Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonunda Bitkisel Tedavi

Çocuklarda İdrar Yolu Enfeksiyonunda Bitkisel Tedavi

İdrar yolu enfeksiyonu söz konusu olduğunda, en çok kadınların buna eğilimli olduğunu düşünürüz. Ancak gerçekte, küçük çocuklar da bu tür enfeksiyonlardan muzdarip olabilirler.

Editor: Ekin Saraçoğlu
06 Ağustos 2019 - 09:51
Reklam

Enfeksiyon, idrar yoluna giren bakteriler dışarı çıkmadığı zaman ortaya çıkar, idrar yolunda büyümeye başlar ve enfeksiyona neden olur. Çocukları etkileyebilen iki tip idrar yolu enfeksiyonu, mesane enfeksiyonları ve böbrek enfeksiyonlarıdır.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu özellikle kızlarda tuvalet eğitimi başladığında daha sık görülür. Ayrıca, 1 yaşın altındaki sünnetsiz erkek çocuklarda da risk daha yüksektir.

Bir çocukta idrar yolu enfeksiyonu riskini artırabilecek diğer faktörler arasında, idrar yolunun organlarından birinde yapısal deformite veya tıkanıklık, idrar yolunun anormal işleyişi, bir tür doğum kusuru, sıkı giysiler, sağlıksız banyo alışkanlıkları, seyrek idrara çıkma veya uzun süre idrara çıkmama sayılabilir.

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonlarını (ÜSİ) tedavi etmek ve önlemek için en iyi yöntemler:

1. Sıvı Alımını Artırın

Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi için çocuğunuzun bol sıvı aldığından emin olmanız gerekiyor. Daha fazla sıvı içmek, bakteri konsantrasyonunu seyreltmeye yardımcı olur ve zararlı mikropların daha etkili şekilde “dışarı atılmasını” sağlar.

2. Kızılcık Suyu İçirin

Şekersiz kızılcık suyu, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi için başka iyi bir doğal ilaçtır.

Kızılcık, bakterilerin idrar yoluna yapışmasını önler, böylece idrar yolu enfeksiyonlarını önlemektedir.

3. C vitamini alımını artırın

Çocuğunuzun C vitamini alımını arttırmak İYE’lere karşı koruyabilir.

C vitamini idrarın asitliğini arttırdığından, enfeksiyona neden olan bakterileri öldürür. Ayrıca, C vitamini çocuğunuzun bağışıklığı için de iyidir.

4. Uygun Tuvalet Eğitimini Sağlayın

Hem Amerikan Pediatri Akademisi hem de Kanada Pediatri Derneği, çocuk 18 aylıkken tuvalet eğitimi sürecine başlamayı önermekte ve çocuğun sürece ilgi duyması gerektiğini önermektedir.

5. Probiyotik Yoğurt Yedirin

Çocuğunuza her gün biraz probiyotik yoğurt vermek, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu bitkisel tedavi için başka bir önleyici adımdır. Probiyotik yoğurt, enfeksiyona neden olan bakterilerle savaşmaya yardım eden milyarlarca dost bakteri içerir.

6. Köpüklü Banyo Yaptırmayın

Özellikle kızlarda idrar yolu enfeksiyonu riskini azaltmak için, köpük banyosu yapmaktan kaçının. Köpüklü banyo, bakteri ve sabunun üretraya girmesine ve ayrıca tahrişe neden olabilir.

7. Gerektiğinde Çocuğu Tuvalete Gitmek İçin Teşvik Edin

Mesanenin uzun süre dolu kalması idrara çıkma isteğine karşı dirençli olması idrar yolu enfeksiyonuna neden olabilir.  Ayrıca bakteri büyüme riskini de artırır. Ayrıca idrarı sıkmak böbreklerin üzerindeki baskıyı artırır, ki bu da çocuğunuzun sağlığı için iyi değildir.

8. Bezini sık sık değiştirin

Küçük çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunu tedavi etmek ve önlemek için çocuk bezlerini sık sık değiştirmek önemlidir. Çocuk bezlerini değiştirmemek çoğu zaman İYE’ye neden olan bakterilerin yayılmasına yol açar.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KASTEN YAKTIKLARI İDDİA EDİLİYOR
KASTEN YAKTIKLARI İDDİA EDİLİYOR
İKİSİNİ DE KAPATINIZ!
İKİSİNİ DE KAPATINIZ!