"Devletin borcu vatandaşın sırtından ödeniyor"

"Devletin borcu vatandaşın sırtından ödeniyor"

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Genel Sekreteri Ersan Kaşif, vatandaşın elektriğinin kesilmediğini, kesintilere yüksek borcu olanlardan başladıklarını ve devam ettiklerini söyledi

Editor: Süperadmin
15 Ekim 2020 - 11:58 - Güncelleme: 15 Ekim 2020 - 23:13

Kaşif, borcu yüksek olan vatandaşlara ise çağrıda bulunarak” gelin yapılandırmanızı yapın” dedi. Kaşif, daha önce yapılandırması olup da taksit geriliği olanların taksit geriliklerini kapatmaları durumunda yeniden yapılandırma imkanlarının olacağını belirtti.  

Kaşif, KIB-TEK’te çalışanların borcu olanın da kıstasa girmesi durumunda otomatik elektriğinin kesildiğini, indirim avantajlarının olmadığını söyledi

 

Yeni Bakış

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) Genel Sekreteri Ersan Kaşif, vatandaşın elektriğinin kesilmediğini, kesintilere yüksek borcu olanlardan başladıklarını söyledi. Kaşif, bakanlıkların, belediyelerin elektriklerinin kesilmesinden başladıklarını ifade ederek, en çok kuruma borcu olanların bu kurumlar olduğunu söyledi. Kaşif, daha sonra iş veren kısmına geldiklerini belirterek, listenin en üstünden aşağıya doğru gitmekte oldukların kaydetti. Vatandaşın kesinlikle mağdur olmayacağını belirten Kaşif, borcu yüksek olan vatandaşlara ise çağrıda bulunarak” gelin yapılandırmanızı yapın” dedi.

“Vatandaşlarımız kesinlikle mağdur edilmiş değildir”

Kaşif, yapılandırma yapıldıktan sonra bir sorun olmayacağını belirterek, daha önce yapılandırması olup da taksit geriliği olanların ise taksit geriliklerini kapatmaları durumunda yeniden yapılandırma imkanlarının olacağını söyledi. Kaşif, bu kriterleri yerine getiren herkesin, devlet daireleri, kurum, kuruluşlar, belediyeler ve iş yerlerinin elektriklerinin kesinlikle kesilmesi için bir sebep olmayacağını söyledi. Kaşif, yüksek borcu olan ve ödemekten kaçınan yerlerin elektriğini kesmekte olduklarının altını çizerek, şöyle devam etti, “bu konuda vatandaşlarımız kesinlikle mağdur edilmiş değildir. Bu konuda çok dikkatliyiz ve hassasız.”

“En büyük ayrıcalığı devlet kendisine yapıyor”

Kaşif, “Mevcut bakiye 36 ay, 48 ay, 60 ay ya da 24 ay vadeye yapılandırıyoruz. Yapılandırılan borç ayrı bir hesap olarak kalıyor. Bir de o ay kullandığı hesabı oluyor. Yani hem taksitini ödeyecek hem de kullandığını ödeyecek. Sadece devlet kurum ve kuruluşlarına 120 aya kadardır. 10 yıl ödeme koşulu vardır. Diğer ticari iş yapan işletmelerin ve vatandaşların maksimum 60 ay vadedir. Tüm bölgelerde kesintiler devam etmektedir. Listeleri güncelliyoruz. Kesilmesi gereken yerler kesiliyor. Amacımız adaleti sağlamaktır. Herkese eşit. Kimseye ayrıcalık tanımak istemiyoruz. Ancak en büyük ayrıcalığı devlet kendisine yapıyor. Hemen hemen tüm sayaçlarının yüksek miktarlarda borcu bulunmaktadır. Belediyeler de buna dahildir. Bizim kavgamız budur. Bu ödenmeyen borçlar maalesef vatandaşın faturasına yansıyor. Vatandaş ödüyor. Ödenmeyen bakiyeler vatandaşın sırtından ödeniyor. Bu nedenle de elektrik fiyatları yüksek geliyor” diye konuştu.

“Tüm sayaçlar sisteme talep edilmeli”

Kaşif, KIB-TEK’te çalışanlara kesinlikle bir ayrım yapılmadığını ifade ederek, borcu olanın ve kıstasa girenin otomatik olarak sistem üzerinden elektriğinin kesildiğini kaydetti. Kaşif, şunları söyledi, “Bizim söylediğimiz, birçok sayaç otomatik kesmeni dışında tutuluyor. Bizim talebimiz tüm sayaçların bu sisteme talep edilmesidir. Eylemlerimizin bir maddesi de budur. Kimseye ayrıcalık tanınmasın, kimsenin elektriği birilerinin iki dudağının arasında olmasın. Birçok sayaç kodlanmış durumdadır. Bu kodların tüm sayaçlar üzerinden kaldırılması, tüm sayaçların günü geldiğinde ödeme yapılmadığı takdirde otomatik kesilmesinin sağlanması gerekmektedir. Bizim eylem yapma nedenlerimizden bir tanesi budur. Ayrıca elektrik kurumunda çalışanlara yönelik bir indirim de bulunmamaktadır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“Gürültü Kirliliği, İnsan ve Çevre Sağlığı Açısından Önemli Bir Tehlike”
“Gürültü Kirliliği, İnsan ve Çevre Sağlığı Açısından...
Bir Grup Kadının Kurduğu KÖDER, Kadın Öykülerini Belgesele Taşıyacak
Bir Grup Kadının Kurduğu KÖDER, Kadın Öykülerini Belgesele...