıştıklarını ifade eden Şahiner, bu dosyaların tamamlanması için bu dosyaların akıbetinin bilinmesi gerektiğini vurguladı.
 Ağır aksak işleyen bir Sayıştay’dan bahsedildiğini belirten Şahiner, bunun en büyük sebebinin Sayıştay’ın denetlemesi gereken kurumların çok fazla olması olduğuna dikkat çekti. Şahiner, mevcut yapısıyla Sayıştay’ın hızlı hareket edemediğini söyleyerek, gerekli hizmet alımı ile Sayıştay’ın beklenen yapıya ulaştırılabilmesini temenni etti. 
Şahiner, Sayıştay’a yapılan yüzde 5’lik katkıyla yeterli ilerlemenin sağlanamayacağını sözlerine ekledi. 
UBP Milletvekili Aytaç Çaluda, Sayıştay ve Obudsman’ın ülkenin en önemli ve saygın kurumları olduğuna işaret ederek, bu kurumların ülkenin mali konular açısından emniyet subabı olduğunu kaydetti. 
Sayıştay’ın bugüne kadar adil, hukuka uygun, siyasetten uzak kararlar çıkardığına dikkat çeken Çaluda, ancak gelinen noktada en büyük sıkıntının yüce Meclis’teki milletvekillerinde olduğunu kaydetti. 
Çaluda, “Bizde yolsuzluk siyasi rozete göredir. Bugün ülkede yolsuzluk usulsüzlük olmayan kurum yoktur” dedi. Bazı Sayıştay raporlarına örnekler veren Çaluda, geçmiş hükümetler döneminde Meclis’te bazı Sayıştay raporlarının silindiğini ileri sürdü. 

Tartışma çıktı, oturuma ara verildi
Suçlamalar üzerine bazı CTP’li milletvekilleri ile Çaluda arasında sözlü tartışmalar yaşanması üzerine, Meclis oturumuna 10 dakika ara verildi. 
Ara ardından söz alan CTP Milletvekili Biray Hamzaoğluları, bazı belediyelerde işe alınmalarda ve belediyenin bu noktaya gelmesinde Sayıştay’ın sorumlu olduğunu ileri sürdü. Hamzaoğluları, yıllardır Şarap Fabrikası’nın hala gündemde olduğunu ve araştırmasının devam etmesini kaydetti. 
Daha sonra Sayıştay Başkanlığı bütçesi oy çokluğuyla onaylandı. 
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, 3 milyon 323 bin 400 TL’lik Ombudsman bütçesini oy birliğiyle kabul etti. İlk sözü alan CTP Milletvekili Erkut Şahali, Meclis’te veriye dayalı konuşulması ve şaibe yaratacak şekilde konuşulmaması gerektiğini vurgulayarak, Çaluda’nın yaptığı konuşmayı eleştirdi. 
Şahali, kimsenin itham altında bırakılmamasını talep ederek, milletvekillerini ciddiyete davet etti. 

Arıklı: En talihsiz bakan
Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda, 254 Milyon 622 bin 900 TL’lik Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı bütçesi görüşüldü. 
Bakanlık bütçesi hakkında ilk sözü alan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan için  “bugüne kadarki en talihsiz bakan” ifadesini kullanarak, Bakanın yapabileceği işler konusunda eleştiriye tabi tutulması gerektiğini söyledi. 
Yapılacağı söylenen bazı işler konusunda Bakan Atakan’dan bilgi isteyen Arıklı, Mağusa Limanı, Girne Antik Limanı, Telekomünikasyon Dairesi’nin durumu, araç muayene sistemi, şehirler arası ve şehir içi toplu taşımacılığın analizleri hakkında bilgiler istedi. 
Geçen sene bütçe görüşmelerinde dile getirdiği eleştirileri ve  Bakan Atakan’ın verdiği cevapları anımsatan Arıklı, 2019’da yapılacağı söylenilen işlerin bir çoğunun yerine getirilmediğini kaydetti. 
“Vaat çok ama icraat yok”  diyen Arıklı, hiçbir mazeretin başarısızlığı haklı gösteremeyeceğini vurguladı. 
Ercan Havaalanı konusuna da değinen Arıklı, Ercan konusunun “yılan hikayesine” döndüğünü kaydetti. 
“Eğer bir firma ile bir sözleşme yapıldıysa ve sözleşme şartlarına uymadıysanız, siz suçlu olursunuz” diyen Arıklı, Bakanlığın bir an önce üzerine düşen vazifeyi yapması gerektiğini söyledi. 
Bölgede askeri mühimmat deposu varsa, Ercan yeni terminal binası ise o bölgenin yakınına yapıldıysa bunun korkunç bir şey olduğunu  ifade eden Arıklı, askeri bölgenin başka bir yere taşınamamasını eleştirdi. 

