Bütçe yasa tasarısı görüşmeleri komitede başladı

Bütçe yasa tasarısı görüşmeleri komitede başladı

2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde görüşülmeye başlandı

Editor: Yeni Bakış Editör 2
13 Kasım 2019 - 08:06

Toplantıda ilk olarak konuşan, Komite Başkanı Sunat Atun, 2020 bütçesinin hayırlı olması temennisinde bulundu. Atun, 2020 yılı  bütçesinin 8 milyar 814 milyon TL olarak öngörüldüğünü söyledi. Atun’un konuşmasını, Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun sunumu takip edecek.

Denktaş: İç borçlanma ihtiyaç duyulan oranda yapılmalı
Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı ile ilgili söz alan DP Milletvekili Serdar Denktaş, iç borçlanmanın ihtiyaç duyulan oranda yapılması, ödenebilir borçlanma yapmaktan çekinilmemesi gerektiğini ifade etti. 
DP Milletvekili Serdar Denktaş, Maliye Bakanlığı ekibinin kendi bakanlık dönemiyle aynı olduğunu, mevcut imkanlarla bütçenin hazırlandığını dile getirdi. 
Son üç yılda artı bütçe ile sonuçlanan bir dönem geçirildiğini, 2019’un da her şeye rağmen iyi seyrettiğini söyleyen Denktaş, iç borç ödemeye başlamak için protokol imzalanması sürecinin kendi dönemlerinde başladığını ve bu dönemde sonuçlandığını belirtti. 
Denktaş, iç borçlanmanın ihtiyaç duyulan oranda yapılması, ödenebilir borçlanma yapmaktan çekinilmemesi gerektiğini ifade etti. 
Denktaş, vergilerdeki değişiklik ve yüzde 2’lik katkı konularının zor şartlarda ekonomik çarkların dönmesini sağladığını kaydetti. 

“Devlet, harçları belli oranda artırmak zorunda kalacak”
Devletin harçları belli oranda artırmak zorunda kalacağını söyleyen Denktaş, “Sizin muhalefetteyken bize yaptığınız eleştirileri ben size yapmayacağım. Ülkenin ekonomik koşullarını biliyorum” dedi. 
Denktaş, ortaya çıkabilecek öngörülmeyen sorunlara yönelik hükümetin yaklaşımlarını çok yakından takip edeceğini belirtti. 
Ana gelir kaynaklarının turizm, eğitim olduğunu söyleyen Denktaş, mal alarak ülkeye yerleşen yabancıların da gelir getirdiğini ancak bu insanların hayatlarını kolaylaştırmak yerine zorlaştırıldığını, bu durumun değiştirilmesi gerektiğini belirtti.  
Denktaş, gelirini ülke bankalarında tutan bu yabancılara vergi muafiyeti sağlanabileceğini kaydetti. 
2003 yılında inşaat patlaması sırasında kandırılan yabancıların durumunu gündeme getiren Denktaş, bu mallarla ilgili önerisini Bakanlar Kurulu’ndan geçiremediğini, hükümetin bu öneriyi hayata geçirmesiyle devlet gelirlerinin artırılmasının sağlanabileceğini söyledi. 
Denktaş, turizm teşviklerinin ülkenin gelirlerinden karşılanması gerektiğini söyleyerek, “Kendi teşviklerimiz kendi kalemlerimizden olmalı” dedi. 
Kredi ve yardım alınan tek yerin Türkiye olduğunu, ancak yöntemin değiştirilmesi gerektiğini dile getiren Denktaş, cari harcamalar için katkı talep etmemek, yatırımlar için ise verilecek katkının yılın başında KKTC’nin Merkez Bankası’ndaki hesabına yatırılması ve yönetimi maliyede, kontrolü TC yardım heyetinde olması gerektiğini belirtti. Denktaş, bu paranın kredi olarak yatırılması önerisinde bulunarak, Kıbrıs sorununun öyle ya da böyle bir gün sonuçlanacağını ve mahsuplaşmanın söz konusu olacağını söyledi. 
Denktaş, milletvekilliğinde son dönemi olduğunu söyledi.
Mali Yönetim Yasa Tasarı’ndan GÜÇ-KUR’un çıkarılmasını eleştiren Denktaş, tasarının geri dönmesi için elinden geleni yapacağını belirtti.

