“Çelişkiler var”

“Çelişkiler var”

1 Nisan’dan sonra turizmde açılım olacağına dair yapılan açıklamayı değerlendiren Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, Sağlık Bakanlığı ile Turizm ve Başbakanlık arasında farklı açıklamaların olduğunu söyledi

Editor: Süperadmin
12 Ocak 2021 - 08:53
Reklam

Yetkili kişilerin 1 Nisan’da açılımın olacağına dair kararlı olduklarını anımsatan Orhan Tolun, kimin geleceğini sordukları zaman aldıkları cevabın “Charter sefer konulacak ve bu sayede turistler gelecek” şeklinde olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın “Ülkedeki kişilerin aşılanmaması durumunda turizmi açmayacağız” söylemini hatırlatan Tolun, söylenen sözlerin arasında çelişkiler olduğunu belirtti.

 

Dengeli bir şekilde açılımın olması yönünde açıklamada bulunan Tolun, göstermelik bir açılım istemediklerini vurguladı.

 

Yetkili kişilerin açıklamalarına göre sezgilerini anlatan Tolun, “Bizlere açılacağız diyerek acentelerin haklarını unutmasınlar. Bu sene açılacağız düşüncesi ile bizim çalışanlarımızın hakkı olan yardımları vermemezlik yapmasınlar” diyen Tolun, turizm çalışanlarına geri dönük ödemelerin hala yapılmadığını ve hükümetin çalışanlara haklarını verme niyetinde olmadığını kaydetti.

 

Tolun, 1 Nisan’dan sonra açılım olması dahilinde turist getirecek acentelerin sayılı olduğuna işaret ederek, 2021 yılının zor ve zahmetli bir yıl olacağına dair öngörüde bulundu.

 

Esengül AYKAÇ

1 Nisan’da açılım olacağına dair yapılan açıklamayı değerlendiren Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği (KITSAB) Başkanı Orhan Tolun, Başbakan Ersan Saner’i ziyaret ettiklerinde kendisinin de Turizm ve Çevre Bakanı ile aynı görüşte olduğunu söyledi. Yetkili kişilerin 1 Nisan’da açılımın olacağına dair kararlı olduklarını anımsatan Orhan Tolun, kimin geleceğini sordukları esnada aldıkları cevabın “Charter sefer konulacak ve bu sayede turistler gelecek” şeklinde olduğunu söyledi.

“Kontrolleri sağladıktan sonra açılım yapacaklar”

Şu anda açılıma müsait olduklarını dile getiren Tolun, ülkeye turistlerin gelmesinde bir sakınca olmadığını belirtti.  Dünyada salgının yayılım durumu göz önündü tutulduğu vakit en iyi durumda olan birkaç ülkeden birisi olduğumuzu söyleyen Tolun, 1 Nisan’da ülkeye Rum tarafından kişilerin gelme olasılığından söz etti. Mart ayında Türkiye’nin ve Rum tarafının turizme açılacağına dair bir beklenti içerisine girdiklerinden bahseden Tolun, Türkiye’nin turizm bölgelerinin kontrolünü sağlayarak turistlere açacağını kaydetti.

“Ekonomi düşünülmüyor”

Rum tarafının sağlık ve ekonomiyi dengelediğini anımsatan Tolun, hem ekonomiyi hem de sağlıklarını aynı anda nasıl götürebileceği konusunda sürekli deneme halinde oluklarını belirtti. Rum tarafının sağlık ve ekonomiyi bir arada götürürken bulaşın arttığından söz eden Tolun, Rum tarafının şu anda bulaşın artması ile kapandığını kaydetti. KKTC’nin sağlık ve ekonomiyi bir arada götüremediğini söyleyen Tolun, KKTC’nin bulaşa sadece sağlık açısından bakıldığını ve ekonomiyi düşünmeden kapanma yaşandığını savundu.

“Türkiye bu karara izin verecek mi?”

Ülkeye gelen bulaşın büyük bir kısmının Güney’den geldiğine inandığını anlatan Tolun, Güney’de eğitim amaçlı kişilerin olduğunu anımsatarak büyük ölçüde ülkeye bulaşın Güney kaynaklı olduğunu ifade etti. 1 Nisan’da açılımın konuşulduğunu belirten Tolun, açılım olduğu zaman Türkiye’nin izin verip vermeyeceği konusunda alınan kararı sorguladı. Dünya genelinde aşılama faaliyetlerinin başlatıldığını savunan Tolun, ülkemizde hali hazırda aşı programının söz konusu olmadığını kaydetti.

“Çelişki var!”

Sağlık Bakanlığı’nın “Ülkedeki kişilerin aşılanmaması durumunda turizmi açmayacağız” söylemini hatırlatan Tolun, turizm hakkında söylenen sözlerin arasında bir çelişki olduğunu söyleyerek “Bir taraftan Başbakanlık ve Turizm Bakanlığı açılacağız diyor. Diğer taraftan Sağlık Bakanlığı herkese aşılama olmadan açılım olmayacak diyor. İfadeler arasında çelişkiler var” diye konuştu.

“Dengeli açılım şart”

Dengeli bir şekilde açılımın olması yönünde açıklamada bulunan Tolun, göstermelik bir açılım istemediklerini vurguladı. Yetkili kişilerin açıklamalarına göre sezgilerini anlatan Tolun, “Bizlere açılacağız diyerek acentelerin haklarını unutmasınlar. Bu sene açılacağız düşüncesi ile bizim çalışanlarımızın hakkı olan yardımları vermemezlik yapmasınlar” diyen Tolun, turizm çalışanlarına geri dönük ödemelerin hala yapılmadığını ve hükümetin çalışanlara haklarını verme niyetinde olmadığını kaydetti.

“Kasada yine para yok”

Yetkililerin 1 Nisan’da açılım olacağına dair yaptıkları açıklamanın aksine 1 Nisan’da açılımın olup olmayacağına inançlarının hakim olduğunu savunan Tolun, hükümetin verdiği sözleri tutması gerektiğini vurguladı. Turizm çalışanlarına geriye dönük verilmesi gereken haklarının varlığından söz eden Tolun, konu ile alakalı Çalışma Bakanlığı ile istişare ettiklerinde kasada para kalmadı yönünde cevaplar ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

“Çarkı döndürmek oldukça zor olacak”

Şu anda acenteler ve otellerde 11 Bin kişinin olduğunu anlatan Tolun, sürekli kayıplar verdiklerini belirterek lokomotif sektör olan turizm sektörünün Haziran ayına kadar desteklenmesi gerektiğini savundu. 1 Nisan’da açılım olması dahilinde olasılıkları sıralayan Tolun, yurtdışına gönderecekleri turizm acentelerinin hali hazırda olmadığına dikkat çekerek yurtdışından turist getirecek acentelerin ise sayılı olduğuna işaret etti. 2021 yılının zor ve zahmetli bir yıl olacağına dair öngörüde bulunan Tolun, 2021 yılında istenilen sayıda turizm çarkının döndürülemeyeceğini söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Bir kez daha hatırlatıyoruz üst kurulun kararlarına uyun"
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!
Polisten sokağa çıkma yasağı uyarısı!