“Devlet bizi unuttu”

“Devlet bizi unuttu”

Editor: Yeni Bakış Editör 3
25 Ağustos 2019 - 12:58

Sipahi Köyü Muhtarı Göksal Hacıhasanoğlu, “Devlet tarafından unutulduğumuzu hissediyoruz” diyerek, 1974 öncesi Sipahi köyünün çok canlı bir köy olduğunu, ancak köyün 1974 sonrası çok geriye gittiğini, bölgenin 45 yıldır hiç gelişmediğini belirtti.


Hükümet değişikliğinin çok sık olduğunu ve bölgede yapılması düşünülen projelerin sonuçlanmadan rafta kaldığını vurgulayan Hacıhasanoğlu, “Umarız artık bu son bulur, istikrar gelir, bölgeye yatırımlar gelir ve biz de bunlardan faydalanabiliriz” dedi.


Bölgede emirname olduğu için köye yeni ev yapılamadığını ifade eden Hacıhasanoğlu, yeni ev yapmak isteyen insanların köyün dışına çıkmak zorunda kaldığını belirtti. Hacıhasanoğlu, köyde kırsal kesim arsaları konusunun da sıkıntılı olduğunu belirtti.  Devletin 2012 yılında 60 kişiye kırsal kesim arsaları verdiğini söyleyen Hacıhasanoğlu, verilen arsaların hiçbir alt yapısının olmadığını ve kimsenin ev yapamadığını ifade etti.

Karpaz Yarımadasında yer alan ve 1974 öncesi Agia Trias adıyla bilinen, 1974’ten sonra ise Türk ve Kıbrıslı Rumların birlikte yaşadığı karma bir köy Sipahi. Kıbrıslı Rum ve Türklerin 45 yıldır kardeş gibi yaşadığı Sipahi köyünde, köy halkının sorunları diz boyu. Yaklaşık 650 Türk, yaklaşık 60 Rum nüfusa sahip olan Sipahi köyünün en büyük sorunu bölgenin “Kıbrıs Görüşmelerinde” pazarlık konusu olması, işsizlik, genç nüfusun köyden göç etmesi ve emirname. “KKTC Devleti tarafından unutulduk” diyen Sipahi köyü muhtarı Göksal Hacıhasanoğlu, köy halkının insanca hayatını idame ettirebilmesi ve gençlerin köyden göç etmesini önleyici devlet politikalarının uygulanmasını istiyor. 

Bölge halkı belirsizlik içinde

Yeni Bakış’a konuşan Sipahi Köyü Muhtarı Göksal Hacıhasanoğlu, bölgedeki en büyük sıkıntının, Karpaz bölgesinin Kıbrıs görüşmelerinde pazarlık konusu edilmesi olduğunu söyledi. Karpaz, Sipahi, Adaçay, Erenköy adlı 4 köyün geleceğinin bölge halkı tarafından her zaman sorgulandığını ifade eden Hacıhasanoğlu, bölge halkının her zaman “Acaba kalacak mıyız? Gidecek miyiz?” düşüncesiyle bir türlü aidiyeti sağlayamadıklarını belirtti. “Tam bir belirsizlik içerisindeyiz” diyen  Hacıhasanoğlu, ‘Emirname’ konusunun da bölge halkını oldukça etkilediğini vurguladı.

İşsizlik oranı çok yüksek

Muhtar Göksal Hacıhasanoğlu, bölgedeki işsizlik oranının çok yüksek olduğunu söyledi. Bölgedeki gençliği bölgede tutmak için çok zorluk çektiklerini belirten Hacıhasanoğlu, “Bizler de dışarıya gidip tekrar geri gelenlerdeniz. Bizler de zaman içinde göç ettik ve geri geldik” dedi. Hacıhasanoğlu, işsizlik sorununun bölge halkını çok zorlandığını vurguladı. Köyde hayvancılığın bittiğini, çiftçilik adına ise bir şey kalmadığını ifade eden Hacıhasanoğlu, 5-6 ailenin küçükbaş hayvancılık yaptığını ve geçimlerini sağlamaya çalıştıklarını söyledi. Hacıhasanoğlu, köy halkının eskiden 5 veya 6 tane inek bakarak bir aileyi geçindirebildiğini söyleyerek, hayvancılığı bitmesiyle birlikte şuanda bölge halkının köle misali otellerde çalıştığını belirtti. Eskiden ailede 1 kişinin çalıştığını ve yaptıkları hayvancılık, çiftçilik sayesinde geçimlerini sağlayabildiğini anlatan Hacıhasanoğlu, artık günümüzde karı kocanın çalışmasına ve eve iki maaş girmesine rağmen geçinemediklerini belirtti. Hacıhasanoğlu, bölgede inşaat sektörünün olduğunu ama bu sektörün de emirnameden dolayı tamamen durduğunu söyledi. 

