“Covid-19 Sendromu” yaşıyoruz

“Covid-19 Sendromu” yaşıyoruz

Ülkemizde bir buçuk yıldır mücadele ettiğimiz Covid-19 pandemisi sadece bedensel sağlığımızı değil, ruhsal sağlığımızı da tehdit ediyor…

Editor: Yeni Bakış Editör 4
25 Temmuz 2021 - 12:01
Reklam

 

Yeni Bakış’a açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Çakıcı Covid-19 pandemisinin ikinci bir pandemi yarattığını, bu pandeminin de Ruh Sağlığı Hastalıkları Pandemisi olduğunu ifade etti. Çakıcı, insanlarda depresyon, anksiyete, gelecek kaygısı, psikolojik travma sıkıntıları, obsesyon, alkol-madde kullanımı ve intihar düşüncelerinin yoğunlaştığını vurguladı.

 

İnsanlarda ruhsal olarak Covid-19 ile ilgili bir hastalık meydana geldiğine dikkatleri çeken Çakıcı, aslından bunun bir sendrom olduğunu kaydetti. Çakıcı “Nasıl ki Vietnam’a giden askerlerle ilgili Vietnam Sendromu çıktı, burada da Covid-19 Sendromu diye Covid-19’a bağlı bir psikiyatrik bozukluk ortaya çıktı” açıklamasında bulundu.

 

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, dünyadaki insanların yüzde 20’sinin ruhsal problem olarak hastalanırken bu sayının pandemi sürecinde yüzde 40’a çıktığını açıkladı. Çakıcı, pandemi yüzünden depresyon, kaygı, alkol-madde bağımlılıkları ve uyuşturucu kullanımının da arttığını kaydetti.

 

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, ruhsal problemi olmayan sağlıklı insanlarda da önemli bir artış meydana geldiğini kaydetti. Bunun yanında hafif ruhsal problemi olanların ağırlaştığını, ağır ruhsal problemi olanların ise patlayarak ruh sağlığı uzmanlarına, psikiyatrlara ve psikologlara gitmeye başladığını belirten Çakıcı, net bir rakam verememekle birlikte vaka sayılarında ciddi bir artış olduğunu açıkladı.

 

Gamze PİR BAYKUR


Çin’de başlayarak tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen Covid-19 pandemisi ile bir buçuk yıldır mücadele ediyoruz. Yıkıcı etkilere neden olan Covid-19 pandemisi sadece bedensel sağlığımızı değil ruhsal sağlığımızı da tehdit ediyor. Bedensel sağlığımızın yanı sıra ruhsal sağlığımızı da yerle bir eden Covid-19 pandemisi toplumun psikolojisini bozdu. Covid-19’un toplum üzerindeki psikolojik etkileri hakkında Yeni Bakış’a konuşan Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, Covid-19 pandemisinin ikinci bir pandemi yarattığını ve bu pandeminin ise “Ruh Sağlığı Hastalıkları Pandemisi” olduğunu açıkladı. Çakıcı, Covid-19’un insanlarda depresyon, anksiyete, gelecek kaygısı, psikolojik travma sıkıntıları, obsesyon, alkol-madde kullanımı ve intihar düşüncelerini yoğunlaştırdığını vurguladı. Çakıcı yine net bir rakam verememekle birlikte pandemi sürecinde psikiyatrlara ve psikologlara başvuran vaka sayısında ciddi bir artış olduğunu kaydetti.


Çakıcı: “Covid-19 pandemisi ikinci bir pandemi yarattı”


Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, Covid-19 pandemisinin toplum üzerindeki psikolojik etkileri hakkında Yeni Bakış’a açıklamalarda bulundu. Covid- 19 pandemisinin ikinci bir pandemi yarattığını ifade eden Çakıcı, bunun da “Ruh Sağlığı Hastalıkları Pandemisi” olduğunu açıkladı.

Dünya çapında “Ruh Sağlığı ve Bozuklukları Pandemisi” meydana geldiğini söyleyen Çakıcı, insanlarda özellikle başta depresyon olmak üzere, anksiyete, gelecek kaygısı, psikolojik travma sıkıntıları, obsesyon (takıntılar), alkol ve madde kullanımı ve intihar düşüncelerinin yoğunlaştığını kaydetti. Çakıcı, aslında pandeminin insanlara yönelik bir ölüm tehdidi olduğunu ifade ederek, “İzinsiz bir şekilde bir virüs vücut bütünlüğümüzü tehdit ederek akciğerlerden insan vücuduna giriyor. Dolayısıyla bu bir ölüm tehdidi olduğu için insanlar gerek kendileri ölüm tehdidine maruz kaldığı için veya gerek yakınlarının ölüm tehdidine maruz kaldığına tanık olduğu için bu bir psikolojik travmadır” şeklinde konuştu.