Ataoğlu: Siz çare bulmaya mı, şikayet etmeye mi geldiniz?
DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu da, yaklaşık 2 yıldır görevde olan Bakan Atakan’ı acemi görmediğini, Atakan’ın geçmiş hükümette de aynı görevde olduğunu ve var olan sıkıntıların bu dönemde  de devam ettiğini kaydetti. 
Bakanlık bütçesi ele alınırken, “ulaşımın temel unsuru” olan yollar konusuna değinen Ataoğlu, tüm yollar ve aydınlatma sisteminden sorumlu bakanlık olan Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’nın 1975’ten bu yana trafikte hayatını kaybedenlerin sayısından haberi olup olmadığını sordu. 

“Trafikte 1975’ten bu yana 1963 kişi öldü, yılda ortalama 33 kişi kazada hayatını 
kaybetti”

Trafiğe kurban vermeyen hanenin neredeyse kalmadığını söyleyen Ataoğlu, 1975’ten bu yana 1963 kişi öldüğünü, her yıl ortalama 33 kişinin trafik kazasında hayatını kaybettiğini kaydetti. 
Ataoğlu, durum böyleyken bakanlığın bütçesinin azaltılmasını eleştirdi. 
Ataoğlu, bakanın yapılması gereken projelerle ilgili “para bulamadığından şikayet etiğini” söyleyerek, bunun halkı ilgilendirmediğini, paranın bulunması ve gereken projelerin uygulamaya konması gerektiğini belirtti. Ataoğlu, “Siz çare bulmaya mı, şikayet etmeye mi geldiniz” diye sordu.
4G, 5G, adakart konularında son durumun ne olduğunu soran Ataoğlu, Ercan Havalimanı’nın ne zaman tamamlanacağını, Telekomünikasyon Dairesi’nin durumunu, özelleştirilip özelleştirilmeyeceğini sordu. 
Yolların ışıklandırması, mühendislik sorunları, uçak bileti fiyatları gibi konularda bakan Atakan’a sorular yönelten Ataoğlu, sorunların çözümüne yönelik ne yapılacağını da sorularına ekledi.
Ataoğlu, Gazimağusa Limanı’nın turizm limanına dönüştürülmesi projesinin ne zaman başlayıp sona erdirileceğini, bu proje uygulanırsa kentin durumunun ne olacağını sordu.  
Ataoğlu, Bakanlar Kurulu devam ederken bazı konuşmaların bir bakan tarafından basına yansıtıldığını söyleyerek, eleştirilerde bulundu. 
Girne Yat Limanı ile Gazimağusa Limanı’na ilişkin Turizm Bakanlığı döneminde hazırlanan projeler ve yapılan ihalelere değinen Ataoğlu, bazı ihalelerin belli noktalara takıldığını ve ileri götürülemediğini söyledi. 
Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı gelirlerinin başka yere gitmesinin doğru olmadığını söyleyen Ataoğlu, buna yönelik bir proje yapılabileceğini belirtti. 
TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, refüj yanlarına zakkum ekilmesinin yararlı olacağını söyledi. 
Özyiğit, Ciklos’ta yaşanan ve 4 kişinin yaşamına mal olan olayla ilgili Meclis komitesi raporuna değinerek, raporda proje ve mühendise ulaşılamadığının yer aldığını söyleyerek, bakanın bu duruma açıklama getirmesini istedi. 
Özyiğit, Planlama İnşaat Dairesi’nin önemli bir kurum olduğunu, yeniden organize edilmesi, değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti. 
Ercan Havalimanı’ndaki sıkıntılara yönelik neler yapıldığını ve ne zaman biteceğini soran Özyiğit, “Bu doğrultuda yapılacak olan tüm özelleştirmelere karşıyız. Ercan Havalimanı özelleştirildi de her şey yoluna mı girdi” diye sordu.
Geçitkale ile ilgili birtakım taleplerin ve verilen sözlerin sürekli gündeme geldiğini söyleyen Özyiğit, son durumun ne olduğunu sordu.
Limanlarla ilgili, bütçede kaynak aktarılmadığını dile getiren Özyiğit, limanlardan devletin gelir elde ettiğini ama “bir çivi çakılmadığını” belirtti. 

“Çağdaş modern kamu taşımacılığı ve öğrenci taşımacılığına ihtiyaç var”
Kamu taşımacılığının ülkedeki en büyük eksikliklerden biri olduğunu söyleyen Özyiğit, “Ülkemizde bu doğru bir zemine oturtulamadı” dedi.  Özyiğit, öğrenci taşımacılığı ile “şaibelerin” ortadan kaldırılması gerektiğini söyleyerek, çağdaş modern kamu taşımacılığı ve öğrenci taşımacılığına ihtiyaç duyulduğunu belirtti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Temiz siyaset bu mu HP?
Temiz siyaset bu mu HP?
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak
Soygun zanlıları tutuklu yargılanacak