Özyiğit: Bütçeler ülkenin nereye gideceğinin göstergesi
Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi’nde 2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı hakkında söz alan TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit, bütçelerin ülkenin nereye gideceğinin göstergesi olduğunu belirtti. Özyiğit, bütçedeki gelirlerin nereye harcanacağının da çok önemli olduğunu söyledi.
Ülkenin ihtiyacı olanın kendi ayakları üzerinde duran bir yapı olduğunu söyleyen Özyiğit, yerel gelirlerin artırılması ve vergi gelirinin de adil toplanması gerektiğini kaydetti. Ülkenin giriş çıkışlarının da kontrol altına alınması gerektiğini söyleyen Özyiğit, ülke nüfusunun halen bilinmemesinin bütçede öngörülen rakamlarla nasıl uyuşacağı sorusunu sordu.
Hükümetin ekonomik tedbirler çerçevesinde istikrarlı olması gerektiğine vurgu yapan Özyiğit, ülkenin gelirlerinin artırılması gerektiğini belirtti.Özyiğit, kendi kurumlarını kendisi yöneten bir yapının olması, kendi ayaklarının üzerinde durulması için de “el etek öpülmemesi” gerektiğini söyledi.

Toros: 2020 bütçe rakamları hayal kırıklığı ve endişe yarattı
CTP Milletvekili Fikri Toros, bütçenin sabit ve dar gelirli çalışanları daha da fakirleştirecek, özel sektör yatırımlarını ürkütecek noktada olduğunu belirterek, “2020 bütçe rakamları hayal kırıklığı ve endişe yarattı” dedi.
Toros, ekonomik aktivitenin ve istihdamın artırılması gibi temel hedeflerin bütçede yer alması gerektiğini belirterek, bütçede bir alana ayrılmış kaynağın, o kaynağın sürdürülebilir olmasına hizmet etmesi gerektiğini belirtti.
CTP olarak demokrasi, insan hakları, yoksullukla ilgili mücadele konularında ciddi hassasiyetleri bulunduğunu belirten Toros, partinin ilke ve ideallerinin bu doğrultuda şekillendiğini kaydetti.