Aile yapıları bozulmaya başladı

Göksal Hacıhasanoğlu, otellerde çalışmak zorunda kalan karı kocaların ailelerinde sosyal hayatın kalmadığını dile getirerek, aile yapılarının bozulmaya başladığına dikkatleri çekti. Anne babanın çalıştığını, çocukların ise evde yalnız kaldığını ifade eden Hacıhasanoğlu, çocukların her türlü kötülüğe açık olduğunu savundu.  Hacıhasanoğlu, “Bölgemizde çocuklarımız için bu açığı sosyal aktivitelerle kapatmaya çalışıyoruz” diyerek,  gençler için spor kulübü kurduklarını söyledi. Atletizmlerde başarı aldıklarını, Sipahi Türk Spor Kulübü olarak liglere katıldıklarını, Süper lig takımlarıyla oynadıklarını ve çeyrek finale çıktıklarını anlatan Hacısanoğlu,  “Karpaz bölgesinde bu bizim için büyük bir başarıydı. Bu sene daha da iddialıyız. Bütün liglere katılacağız” şeklinde konuştu.

“İnsanlarımızı köyde tutamıyoruz”

Göksal Hacıhasanoğlu, bölgede emirnameye bağlı inşaat sorunu da yaşandığını kaydetti. Bölgede emirname olduğu için köye yeni ev yapılamadığını ifade eden Hacıhasanoğlu, yeni ev yapmak isteyen insanların köyün dışına çıkmak zorunda kaldığını belirtti. Hacıhasanoğlu, köyde kırsal kesim arsaları konusunun da sıkıntılı olduğunu belirtti.  Devletin 2012 yılında 60 kişiye kırsal kesim arsaları verdiğini söyleyen Hacıhasanoğlu, verilen arsaların hiçbir alt yapısının olmadığını ve kimsenin ev yapamadığını ifade etti. Hacıhasanoğlu,  insanları köyde tutamadıkları için büyük sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Köyde genç nüfusun çok yüksek olduğunu ifade eden Hacıhasanoğlu, genç nüfusun köyde tutulmaması halinde bölgeyi kaybetmeye başlayacaklarını belirtti.

Güneyden Sipahi’ye göç başladı

Sipahi muhtarı Göksal Hacısanoğlu, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nın buradaki kendi vatandaşlarına köyde kalması için teşvik verdiğini belirtti. Hacıhasanoğlu,  Rum hükümetinin burada yaşayan Rumlara evlerine tadilat yapmaları için ve köyde yaşayıp Güneye giden ancak daha sonra Sipahi’ye geri dönen vatandaşlarına 15 bin Euro’ya kadar teşvik verdiğini ifade etti. Karpaz bölgesinin Kıbrıs’ın en kritik noktası olduğuna dikkatleri çeken Hacıhasanoğlu, KKTC hükümetinin burada devlet politikası uygulamadığını savundu. Hacıhasanoğlu, “Buradaki nüfusun kökleşip yerleşebilmesi için, gençler için hiçbir devlet politikasının olmadığını gördük” şeklinde konuştu. 1990’lı yıllarda Sipahi nüfusunun şimdiki nüfustan daha kalabalık olduğunu söyleyen Hacıhasanoğlu, 1990’lı yıllarda nüfusun Rumlarla beraber 800-900 civarı olduğunu, şu anda ise nüfusun 650-700’e kadar gerilediğini açıkladı. Hacıhasanoğlu, doğan nüfusun çok olduğunu ama gençlerin Girne’ye, Lefkoşa’ya ve Mağusa’ya göç ettiğini çünkü köyde kalmak için bir sebeplerinin olmadığını söyledi. Hacıhasanoğlu, Rum hükümetinin köyde bulunan çok az sayıdaki nüfusunu çoğaltmak ve vatandaşına sahip çıkmak için elinden gelen bütün politikaları uyguladığını vurguladı. Köyde 650 civarında Türk, 50 civarında ise Rum olduğunu belirten Hacıhasanoğlu, buna ek olarak 10 kişinin de Rum tarafından, Rum hükümetinin verdiği teşvik ile yeni göç ettiğini söyledi. 