“İnsanlarda paranoya meydana geldi”


Kişilerde travma belirtilerinin meydana geldiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, insanların endişe ve kaygılarının arttığını dile getirdi. Çakıcı, insanların her şeyden kaygılanır ve endişelenir hale geldiğini belirterek, insan hayatının değiştiği için moral bozukluğu gibi depresif belirtilerin meydana geldiğini ifade etti. Çakıcı “Çünkü insanlar işlerde çalışamamaya başladılar, iş yerleri kapanmaya başladı, işsiz kalanlar oldu ve depresif belirtiler meydana geldi. Bunun yanında sosyal izolasyon meydana geldi. Yani kişiler pandemiden korunmak için eve kapanmaya başladılar. Maçlar durdu, tiyatro, sinema durdu, spor durdu. Bundan dolayı da psikolojik sıkıntılar meydana geldi. Bu da yine anksiyete ve depresyon gibi belirtiler meydana getirdi” şeklinde konuştu. Diğer bir belirtinin ise temizlik takıntılarının ortaya çıkması olduğunu söyleyen Çakıcı, bunun da obsesif (takıntı) belirtiler olduğunu dile getirdi. Çakıcı, kişinin covid-19 bulaşacağını düşünerek maske taktığını, ellerini yıkadığını ve dezenfektan kullandığını belirtti. Kişilerde şüphe belirtilerinin de meydana geldiğine değinen Çakıcı, kişinin herkesten “kimde covid-19 var?” diye şüphelenmeye başladığını, kim öksürüyorsa ondan şüphelenmeye başladığını söyleyerek, insanlarda paranoya meydana geldiğini kaydetti.


“Covid-19 Sendromu” yaşıyoruz


Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, insanlarda ruhsal olarak covid-19 ile ilgili bir hastalık meydana geldiğini açıkladı. Aslında bunun bir sendrom olduğunu ifade eden Çakıcı, “Nasıl ki Vietnam’a giden askerlerle ilgili “Vietnam Sendromu” çıktı, burada da “Covid-19 Sendromu” diye Covid-19’a bağlı bir psikiyatrik bozukluk ortaya çıktı” şeklinde konuştu. Çakıcı, bütün bunlara bakıldığı zaman dünyadaki insanların yüzde 20’sinin ruhsal problem olarak hastalanırken bu sayının pandemi sürecinde yüzde 40’a çıktığını açıkladı. Çakıcı ayrıca pandemi sürecinde depresyon, kaygı, alkol, madde bağımlılıkları ve uyuşturucu kullanımının arttığına dikkatleri çekti. Bu dönemde belirtileri olanların ağırlaştığını, ağır ruhsal sorunları olanların da patlayarak yani idare edebilenler de dengesizleşerek ruh sağlığı bozukluklarının arttığını kaydeden Çakıcı, dünyada büyük bir ikinci pandemi olduğunu, bunun da “Ruh Sağlığı Pandemisi” olduğunu vurguladı ve toplum içerisinde çok fazla ruhsal sıkıntının baş gösterdiğini açıkladı.


“Vaka sayılarında ciddi bir artış oldu”


Covid-19 pandemisinin toplum üzerinde yarattığı ruhsal sorunların yanı sıra ülkemizde yükselen dövizin de yarattığı ruhsal sorunlara değinen Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, dövizin yükselmesiyle Kıbrıs’ta biraz daha fazla ruh sağlığı sıkıntısının meydana geldiğini kaydetti.

Çakıcı, bütün dünyanın covid-19 pandemisini yaşadığını ifade ederek, Covid-19 yüzünden iş yerlerinin kapandığını, insanların işsiz kaldığını, ekonomi düşerken bir de bizi dövizin yükselmesi ve TL’nin değer kaybetmesinin de toplum üzerinde başka ruhsal sorunlar meydana getirdiğini vurguladı. Ruhsal problemi olmayan sağlıklı insanlarda önemli bir artış meydana geldiğini kaydeden Çakıcı, depresyon, anksiyete, obsesyon, gelecek kaygısı, alkol ve madde kullanımı ve intihar düşüncelerinin bütün dünyada arttığını belirtti. Çakıcı, bunun yanında hafif ruhsal problemi olanların ağırlaştığını, ağır ruhsal problemleri olanların da patlayarak ruh sağlığı uzmanlarına, psikiyatrlara, psikologlara gittiğini kaydetti. 17 aylık pandemi sürecinde sayısı belli olmamakla birlikte birçok vakanın ortaya çıktığını ifade eden Çakıcı, “Covid-19 pandemisi sonrasında başlayan ruhsal hastalıklar şikayetiyle daha önce ruhsal rahatsızlık geçirmeyen insanların başvuruları olduğu biliniyor. Kesin bir rakam veremem ama gerçekten vaka sayılarında ciddi bir artış oldu” şeklinde konuştu.


Pandemi döneminde alkol ve uyuşturucu kullanımında ciddi artış oldu

Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, Covid-19 pandemisi döneminde alkol ve uyuşturucu kullanımında ciddi bir artış olduğuna dikkatleri çekti. İnsanların eve kapandık sonra alkol kullanımında ciddi bir artış meydana geldiğini vurgulayan Çakıcı, bunun da başka sorunlar meydana getirdiğine işaret etti. Çakıcı, alkol ve uyuşturucunun suç oranlarının artmasına neden olduğunu ifade ederek, “Yani bunların etkisi sadece ruh sağlığı değil, trafikte kavga, geçimsizlik, dedikodu artışı, suç oranlarında artış gibi başka sosyal problemleri de beraberinde getirebiliyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Figen Karahan yaşamını yitirdi
Figen Karahan yaşamını yitirdi
PINARDAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ
PINARDAN CEZAEVİNE GÖNDERİLDİ