Geneline ilişkin görüşme tamamlandı
2020 Mali Yılı Bütçe Yasa Tasarısı, Cumhuriyet Meclisi Ekonomi, Maliye, Bütçe ve Plan Komitesi’nde dün sabah görüşülmeye başlandı. Verilen öğlen yemeği arasının ardından 14.05’te yeniden toplanan komitede, tasarının bütünü üzerindeki görüşmelere devam edildi. 
Bu bölümde söz alan CTP Milletvekili Salahi Şahiner bütçenin hayat pahalılığı oranında artmasının, yerinde saymak anlamına geleceğini ifade etti.  
Konuşmasında kayıt dışı ekonomiye de işaret eden Şahiner, Vergi Dairesi’nin denetimlerinin artırabilmesi için gereken adımların atılması gerektiğini belirtti. 
Türkiye ekonomisinde ciddi bir kriz yaşandığını ifade eden Şahiner, bu krizin kısa süre içerisinde gerekli reformist adımlarla aşılmasını umsa da KKTC’nin alınabilecek önlemleri acilen alması gerektiğini söyledi. 
TDP Milletvekili Hüseyin Angolemli de bütçedeki tadilatın nasıl yapıldığını sorarak, yapılan artışlarla ilgili detayların görülemediğine işaret etti.
“En doğrusu, sağlıklı bir para birimine, mesela Euro üzerine bu bütçeyi kurmaktır” diyen Angolemli, şu an herkesin tüm planlarını dövize göre yaptığını ifade etti. 
Hükümetin sağlık, eğitim, trafik gibi temel alanlarda sınıfta kaldığını savunan Angolemli, gerekli denetimlerin yapılmadığını söyledi.
Afların vergi kaçağı getirdiğine işaret eden Angolemli “Denetim olmayan yerde hiçbir hizmet tamamen yerine getirilemez” şeklinde konuştu. Angolemli, polisin sivilleşmesi gerektiğini de kaydetti. 
Konuşmasında muhtarların sorunlarına da değinen Angolemli, uzun süren tartışmalar sonucu muhtarlara maaş bağlandığını ancak bir süre önce Muhtarlar Birliği başkanından bazı muhtarların hizmet verirken vatandaştan para aldığı yönünde bilgi edindiğini söyledi. 
Çiftçilerin yılın belli dönemlerinde gelir elde ettiğini ancak kendilerinden her ay sosyal sigorta yatırımı yapmalarının istendiğini söyleyen Angolemli bu ödemelerin yapılması için yöntemler bulunabileceğini dile getirdi. 
Angolemli, gıda güvenliği konusunda gerekli denetimlerin yapılması gerektiğini kaydetti. 
HP Milletvekili Mesut Genç de konuşmasında, 20 ayda 3’üncü bütçe görüşmesi yapıldığın ancak değişen bir şey olmadığını dile getirdi. 
Genç, tanınmamışlığın ve ambargoların getirdiği sorunlara işaret ederek, turizm ve eğitim sektörünün ülkeye nasıl bir katma değer sağladığının göz ardı edilemeyeceğini ancak bunların yeterli olmadığını söyledi. Genç bu bağlamda AR-GE konusundaki çalışmaların önemine işaret etti. 
Ciddi anlamda ithalata dayalı olan ekonomiyi geliştirmek için yeni sektörlere yönelmek gerektiğini söyleyen Genç, “Üretimden çok tüketime dayalı bir ekonomimiz var bu da tüm ülkeyi etkiliyor” dedi. Genç, dövizde yaşanan dalgalanmalara karşı önlemler alınması gerektiğini söyledi. 
Acil durumlara karşı tasarruf yapılması gerektiğini kaydeden Genç özellikle kamu kaynaklarının dikkatli harcanması gerektiğini belirtti. 
Maliye Bakanlığı ve hükümetin radikal adımlar atması gerektiğini ifade eden Genç, bunun aslında tüm ülkenin yapması gereken bir şey olduğunu kaydetti. 
HP Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu da ülkenin sorunları ve imkansızlıkları bilindiği için çok da fazla hayal kurulamayacağını dile getirdi.
Manavoğlu, bütçenin, içinde bulunulan mali durum ve geçen yıl yaşananlar göz önüne alındığında gerçekçi bir bütçe olduğunu söyledi.
Bölgelerdeki ziyaretler sonucu artık vatandaşların sıkıntılarını görebildiklerini dile getiren Manavoğlu, hane halkına yardıma değindi. 