Hacıhasanoğlu, Güney Kıbrıs’tan Sipahi’ye gelip yerleşmek isteyenlerin sayısının günden güne arttığını ifade etti. Hacıhasanoğlu, köyde boş evler olduğu için Güneyden göç eden insanların olduğunu ancak sıkıntı yaşandığını söyledi. Köydeki boş evlerin Rum malı olduğu gerekçesiyle KKTC devleti tarafından bölge insanına verilmediğini ve  bu durumun bölge halkında huzursuzluk ve devlete karşı bir güven eksikliği yarattığını dile getiren Hacıhasanoğlu, “Çünkü Rum devleti buradaki 50 nüfusuna sahip çıkıp bize karşı daha iyi hayat şartları sağlıyor. Rumlar burada özel sektörde veya devlette çalışmıyor. Hayatlarını çiftçilik ve Rum devletinin kendilerine verdiği teşvik ile idame ediyorlar” şeklinde konuştu.

Gençlere yönelik yeterli aktivite yok

Bölgede gençlere yönelik yeteri kadar aktivite olmadığını söyleyen muhtar Göksal Hacıhasanoğlu, kendi imkanlarıyla gençler için bir şeyler yapmaya çalıştıklarını dile getirdi. 

Hacıhasanoğlu, sosyal aktivite olarak çok diğer bölgelere göre çok geride olduklarını ifade ederek, bunları aşabilmek için devletten katkı istediklerini ama sürekli hükümetin değişmesinden dolayı her seferinde projeleri sonuçlanmadan sil baştan yaptıklarını söyledi. Hükümet değişikliğinin çok sık olduğunu ve bölgede yapılması düşünülen projelerin sonuçlanmadan rafta kaldığını vurgulayan Hacıhasanoğlu, “Umarız artık bu son bulur, istikrar gelir, bölgeye yatırımlar gelir ve biz de bunlardan faydalanabiliriz. Devlet tarafından unutulduğumuzu hissediyoruz” şeklinde konuştu. Hacıhasanoğlu, 1974 öncesi Sipahi köyünün çok canlıydı bir köy olduğunu, ancak köyün 1974 sonrası çok geriye gittiğini söyleyerek, bölgenin 45 yıldır hiç gelişmediğini dile getirdi.

“Rumlarla Türklerin bir arada sorunsuz yaşayabileceğini kanıtlamış bir köyüz” 

Karadeniz’den gelip 1975’ten itibaren Sipahi’ye yerleştiklerini belirten Göksal Hacıhasanoğlu, 44 yıldır Sipahi’deki Rumlarla birlikte yaşadıklarını söyledi. Bugüne kadar hiçbir sıkıntı yaşanmadığını dile getiren Hacıhasanoğlu, Rumlarla çok iyi anlaştıklarını söyledi. Hacıhasanoğlu, Sipahi köyü ve Dipkarpaz köyü’nün, Türk egemenliği altında Türkler ile Rumların hiçbir sıkıntı olmadan bir arada yaşayabileceğini kanıtlamış köyler olduğunu dile getirerek “44 yıldır Rumlarla iç içe yaşıyoruz, beraber iş yapıyoruz, beraber eğleniyoruz, düğünlerimize gidiyoruz, beraber cenazelerimize katılıyoruz. Saygı duyduktan sonra kültür çatışması da olmuyor çünkü biz birbirimize saygı duyuyoruz. Mesela kilise faaldir. 

Kilise kullanılıyor. Rumlar gayet medeni ve çok rahat bir şekilde her türlü etkinliklerini yapabiliyor. Burada herkes kendi inancını ve hayatını yaşıyor” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Kapalı sektörlerle ilgili açıklama
Baybars’tan kesinti açıklaması
Baybars’tan kesinti açıklaması