Birlik, dernek ve siyasi parti ödenekleriyle örtülü ödenek konusunda indirime gidilmesi gerektiğini ifade eden Manavoğlu, bu kalemlerden bazılarının sıfırlanabileceğini söyledi. 
Maliye Bakanlığı başkanlığında ek mesailer konusunda fiili adımlar atılması gerektiğini dile getiren Manavoğlu, ek mesailerin uygulanması konusunda gerekli sistemin kurulması gerektiğini kaydetti.
TDP Başkanı Cemal Özyiğit de hane halkına yardım kaleminden 4’lü koalisyon hükümetinde kendi bakanlığına verilen rakamı özel eğitim için harcayacaklarını söylediklerini ve bu yönde gereken adımları attıklarını anlattı.
Özyiğit ayrıca siyasi partilere yardım konusunun kendileri için önemli olduğunu ifade etti.
Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu da eleştiriden korkmadıklarını belirterek, komitelerdeki amacın da daha iyiyi bulmak olduğunu söyledi. 
Bütçedeki tadil rakamlarının bilindiğini kaydeden Amcaoğlu, önemli olanın artış öngörüleri olduğunu anlattı. 
“Enflasyon rakamları gerçekçi değil” eleştirisine cevaben bunun ilgili kurumlar tarafından hesaplandığını dile getiren Amcaoğlu, bunların bilimsel çalışmalar olduğuna işaret etti. 
Ercan Havalimanı işletmesi konusundaki sorunlar nedeniyle yaklaşık bir yıldır fatura kesilemediğini, bu yüzden gerçek rakamlara ulaşılamadığını dile getiren Amcaoğlu, bu yüzden farklı rakamlar oluştuğunu söyledi. 
2013-2015 yıllarında atılan doğru adımlara işaret eden Amcaoğlu, amaçlarının denk bütçeye ulaşmak olduğunu kaydetti. 
Yerel gelirleri artırmak için adım atmaktan çekinmeyeceklerini söyleyen Amcaoğlu, teşvikler konusunun da yeniden gözden geçirilmesi gerektiği düşüncesine katıldığını belirtti. 
Değişik alanlarda otomasyona geçilmesinin önemine işaret eden Amcaoğlu, bu konuda devam eden çalışmalara işaret etti. Amcaoğlu, doktorların otomasyon sistemine ayak direttiğini, bunun için yardımcı istediklerini söyledi. 
Trafik konusundaki eleştirilere de değinen Amcaoğlu, bir yerlerde eksikler olduğunu ancak alkol, cep telefonu kullanımı gibi unsurların da göz önünde bulundurulması gerektiğini anlattı. 
Amcaoğlu, Gelir ve Kurumlar Vergisi’nde önemli değişiklikler yapıldığını dile getirdi. 
Amcaoğlu, MOBESE projesinin kısa süre sonra hayata geçeceğini de anlattı. 
Doğrudan gelir desteklerinin düzenli şekilde ödendiğini belirten Amcaoğlu, ek mesailer konusunda atılması gereken adımların farkında olduklarını söyledi. Amcaoğlu, el birliğiyle sağlıkta kamu hizmeti sağlanabilmesiyle alakalı vardiya ve rotasyon için gerekli istihdamları yapmayı hedeflediklerini anlattı.  
Amcaoğlu ülkenin kaynaklarını verimsiz kullanılmaması gerektiğini dile getirdi. 

İncirli: Amcaoğlu’nun söyledikleri gerçekleri yansıtmıyor
Bakan Amcaoğlu’nun doktorların otomasyon sistemine ayak direttiğini söylemesi üzerine söz alan CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli, hedeflenenin mevcut otomasyon sisteminin iyileştirilmesi olup olmadığını sordu.
Hekimlerin 10 yıldır otomasyon sistemi kullandıklarına işaret eden İncirli, Amcaoğlu’nun söylediklerinin gerçekleri yansıtmadığını savundu.
Mevcut otomasyon sisteminin sorunları olduğuna dikkat çeken İncirli, “Otomasyon için ayrılan tutar, mevcut sistemi iyileştirmek için mi? Yoksa mevcut sistemin yaygınlaştırılması mı amaçlanıyor? Yoksa her ikisi için mi kullanılacak?” sorularını sordu.
Maliye Bakanı Amcaoğlu yeniden söz alarak, açılan ihaleyle ilgili detaylı bilgiyi daha sonra verebileceğini dile getirdi. 
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Unutkanlığımızın  kurbanıyız!”
“Unutkanlığımızın kurbanıyız!”
Siyaset gücümüzü  kırmak istiyor
Siyaset gücümüzü kırmak istiyor